Artur Andrus

Bio

Człowiek orkiestra: artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek, aktor i dziennikarz – Artur Andrus od lat bawi polską publiczność, a jego twórczość nie przestaje zaskakiwać!

Artur Andrus urodził się w Lesku. Już w czasach szkolnych wykazywał zainteresowanie dziennikarstwem. Nikogo nie zaskoczy więc, że na Uniwersytecie Warszawskim ukończył właśnie ten kierunek. Od roku 1993 związany był z Programem Trzecim Polskiego Radia, w którym prowadził „Powtórkę z rozrywki” oraz „Akademię rozrywki”. Ze stacją współpracował do 2017 roku, następnie przeniósł się do RMF Classic, zostając gospodarzem programów „Wakacje z Andrusem” oraz „NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa”. Od 2020 roku Artura Andrusa można usłyszeć również na antenie Radia Nowy Świat.

Jako piosenkarz ma na swoim koncie cztery albumy studyjne: „Łódzka”, „Myśliwiecka”, „Cyniczne córy Zurychu” oraz „Sokratesa 18”. Nominowany był do nagród: Fryderyki, SuperJedynki i Bestsellery Empiku. Jest również laureatem Nagrody Miasta Sanoka za twórczość artystyczną w zakresie muzyki.

Sokratesa 18 – uczta dla miłośników piosenki kabaretowej

Aktualnie widzowie Adria Art mogą słuchać Artura Andrusa podczas recitalu promującego płytę „Sokratesa 18”. Na koncertach, oprócz piosenek z albumu, usłyszymy również znane i lubiane utwory z poprzednich wydawnictw artysty.

Podczas występów Arturowi Andrusowi towarzyszy zespół doskonałych muzyków. Możemy również usłyszeć Dorotę Miśkiewicz, którą artysta zaprosił do nagrania wspólnego utworu pt. "Ciocia w gablocie". Zapraszamy do śledzenia naszego repertuaru i przeniesienia się razem z nami na ulicę Sokratesa!

Dużo kobiet bo aż trzy z Arturem Andrusem

Artur Andrus jest również gospodarzem wieczorów pt. Dużo kobiet bo aż trzy. To muzyczno-kabaretowa podróż po wspomnieniach związanych z trzema artystkami: Hanną Śleszyńską, Magdą Umer i Marią Czubaszek. W 2022 gościnnie w programie możemy zobaczyć Joannę Kołaczkowską.

Alicja Majewska i „Koneserzy kolejnego dnia”

Z końcem 2022 i w 2023 roku Artur Andrus wystąpi wraz z Alicją Majewską podczas wyjątkowych koncertów pt. „Koneserzy kolejnego dnia”. To niezwykła podróż muzyczno-tekstowa, gdzie Andrus i Majewska wykonają razem wspólne piosenki napisane przez Artura Andrusa.


Kraków

05.12.2024
19:00
Kraków ICE Kraków Congress Centre
Dużo kobiet, bo aż trzy - A. Andrus, J. Kołaczkowska, H. Śleszyńska, M. Umer

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Kraków

05.12.2024
19:00
Kraków ICE Kraków Congress Centre
Dużo kobiet, bo aż trzy - A. Andrus, J. Kołaczkowska, H. Śleszyńska, M. Umer

Artysta, który „Pił w Spale i spał w Pile”, autor szalonych choreografii do piosenek zespołu Demony sanatorium, radiowiec i celny komentator bieżących wydarzeń. Słowem – człowiek orkiestra – to właśnie Artur Andrus.

Artur Andrus – dzieciństwo i młodość

Artur Andrus urodził się Lesku, ale wychowywał się w Solinie, gdzie poznali się jego rodzice. Jak wspomina sam artysta – „W miasteczku wszyscy się znali, każda pani to była ciocia, każdy pan – wujek. Nie mówiąc o prawdziwej rodzinie. Stałym punktem tygodnia były odwiedziny wszystkich ciotek”. Z czasem Andrusowie przenieśli się do Sanoka do bloków. Choć młodemu Arturowi Andrusowi żal było pięknych bieszczadzkich krajobrazów, szybko przywykł do obrazu socjalistycznego bloku z wielkiej płyty. W młodości był harcerzem Hufca ZHP w Sanoku i redagował także pismo „Harcerz Sanocki Mały. Harcerskie Pismo Młodych”. W 1990 roku kończył II Liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku, a następnie dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Artur Andrus – radiowiec, dziennikarz i komentator telewizyjny

Można powiedzieć, że żyłkę dziennikarską, Andrus miał w sobie od zawsze. W liceum prowadził szkolny radiowęzeł (część zachowała się na kasetach). Wtedy też stawiał pierwsze kroki jako konferansjer i prezenter, prowadząc szkolne akademie.

