Jest lutynianem z czwartego pokolenia, kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez pradziadka. Najmłodszy członek uwielbianego przez publiczność Kabaretu Neo-Nówka. Do zespołu dołączył w wieku 21 lat, na pierwszym roku studiów. Gdyby nie grał w kabarecie – zostałby nauczycielem.
Urodził się 1981 roku w Środzie Śląskiej. Podczas studiowania fizyki medycznej został zachęcony przez kolegę, by dołączyć do nowo powstałej grupy kabaretowej, założonej przez Romana Żurka. Grupa funkcjonowała wówczas przez około sześć miesięcy. Michał Gawliński dołączył do zespołu, stając się od tamtej pory jednym z filarów grupy.
Umiejętność zachowania pokerowej twarzy nawet w najzabawniejszych momentach jest jego znakiem rozpoznawczym. W kultowych skeczach Kabaretu Neo-Nówka o Bogu Gawliński wciela się w postać Anioła. Szczególnym uznaniem i sympatią cieszyły się występy Gawlińskiego w ostatnim programie przedstawianym przez grupę pt. „Żywot Mariana”.
Michał Gawliński słynie z improwizacji charakterystycznej dla stylu Neo-Nówki.
Od założenia kabaretu minęło już ponad 20 lat, w trakcie których zespół nieustannie występował dla publiczności w całym kraju. Ponadto od 2009 roku grupa pojawia się na scenie wraz z zespołem muzycznym Żarówki, który wzbogaca każdy występ o bogatą warstwę instrumentalną. Jesienią 2021 roku zespół wydał specjalną trasę z okazji jubileuszu. Grupa odwiedziła wiele miast podczas nowej trasy.
W 2016 roku Michał Gawliński wraz z Romanem Żurkiem i Radosławem Bieleckim wydał książkę „Neo-Nówka. Schody do nieba”. Pracował także jako nauczyciel w szkole. Nauczał plastyki, muzyki, a nawet matematyki i fizyki. Przez rok Michał Gawliński był także radnym Lutyni.
Latem 2023 roku grupa przedstawi zupełnie nowy program „Tradycje polskie” ze skeczami, których nie zobaczycie w internecie ani telewizji. Sprawdź repertuar i zarezerwuj bilety!
Michał Gawliński z Kabaretu Neo-Nówka - repertuar występów