Blog

Jordanki w Toruniu czy ICE w Krakowie? Zobacz wyjątkowe sale

Maciej Łbik
Katowice Miasto Ogrodów, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. To tylko kilka z najpiękniejszych sal widowiskowych w Polsce. Na wszystkich odbywają się setki wydarzeń rocznie. W każdej z nich rozbrzmiewają owacje na stojąco i gromki śmiech, nie brakuje też łez wzruszenia. Czym się wyróżniają? Która z nich jest największa? Poznajcie ich historie.

Sale bywają nowoczesne lub tradycyjne, kameralne lub majestatyczne. Bez względu na miejsce i kształt – każda z nich staje się częścią przedstawienia artystycznego. Potrafi mieć kluczowy wpływ na odbiór treści, a także na wykonanie artystów.

Macie swoje ulubione sale widowiskowe w Polsce? Poznajcie naszą subiektywną listę i koniecznie zobaczcie poprzedni tekst, w którym przedstawiamy listę wyjątkowych teatrów.

5. Katowice Miasto Ogrodów, budynek z historią

alt text

Budynek w stylu późnego modernizmu został oddany do użytku w 1979 roku. Pierwotnie był siedzibą Centrum Kształcenia Ideowo-Wychowawczego Kadr Robotniczych. W następnych latach znajdowała się tam m.in Hurtownia Wyrobów Tytoniowym, zabudowa mieszkalna oraz siedziba Ministerstwa Górnictwa. Skala inwestycji pozostawała w ukryciu przed władzą centralną, w związku z czym do dziś nie znamy wartości poniesionych kosztów budowli, która współfinansowana była z szeregu źródeł zewnętrznych.

W budynku znajdują się trzy sale: Koncertowa (993 miejsca), 211 (150 miejsca) i Teatralna (120 miejsca). Powierzchnia budynku obejmuje 12,7 tysięcy metrów kwadratowych. Oprócz Katowice Miasto Ogrodów, mieści się tu również redakcja pisma „Ultramaryna”, Teatr Korez, Jazz Club Hipnoza i galeria sztuki.

Dotychczas mieliśmy m.in. okazję zrealizować w Sali Koncertowej Kabaret Neo-Nówka.

Aktualny repertuar na wydarzenia w Katowicach znajdziecie TUTAJ.

4. