Blog

„Fanatyk” i wędkarstwo w teatrze - „Kiedyś to się takie ryby łowiło”

Joanna Tarasińska
„Kiedyś to się takie ryby łowiło” – to zdanie wypowiedziane przez miłośnika wędkarstwa, bohatera krótkometrażowego filmu „Fanatyk”. Jesienią 2022 roku Internetowa pasta napisana przez Malcoma XD zaprezentuje się w nowej odsłonie na deskach teatralnych. Co nowego do świata Gałeckich wniesie spektakl komediowy „Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową”? Jak inni twórcy opowiadali o wędkarstwie?

Wędkarstwo i utracona miłość – motywy w polskim kinie

Polski film „Dzień wielkiej ryby” z 1996 roku opowiada o losach Jana, który jest zapalonym wędkarzem. Bohater filmu Andrzeja Barańskiego wraca po latach do miejscowości, z którą kiedyś łączyła go również pewna dziewczyna. Po co wrócił? Na wielki połów czy może, aby odszukać utraconą miłość?

Sentymentalna ekranizacja opowiadań rybackich Kornela Filipowicza skupia się na przeszłości i teraźniejszości. Film skomponowany jest tak byśmy mogli poznać życie młodego Jana, którego częścią był związek z piękną dziewczyną. Teraźniejszość złożona jest z kadrów Jana siedzącego nad rzeką i wpatrującego się w spokojną taflę wody. Właśnie wtedy wspomnienia przychodzą do niego same. Dobrze pamięta miejsce, w którym kiedyś łowił ryby, ale także ukochaną o imieniu Irena. To właściwie ona jest powodem powrotu bohatera do miasteczka. Bohater irytuje się, gdy młodzież zakłóca mu spokój i kąpie się w jego ulubionym miejscu. We wzburzonej wodzie nie tak łatwo cokolwiek złowić.

W filmie nie brak ujęć, w których uwaga widza skupiona jest na wędkarzach stojących w odstępach nad rzeką. Mężczyźni często krzyczą do towarzyszy na drugim brzegu o tym, co właśnie udało im się złowić. Wymieniają się informacjami na temat wagi, ilości, czy walki, którą stoczyli, aby wydobyć rybę na brzeg. Jeden z bohaterów mówi: „ja muszę codziennie złapać dużo ryb i to różnych”.

Wędkarstwo w świecie bajek

Temat wędkowania doczekał się nawet historii w świecie bajek. Disneyowska animacja „Hooked Bear” z 1956 roku pokazuje przygody niedźwiedzia Humphreya, który chciałby złowić kilka ryb na obiad. Niezdarny miś sam nie może nic złapać, dlatego próbuje pomóc sobie ludzkimi wynalazkami. Strażnik parku, w którym mieszka główny bohater, radzi aby „łowił ryby jak prawdziwy niedźwiedź”.

Humphrey wchodzi do jeziora, do którego wrzucono małe rybki wprost z wylęgarni. Gdy udaje mu się opracować sposób na łowienie większych okazów przypływa piękna, ogromna ryba. Jednak okazuje się, że to balon w kształcie wodnego stworzenia. Niedźwiedź znowu zostaje z niczym, co przydarza mu się co chwilę. Ryby zawsze w jakiś zabawny sposób znikają. Czasem bohater przypadkiem sam je wypuszcza, bo jego uwagę odwracają inne wydarzenia.

W parku łowią ryby także wędkarze, których niedźwiedź odstrasza płynąc pod taflą jeziora w przebraniu rekina. Gdy mężczyźni uciekają, Humphrey kradnie złowione przez nich ryby.

Bardzo szybko nadchodzi koniec sezonu wędkarskiego w parku. Zaczyna się sezon łowiecki, w którym to sam niedźwiedź staje się celem i musi uciekać.

„Fanatyk” - w teatrze też można mówić o wędkarstwie

Najpierw było opowiadanie „Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa” Malcolma XD, potem ekranizacja „Fanatyk”, a teraz spektakl! Taki rozwój wydarzeń twórczych uwielbiamy. Jak temat wędkarstwa zostanie pokazany w teatrze? Jak poradził sobie z nim autor scenariusza i reżyser Michał Tylka? To dopiero ciekawe! Odpowiedzi na wszystkie pytania otrzymamy już niebawem. Premiera przedstawienia zaplanowana jest na jesień 2022. Sprawdź nasz repertuar wydarzeń teatralnych i zarezerwuj bilety.

„Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową” to zabawna opowieść o rodzinie Gałeckich, której życie zdominowała pasja ojca, czyli wędkarstwo. W rolę głowy rodziny wcielił się ponownie Piotr Cyrwus. Pozostałych bohaterów zagrają: Maja Barełkowska, Mikołaj Kubacki, Łukasz Szczepanowski, Zofia Bohosiewicz i Kamila Janik.

Dla głównego bohatera wędkarstwo to całe życie, a jednocześnie hobby, rywalizacja, główny temat każdej rozmowy. O wędkowaniu nie tylko się mówi. Domowa przestrzeń rodziny Gałeckich wypełniona jest sprzętami, tematycznymi gazetami, sztucznymi rybami, wędkami, pontonami i wieloma innymi rzeczami związanymi z pasją Andrzeja Gałeckiego. Wszystkie rodzinne plany, wydarzenia czy świętowanie podlegają pod grafik wypraw na ryby.

Piotr Cyrwus jako ekscentryczny wędkarz nieraz ściera się z resztą rodziny, nawet z przyszłą synową. Ta komedia teatralna zaskoczy Was kostiumami, scenografią i nietuzinkowym humorem z rybami i wędkami w tle.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.