Spis treści:
Jak to się zaczęło? – początki Neo-Nówki
Kabaret Neo-Nówka obchodzi 20-lecie swojej działalności. Dwie dekady to poważny wiek w tej branży – co decyduje o sukcesie tej grupy i sprawia, że widzowie wciąż wykupują bilety na skecze? Osobą, od której wszystko się zaczęło jest Roman Żurek – teraz aktor komediowy, autor tekstów skeczy i głowa jednego z najbardziej znanych kabaretów w Polsce. W 2000 roku nic tego nie zapowiadało – Żurek studiował historię i w ramach hobby wraz ze znajomymi z wrocławskiego uniwersytetu postanowił założyć grupę kabaretową. Skład kabaretu ewoluował na przestrzeni lat, jednak Roman Żurek oraz Michał Gawliński, który dołączył w 2001 roku są w nim zawsze obecni. Założenie kabaretu na zawsze zmieniło życie jego członków – gdyby nie praca na scenie obaj aktorzy spełnialiby się prawdopodobnie jako… nauczyciele.
Ostre skecze Kabaretu Neo-Nówka – „Wigilia”, „Niebo” i „Uchodźcy z Dubaju”
Najgorętszym obecnie tematem jest skecz „Wigilia”, gdzie rodzina kłóci się przy świątecznym stole na tematy polityczne. Warto zaznaczyć, że choć dopiero latem 2022 o skeczu zrobiło się naprawdę głośno, to skecz ma już wiele lat, a pierwsze profesjonalne nagranie „Wigilii” znajduje się na kanale grupy od 2018 roku.
Jednym z bardziej kultowych skeczy Neo-Nówki jest skecz o Niebie. Rozmowy Lucjana z Bogiem, świętym Piotrem i skrybą dorobiła się już wielu różnych wersji, a komicy nigdy nie odmawiają sobie szalonej improwizacji na żywo!
Niemniej znanym skeczem (ponad 22 miliony wyświetleń na YouTube!) są „Uchodźcy z Dubaju”. Choć temat uchodźców w ostatnim czasie jest mniej gorącym tematem, to sam skecz często wraca do popularności i budzi kontrowersje.
Roman Żurek – założyciel i twórca skeczy Kabaretu Neo-Nówka
To Roman Żurek odpowiada za teksty, które rozbawiają pokolenia Polaków do łez. Łączy on lekkie pióro, dowcipne puenty i komiczne dialogi z satyrycznym spojrzeniem na polskie społeczeństwo i relacje międzyludzkie. To wybuchowa mieszanka, która sprawia, że występy Neo-Nówki zapamiętuje się na długo, a wiele fraz z dialogów można uznać za kultowe.
Żurek nie tylko pisze teksty, ale również gra – a rozpiętość ról, w których można go zobaczyć jest ogromna. Widzowie uwielbiają go jako panią Janinę, wierną słuchaczkę Radia Maryja oraz jako Wandzię z jej charakterystyczną torebką, niezapomniana jest również jego kreacja postaci Miecia Paciaciaka. Na 15-lecie zespołu powstał spektakl „Schody do nieba”, gdzie Żurek wcielał się w św. Piotra i Lucyfera. Z tego właśnie skeczu został najlepiej zapamiętany Radek Bielecki jako „Bogu” – jego pojawienie się na scenie zawsze obfituje w salwy śmiechu na widowni. Michał Gawliński jest za to znany ze swoich umiejętności improwizacyjnych, w wywiadzie sprzed kilku lat dla portalu roland-gazeta.pl mówił:
„Musimy bawić się słowem. Mamy w ciągu roku około 150 występów. Prezentując cały czas to samo, sami byśmy się zanudzili. Gramy po dwa występy dziennie, a były czasy, że i trzy. Było to oczywiście męczące, ale kochamy to, co robimy. Jak już czujemy się pewnie w skeczu, wówczas nie ma problemu z improwizacją.”
Jubileuszowa Trasa 2022 Neo-Nówki to prawdziwe widowisko
Skecze Neo-Nówki zawsze są dopracowane pod względem tekstowym, muzycznym i wizualnym, ale na swoje występy z okazji 20-lecia grupa przyszykowała coś naprawdę specjalnego. Razem z trojgiem aktorów wystąpi zespół muzyczny Żarówki, na scenie pojawią się najbardziej znani i lubiani bohaterowie, a na fanów czeka też barwny spektakl świateł. W zeszłym roku widzowie tak pokochali jubileuszowe występy, że grupa postanowiła powtórzyć trasę także w 2022. Nie można tego przegapić – bilety na spektakle czekają na naszej stronie. Najbliższy występ Kabaretu Neo-Nówka już 6 sierpnia w Giżycku!
„Tradycje polskie” - nowy program kabaretu Neo-Nówka w 2023 roku
Latem 2023 grupa zaprezentuje swój nowy, oryginalny program zatytułowany „Tradycje polskie”. Nie zabraknie kontrowersji i śmiechu, który w przypadku Neo-Nówki bardzo często idzie w parze.
Komentarze