Blog

65-lecie Piwnicy pod Baranami. Kim był Czarny Anioł polskiej piosenki?

Artur Eichhorst
Piwnica pod Baranami świętuje w tym roku swój jubileusz. Legendarny kabaret już od 65 lat wnosi niebagatelny wkład w rozwój polskiej kultury. Z tej okazji Piwnica pod Baranami wyruszy w Polskę, by zagrać serię koncertów na przełomie 2021 i 2022 roku.

Piwnica pod Baranami – historia kultowego kabaretu

Wszystko zaczęło się w maju 1956 roku, kiedy w pałacu Potockich (zwanym „Pod Baranami”) Piotr Skrzynecki otworzył miejsce spotkań krakowskich studentów. Od początku z Piwnicą związani byli wybitni artyści różnych dziedzin sztuki, między innymi plastyk Bronisław Chromy i kompozytor Krzysztof Penderecki. Po kilku miesiącach od otwarcia klub studencki przekształcił się w kabaret, a w grudniu odbyło się tam pierwsze przedstawienie.

Piwnica pod Baranami szybko wpisała się w krajobraz życia kulturalnego Krakowa, a następnie jej sława wykroczyła poza granice dawnej stolicy Polski. Wyjątkowy wystrój i klimat, nieszablonowi, charyzmatyczni artyści, ambitny repertuar oraz charakterystyczny „styl piwniczny” – wszystko to zadecydowało o sukcesie Piwnicy. Sukcesie, który, niejako na przekór współczesnym trendom i modom, trwa już sześć i pół dekady.

Artyści Piwnicy pod Baranami

Nie byłoby Piwnicy pod Baranami bez wielkich, nierzadko ekscentrycznych, osobowości artystycznych. W ciągu 65 lat działalności przez kabaret przewinęło się kilka pokoleń artystów muzyki i słowa. Krzysztof Komeda, Agnieszka Osiecka, Alosza Awdiejew, Marek Grechuta, Grzegorz Turnau... To tylko kilka przykładów, bo lista ludzi Piwnicy jest naprawdę długa i imponująca. Silnie kojarzone z tym miejscem są zwłaszcza dwie piosenkarki, nazywane odpowiednio Czarnym i Białym Aniołem.

Czarny Anioł – Ewa Demarczyk

Ikona Piwnicy pod Baranami. Zmarła w ubiegłym roku Ewa Demarczyk to wokalne odkrycie lat 60. i niekwestionowana gwiazda polskiej piosenki. Poza samym głosem wokalistki jej atutami były charyzma, osobowość sceniczna i zdolność brawurowej interpretacji utworów. Ze swoim talentem i ekspresją podbijała serca nie tylko polskiej, ale także zagranicznej publiczności. Demarczyk koncertowała w wielu krajach i miała na swoim koncie występy na najbardziej prestiżowych estradach, takich jak paryska Olympia i nowojorskie Carnegie Hall. Początki jej kariery są jednak nierozerwalnie związane z krakowską Piwnicą pod Baranami, gdzie trafiła na początku lat sześćdziesiątych i podjęła współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym.

 

 

Skąd się wziął przydomek Czarny Anioł? Przede wszystkim stąd, że Ewa Demarczyk w 1963 roku wystąpiła na I Festiwalu w Opolu, na którym zaśpiewała piosenkę „Czarne anioły”. Nie bez znaczenia pozostał mroczny wizerunek artystki: jej ciemne włosy, pomalowane wyraziście na czarno oczy, nieco niepokojąca ekspresja. Od czasu do czasu Demarczyk pokazywała się jednak z innej, łagodniejszej strony, jak chociażby w piosence „Groszki i róże”.

Jakie piosenki śpiewała Ewa Demarczyk? W jej repertuarze znajdziemy między innymi wiersze Juliana Tuwima, Mirona Białoszewskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jak i autorów współczesnych, na przykład Agnieszki Osieckiej. „Grande Valse Brillante”, „Karuzela z Madonnami” czy „Tomaszów” to utwory, które w wykonaniu Demarczyk na trwałe zapisały się na kartach historii polskiej piosenki.

 

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.