Nerwica natręctw
Zwariowana komedia Teatru Gudejko w gwiazdorskiej obsadzie
Nerwica natręctw
Zwariowana komedia Teatru Gudejko w gwiazdorskiej obsadzie
Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy...
Zobacz więcejPiła jest miastem położonym w północno-zachodniej Polsce. Swoje prawa miejskie otrzymało w 1513 roku. Wówczas to – z niewielkiej rybackiej osady nad dolną Gwdą zaczęło się rozwijać prężne miasteczko. Niestety w wyniku działań prowadzonych na terenie Piły podczas II wojny światowej (miasto wchodziło w skład umocnień Wału Pomorskiego) – miejscowość została niemal całkowicie zniszczona. Według szacunków zniszczenia sięgały aż 72% (i 90% w obszarze śródmiejskim). Po wojnie Piła wróciła w granice Polski, ale pierwsze lata powojenne nie były łatwe. Zniszczenia i niemal całkowita degradacja przemysłu (który niegdyś był podstawą funkcjonowania miasta) nie sprzyjały potencjalnym osadnikom i osadniczkom. Pierwszą zwartą grupą, która się tutaj osiedliła po II wojnie, byli bydgoscy kolejarze – uruchomili oni stację kolejową i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, co pomogło odbudowywać przemysł.
W mieście nie brakuje wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. W ofercie kulturalnej miasta można znaleźć najróżniejsze eventy, wydarzenia, komediowe spektakle teatralne, najlepsze kabarety oraz koncerty. Każdy miłośnik kultury znajdzie dla siebie odpowiednią rozrywkę.
Jeszcze przed II wojną światową w Pile znajdował się Teatr. Budynek wzniesiono w 1929 roku i pierwotnie był siedzibą teatru, muzeum oraz biblioteki. Sercem ówczesnego Teatru była ogromna sala, mogąca pomieścić aż 1200 osób. Budynek został jednak niemal całkowicie zniszczony w wojennej zawierusze – odbudowano go dopiero w 1960 roku. Obecnie funkcjonuje jako Regionalne Centrum Kultury, które próbuje nawiązywać swoimi działaniami do dawnej tradycji tego miejsca.
Piła nie jest dużą miejscowością (według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego mieszka tu około 72 tysiące osób), co nie oznacza jednak, że nie dysponuje wyjątkowymi klubami i salami. „Przygodę z kulturą” można tu przeżyć między innymi w Młodzieżowym Domu Kultury, a także w Regionalnym Centrum Kultury – Fabryka Emocji.
Pierwsza z instytucji jest miejscem spotkań dla młodzieży (choć nie tylko). Tutaj rozwijane są pasje młodych pilan i pilanek. MDK oferuje pełną gamę różnych aktywności – malarstwo, teatr, taniec, poezja czy muzyka. Młode osoby mogą się tutaj zanurzyć w kulturze i nieco oderwać od rzeczywistości. Co jakiś czas pilski MDK zaprasza na występy, chcąc zaprezentować postępy wychowanek i wychowanków.
Drugie miejsce – Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji – stanowi kontynuację przedwojennego Teatru (połączonego z biblioteką i muzeum). Mieści się tutaj teatr miejski. Obecnie to miejsce jest nową instytucją, ale wcześniej pełniło funkcję Pilskiego Domu Kultury. Regionalne Centrum Kultury nie ogranicza swojej działalności wyłącznie do budynku. W okresie letnim często organizowane są wydarzenia i spotkania kulturalne na świeżym powietrzu, wśród zielonej parkowej przestrzeni. Klimatyzowana sala w teatrze jest przystosowana do projekcji filmów i pokazów teatralnych i może jednorazowo pomieścić do 500 widzów. Na scenie odbywają się różnorodne spektakle gościnne, koncerty, spotkania i wernisaże. W RCK – Fabryka Emocji organizowane są również koncerty znakomitych artystów. W 2019 roku miała miejsce Noworoczna Gala Operetkowa, podczas której wystąpił Narodowy Teatr Opery i Baletu z Odessy. Publiczność miała okazję delektować się między innymi muzyką Verdiego czy utworami Straussa. W 2022 roku pojawił się tutaj natomiast Maciej Maleńczuk, promując swój album „Klauzula sumienia”.
