Bilety

Cieszyn - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Inteligenci

  • Teatr im. A. Mickiewicza, Cieszyn
  • 12.05.2024

Inteligenci

Inteligenci to komediodramat teatralny w gwiazdorskiej obsadzie, która w prosty, a zarazem prowokujący do myślenia sposób zadaje trudne pytania. Czy...

Zobacz więcej

Cieszyn to wyjątkowe miasto w województwie śląskim położone na granicy Polski i Czech. Legenda głosi, że gród został założony już w 810 roku przez synów króla Leszka III. Przynależność terytorialna Śląska Cieszyńskiego zawsze była kwestią sporną. Cieszyn podzielono w 1920 roku. Miasto może poszczycić się wyjątkowymi zabytkami. Koniecznie zobaczcie Rynek, Muzeum Drukarstwa, Zamek i Wzgórze Zamkowe, Cmentarz żydowski, romańską Rotundę pw. Św. Mikołaja, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Studnię Trzech Braci oraz Cieszyńską Wenecję. Zwiedzanie ułatwi Wam aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, która powstała specjalnie dla turystów.

Cieszyn – teatr, spektakle, bilety, repertuar, festiwale

Teatr i wszystko, co z nim związane odgrywa ważną rolę w życiu kulturalnym Cieszyna oraz regionu, dostarczając mieszkańcom różnorodnych doświadczeń artystycznych i edukacyjnych. To inspirujące miejsce, gdzie odbywają się spotkania, dyskusje i warsztaty. Mieszkańcy miasta nad rzeką Olzą cenią sobie szeroki wybór. W aktualnym repertuarze spektakli w zakładce „Teatr” każdy widz znajdzie coś dla siebie. W harmonogramie przedstawień znalazły się produkcje komediowe z gwiazdorskimi obsadami, realizacje oparte na głośnych produkcjach filmowych, współczesne sztuki zagraniczne, a nawet monodramy.

W polskim i czeskim Cieszynie od 1990 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”. Na wydarzenie zawsze otrzymują zaproszenie teatry i spektakle z Polski, Czech oraz Słowacji. Chodzi o to, aby publiczność z tych trzech krajów poznała trendy panujące obecnie w teatrach sąsiadów. Najpierw przegląd nosił nazwę „Na Granicy”. Pomysłodawcami festiwalu był czeski filozof Jakub Matl i polski poeta Jerzy Kronhold. Na koniec przeglądu jury przyznaje wyróżnienie o ciekawej nazwie „Nagroda Złamanego Szlabanu”. Oprócz spektakli odbywają się koncerty oraz wystawy. Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka”.

Po czeskiej stronie działa Teatr Cieszyński, czyli Těšínské divadlo. Instytucja prowadzi dwie główne sceny – Scenę Czeską oraz Scenę Polską. Kolejną częścią Teatru Cieszyńskiego jest Scena „Bajka” zajmująca się teatrem lalkowym. To miejsce, którego początki sięgają 1945 roku. Działa tutaj Młodzieżowy Klub Teatralny.

Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie – spektakle, kabarety, koncerty

Cieszyński teatr to instytucja, która gości pod swoim dachem artystów z różnych dziedzin. Spotkacie tu aktorów, muzyków, a także artystów kabaretowych. Oprócz spektakli obejrzycie na scenie występy kabaretowe, wysłuchacie także koncertów budzących emocje. Na deskach cieszyńskiego teatru prezentowano do tej pory takie spektakle jak „Ożenek” w reżyserii Janusza Gajosa oraz „My Way”, czyli monolog Krystyny Jandy. W murach tego wyjątkowego miejsca rozbrzmiewała również ciepła i czuła muzyka Pawła Domagały z płyty „Narnia”.

Teatr im. Adama Mickiewicza to miejsce z długą i ciekawą historią. Wszystko zaczęło się w 1910 roku od projektu wiedeńskich architektów. Budynek powstał według planu i szkiców Ferdynanda Fellnera i Fryderyka Helmera.

Przez prawie trzydzieści lat instytucja znajdowała się pod władzą Niemieckiego Towarzystwa Teatralnego. Dopiero w 1918 roku scena została udostępniona dla polskich przedstawień. Teatr przez lata przechodził z rąk do rąk, zarządzany był nawet przez Teatr Polski w Bielsku-Białej. Jednak jedną z najważniejszych dat w historii Teatru im. Adama Mickiewicza jest rok 1993 kiedy instytucja przeszła pod Zarząd Miasta Cieszyna.

Instytucje kultury w Cieszynie

Oprócz Teatru im. Adama Mickiewicza warto odwiedzić w Cieszynie kilka innych instytucji kultury. Wpiszcie do Waszego planu takie miejsca jak Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”, Książnica Cieszyńska, Zamek, Biblioteka Miejska.