Nic więc dziwnego, że już w 1994 roku trafił do Programu Trzeciego Polskiego Radia, z którym współpracował przez kolejne 23 lata. Przez ten czas współredagował i prowadził wiele audycji i programów – były to między innymi „Powtórka z rozrywki” i „Akademia rozrywki” czy spotkania kabaretowe z warszawskiej „Piwnicy pod Herendą” i z łódzkiej „Przechowalni”. Cały czas spędzony w radiu poświęcał uprzyjemnianiu czasu słuchaczom i słuchaczkom, a na jego audycjach wychowywały się kolejne pokolenia. Po odejściu z radiowej „Trójki”, w 2018 roku rozpoczął pracę w RMF Classic, gdzie prowadzi program pod tytułem „NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa (audycji można posłuchać w niedziele o godzinie 10.). A w 2021 roku na antenie Radia Nowy Świat pojawiło się dziesięć odcinków powieści „A koń w galopie nie śpiewa” autorstwa Andrusa i Zimińskiego.

Artur Andrus w telewizji – „Sprawa na dziś”, „Tylko Ty” i „Spadkobiercy”

Jednak Artur Andrus to nie tylko radiowiec. W swoim dorobku medialnym ma również występy w telewizji. W 2003 roku razem z Andrzejem Poniedzielskim wystąpili w rolach portierów w serialu „Sprawa na dziś”, który opowiadał o grupie filmowców rozwiązujących problemy życiowe różnych ludzi. Andrzej Poniedzielski i Andrus byli drugoplanowymi bohaterami. Jednak ich celne uwagi potrafiły przyćmić scenę! W 2005 roku Artur Andrus zaczął występować w roli komentatora w programie publicystyczno-satyrycznym „Szkło kontaktowe” emitowanym na antenie TVN24. Tam – jak można dostrzec – czuje się jak ryba w wodzie, bo ewidentnie jest w swoim żywiole. Jego zadaniem jako komentatora bieżących wydarzeń z kraju i ze świata jest bowiem rzucanie zabawnych, nierzadko również ironicznych podsumowań zachowania polityków, włodarzy czy czasami także – gwiazd showbiznesu.

Na swoim koncie ma również prowadzenie teleturnieju „Tylko ty” w TV Puls. Swego czasu, Andrusa można zobaczyć również było w dwóch produkcjach serialowych – serialu TVP2 „Rodzina Trendych”, gdzie wcielił się w postać Dziadka oraz serialu TV4 „Spadkobiercy”, w którym odgrywa rolę głowy rodziny – Jonathana Owensa. Obie produkcje miały charakter kabaretowy i były parodiami znanych tasiemców o losach rozrastających się rodzin. Andrus – ze swoją zachowawczością i ironicznością – doskonale się wpasował w obie role. Przy „Spadkobiercach” – serialu improwizowanym – świetnie odnajdywał się w każdej, nawet pozornie najtrudniejszej sytuacji scenicznej.

Artur Andrus – „Mistrz Mowy Polskiej”, felietonista i autor książek

Warto dodać, że podczas jubileuszowego 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2013 roku współprowadził razem z Katarzyną Kwiatkowską koncert Super Premiery. A w 2015 roku prowadził cykl „Z Andrusem po Galicji”, który emitowany był w TVP Rozrywka, TVP Historia oraz TVP Polonia.

Nie można również zapominać o zaangażowaniu Artura Andrusa w promocję poprawnej polszczyzny. W 2010 roku za swoją działalność został nawet odznaczony laurem „Mistrza Mowy Polskiej”. Jednak Andrus nie poprzestaje jedynie na edukowaniu widzów i widzek przez swoje utwory, w których nierzadko stosuje ciekawe słownictwo, komik publikuje również popularno-naukowe felietony w ramach serii. „szwagier Gierka” czasopiśmie „Zwierciadło”. Artysta rozpatruje w artykułach ciekawostki i zagwozdki języka polskiego, np. dlaczego mówimy „kamizelka wędkarska” skoro nie noszą jej jedynie wędkarze? Jego artykuły cieszą się sporą popularnością, ponieważ przedstawia trudniejsze zagadnienia językowe w ciekawy, lekki oraz – typowy dla siebie – żartobliwy sposób.

Ciekawostkę może stanowić fakt, że Artur Andrus ma na swoim koncie już dziewięć książek. Tomy spisywane przez artystę mają raczej charakter satyryczny, choć można znaleźć w nich wiele prawd życiowych podanych w lekki i przyjemny w odbiorze sposób. Część ma formę bajek z morałem zarówno dla małych dzieci, jak i tych nawet całkiem dorosłych.