Piła ma w swoim repertuarze kilka cyklicznych wydarzeń kulturalnych, które co roku przyciągają tłumy. Do najpopularniejszych należą: Rytm Ulicy, Festiwal Teatrów Rodzinnych, a także Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania.
Rytm Muzyki to zawody z historią – impreza jest organizowana od 20021 roku. Przyciąga tancerki i tancerzy przyjeżdzających z całej Polski (i nie tylko!). Za organizację w 2001 roku pierwszej edycji Rytmu Ulicy w Pile odpowiedzialny był Paweł Lewandowski, znany jako bboy Rambo, a rok później przekazał on opiekę nad festiwalem swojemu przyjacielowi – Sławkowi Wegnerowi, znanemu wszystkim jako Bizon. Do Piły wracają osoby pamiętające początki Rytmu, a także przyjeżdżają tancerze i tancerki młodsi stażem.
Drugi z wymienionych – Festiwal Teatrów Rodzinnych – jest organizowany od 24 lat. Na deskach Regionalnego Centrum Kultury rokrocznie można podziwiać istną plejadę gwiazd. Dla przykładu – nie tak dawno temu właśnie w Teatrze Miejskim w Pile, podczas Festiwalu Teatrów Rodzinnych, swój jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej obchodził Wojciech Pszoniak, a w tym samym roku na twarzach pilan i pilanek pojawiły się łzy śmiechu za sprawą „Berka” z Ewą Kasprzyk i Danielem Olbrychskim. Organizatorzy i organizatorki co roku dbają o to, by każda chętna osoba mogła w festiwalowym repertuarze znaleźć coś dla siebie.
Ostatni z przytoczonych – Bukowińskie Spotkania – ma najdłuższą historię. Pomysł pojawił się bowiem już w 1986 roku, a pierwsza edycja odbyła się już 4 lata później. Regularnie na festiwalowych scenach występują zespoły z całego świata – pojawiają się grupy ukraińskie, rumuńskie, słowackie, słoweńskie, a nawet niemieckie. Jak piszą organizatorzy – Bukowińskie Spotkania to „ponadgraniczne barwne święto, to przede wszystkim popularyzacja i ochrona wartości, które mają wpływ na utrwalanie tożsamości narodowych, umacnianie tradycji i więzi międzyludzkich”.
Nieduża Piła oferuje również całkiem ciekawe miejscówki osobom spragnionym koncertowych wrażeń. Do dyspozycji mamy między innymi Klub Barka czy MOSiR.
Klub Muzyczny Barka w Pile został otwarty w 2008 roku, w sąsiedztwie z już istniejącym Pubem Barka. Zarówno Klub Muzyczny, jak i Restauracja znajdują się na pływających barkach. „Barka" jest popularnym miejscem organizacji licznych wydarzeń muzycznych i koncertów, ale także doskonałym miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu.
MOSiR, a właściwie – Zespół Obiektów Sportowych „Górne" – to kompleks wielofunkcyjnych obiektów, który umożliwia organizację zarówno krajowych, jak i międzynarodowych imprez, w tym obozów sportowych i wysokiej jakości treningów. Ale nie tylko, bowiem najważniejszym elementem Zespołu Obiektów Sportowych „Górne" jest imponująca hala widowiskowo-sportowa o najwyższym standardzie. Hala ta jest wyposażona w 1500 miejsc siedzących i może pełnić rolę tak centrum sportowego, jak i centrum kulturalnego.
Piła to miasto, które również może się poszczycić bogatą sceną kabaretową. Regularnie pilskie wieczory uświetniają występy najlepszych grup kabaretowych i komików, czyniąc je pełnymi śmiechu i zabawy. Przygotuj się na niezapomniane artystyczne przeżycia. Bilety na spektakle, koncerty i inne wydarzenia w Pile znajdziesz w naszym repertuarze – zarezerwuj już dzisiaj i ciesz się wspaniałymi wydarzeniami kulturalnymi i fascynującą historią Piły!