Teatr Wielki w Poznaniu

Opis

Historia budynku poznańskiego Teatru Wielkiego sięga początków XX wieku. Autorem projektu gmachu był Max Littmann, niemiecki architekt specjalizujący się w projektowaniu teatralnych obiektów. Miejsce powstało z inicjatywy władz pruskich, ale w 1919 roku przejęli je Polacy. Patronem tego miejsca jest Stanisław Moniuszko, XIX-wieczny kompozytor, dyrygent, pedagog, nazywany „ojcem polskiej opery narodowej”. Przez pracowników, artystów i widzów miejsce nazywane jest „sceną pod Pegazem”.

Pierwsza premiera w poznańskim Teatrze Wielkim odbyła się w 1910. Był to „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Gdy instytucję przejęła polska władza na scenie wystawiono „Halkę” z muzyką Stanisława Moniuszki.

Dzisiaj instytucja postawiła sobie za cel dotarcie do widzów, z różnych grup społecznych. Poznański Teatr Wielki nie chce, aby opera czy teatr kojarzyły się z elitarną sztuką, dostępną jedynie dla wybranych.

W latach 2021-2023 gmach budynku przeszedł generalny remont. Teraz Teatr Wielki może poszczycić się immersyjnym systemem dźwięku przestrzennego, nową drewnianą podłogą, nową kurtyną oraz nowoczesnym systemem oświetleniowym.

Teatr Wielki w Poznaniu – bilety, repertuar, parking

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki znajduje się przy ulicy Fredry 9 w Poznaniu. Przy budynku nie ma miejsc parkingowych. Najbliższe miejsca postojowe znajdują się na płatnym parkingu przy Alei Niepodległości lub pod Rondem Kaponiera. Osobom poruszającym się komunikacją miejską polecamy szukać przystanków o nazwach „Most Teatralny, „Fredry” bądź „Zamek”. Na tyłach instytucji działa Tośka Cantine – niewielka restauracja oferująca zarówno coś do picia, jak i dania na ciepło.

Bilety oraz listę aktualnych wydarzeń teatralnych, muzycznych oraz kabaretowych odbywających się w innych salach znajdziecie w zakładce Poznań.

Bilety

28.06.2024
19:00
Czy pamiętasz? - koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie w wykonaniu Piwnicy pod Baranami
Teatr Wielki Poznań

Adres

Teatr Wielki w Poznaniu
Fredry 9
61-701 Poznań

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.