Władze miasta stworzyły specjalne ścieżki zwiedzania Cieszyna. Na liście znalazły się takie propozycje jak „Szlak Książąt Cieszyńskich”, „Szlak kwitnącej magnolii” oraz „Śladami ewangelików cieszyńskich”. Dzięki temu odwiedzicie zarówno instytucje kultury, jak i najciekawsze architektoniczne zakamarki miasta.

Koncerty w Cieszynie – repertuar, bilety

Cieszyn rozbrzmiewa różnymi gatunkami muzyki. Usłyszycie tu pop, rock, jazz, muzykę folkową czy klasykę w nowym wydaniu. W tym mieście nie brakuje przestrzeni na hity z poprzednich dziesięcioleci, które od lat cieszą publiczność. Wszystko to znajdziecie w naszym koncertowym repertuarze wraz z listą muzyków, piosenkarzy oraz biletami. Odnajdą się tu zarówno miłośnicy reprezentacyjnych sal koncertowych z doskonałą akustyką, jak i fani występów pod chmurką, podczas których dźwięki niosą się daleko poza scenę i miejsce wyznaczone dla publiczności.

Mieszkańcy Cieszyna cenią sobie muzyczne tradycje regionu. Pielęgnuje je Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, który powstał w 1950 roku.

Kabarety w Cieszynie – repertuar, bilety

Kabarety to doskonała okazja do spędzenia czasu w towarzystwie przyjaciół i rodziny, a także świetnej zabawy przy skeczach najlepszych polskich grup kabaretowych. Wybierając się na wydarzenia kabaretowe w Cieszynie, możemy liczyć na wieczór pełen śmiechu, humoru i niezapomnianych wrażeń. Wszystkie propozycje czekają na Was w aktualnym repertuarze razem z opisami najnowszych programów kabaretowych.

Kabarety w Cieszynie to gwarancja dobrej zabawy. Artyści tworzą zaskakujące skecze, dowcipy i monologi, które potrafią rozbawić każdego. Mieszkańcy doskonale znają Kabaret Młodych Panów, który wielokrotnie pojawiał się w mieście ze swoimi programami. Jakie inne grupy zawitają do Cieszyna? Takich informacji szukajcie w repertuarze.

Z miasta nad rzeką Olzą pochodzi kabaret Łowcy.B. Grupa powstała w 2002 roku na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jej specjalnością jest humor absurdalny. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych członków grupy był Mariusz Kałamaga. W 2014 roku rozpoczął karierę solową.

Artyści związani z Cieszynem

Cieszyn to niezwykłe miasto, z którym związanych jest wielu artystów. To tutaj urodziła się Sonia Bohosiewicz, aktorka, piosenkarka, artystka kabaretowa. Doskonale kojarzycie ją z różnych produkcji dostępnych w repertuarze Adria Art. Pierwszy raz dała się poznać jako fenomenalna aktorka w komedii teatralnej „Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra. W muzodramie „Domówka” Sonia Bohosiewicz zabiera publiczność w podróż do czasów PRL-u. Dzieli się z widownią swoimi wspomnieniami z tamtego czasu i śpiewa największe przeboje sprzed 1989 roku. Podczas koncertu „10 Sekretów Marilyn Monroe” odkrywa drugą twarz najsłynniejszej blondynki złotej ery Hollywoodu.

Chociaż Ewa Farna, charyzmatyczna polsko-czeska piosenkarka, pochodzi z Trzyńca, jest silnie związana z Cieszynem. W 2019 roku wokalistka otrzymała w Cieszyńskim Ośrodku Kultury specjalne wyróżnienie przyznawane wybitnym osobistościom Śląska Cieszyńskiego. Nagrody przyznawane w COK-u noszą nazwę „Cieszynity uznania”. Laureatami zostają osoby, które zasłużyły się w dziedzinie sztuki i kultury, a także promują dobre imię regionu w innych częściach kraju i na świecie. W 2022 roku Ewa Farna odwiedziła swoją dawną szkołę. Uczęszczała do Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w czeskim Cieszynie. Odpowiadała na pytania młodzieży obecnej na spotkaniu. Dobrze wspominała również kadrę nauczycielską, która była dla niej wsparciem, kiedy stawiała pierwsze kroki w świecie muzyki.

W Cieszynie urodziła się także Marcelina Stoszek, współczesna piosenkarka i współautorka książki dla najmłodszych „Opowieści z Białej Doliny”. Była uczestniczką projektu „Panny wyklęte” wraz Pauliną i Natalią Przybysz, Kasią Kowalską oraz innymi artystkami.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.