Artur Andrus z przeojem „Piłem w spale, spałem w pile” - śpiewak i komik w jednym

Od lat młodzieńczych było wiadomo, że Artur Andrus – poza pasją do dziennikarstwa – ma jeszcze jeden talent. Od zawsze lubił bowiem pisać wiersze, piosenki, rymowanki. Jak się okazało – ten pierwiastek tkwi w artyście do dzisiaj i dzięki niemu możemy słuchać (i oglądać) piosenki kabaretowe tworzone przez Andrusa.

Do najbardziej znanych należy, bez wątpienia, utwór „Piłem w Spale, spałem w Pile” (często pojawiający się podczas koncertów komika) – która opowiada między innymi o tym, że „Znak szczególny mam na ciele, Wytatuowany jeleń”, który „ma rogi gdzie ja mięśnie, jak ja schudnę do on wklęśnie” (z płyty „Myśliwiecka” – drugiego studyjnego krążka Andrusa), już rok po wydaniu albumu z tą piosenką ukazał się album koncertowy „Piłem w Spale… I co dalej?”. Z płyty „Myśliwiecka” pochodzą jeszcze takie klasyki, jak „Glanki i pacyfki”, „Królowa nadbałtyckich raf” czy „Duś, duś gołąbki”.

Największe przeboje Artura Andrusa – „Baba na psy”, „Zabierzcie mi gitarę”

Równie znanym utworem komika jest piosenka „Baba na psy”, mająca być językową, żartobliwą odpowiedzią na powiedzenie „Pies na baby”. Jest to muzyczna historia o pozornie powszedniej miłości, ale z Andrusowym sznytem, a więc zabawna i nieoczywista. Ten kawałek pochodzi z krążka „Cyniczne córy Curychu” (tytułowy kawałek pozwala – jak podczas występów zapewnia sam Andrus – nauczyć się kilku zwrotów po turecku).

Przed wydaniem pierwszej płyty (a była to „Łódzka” wydana w 2005 roku), Artur Andrus wykonał w 2001 roku piosenkę o miłości o eksperymentalnej formie estradowej – „Zabierzcie mi gitarę” (polską odpowiedź na „Lasciatemi Cantare”. Trzeba przyznać, że jest był to jeden z bardziej żwawych występów artysty-komika.

Artur Andrus – Żona, dzieci i życie prywatne

Artura Andrusa możemy bez najmniejszej przesady nazwać celebrytą. Jednak nie jest on typowym reprezentantem tej grupy. Artysta chroni swoje życie prywatne przed widokiem publicznym, przez co – choć jest jednym z bardziej rozpoznawalnym komików w Polsce – jego nazwisko nieczęsto pojawia się w serwisach plotkarskich. Stąd pomimo wielu prób dociekliwych dziennikarzy – artysta nigdy nie zdradził tożsamości swojej żony. Nie wiadomo też, czy Artur Andrus ma dzieci.

Artur Andrus – najciekawsze programy kabaretowe i występy

Poza występami w radiu i telewizji, Artur Andrus znajduje czas na występy i spotkania z fanami i fankami, których mu nie brakuje . W naszym repertuarze kabaretowym można znaleźć występy z udziałem tego artysty. Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność organizować recitale artysty przy okazji wydania albumu „Sokratesa 18. To była istna uczta dla miłośników i miłośniczek twórczości i muzyki Andrusa. Bilety na te występy rozchodziły się jak świeże bułeczki, a widzowie i widzki wychodzili z nich zachwyceni talentem artysty.

Obecnie, również mamy w ofercie występy z udziałem Artura Andrusa. Artysta będzie gospodarzem powracającego na sceny w całej Polsce, słynnego programu muzyczno-kabaretowy „Dużo Kobiet, bo aż trzy. Na scenie oprócz komika będzie można zobaczyć Magdę Umer, Hannę Śleszyńską oraz Joannę Kołaczkowską z kabaretu Hrabi. Bilety na to wydarzenie dostępne są na naszej stronie internetowej – rezerwujcie szybko, bo nie można tego przegapić!

Artur Andrus – koncerty z Alicją Majewską

W naszym repertuarze koncertów są również dostępne występy Andrusa odbywające się w ramach promocji płyty zbiorowej „Koneserzy kolejnego dnia. Artysta pojawi się na scenie w iście doborowym towarzystwie – Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Muzykom będzie towarzyszył na scenie zespół Warsaw String Quartet. Zarezerwujcie bilety na koncerty i zaserwujcie sobie ucztę muzyczno-liryczną!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.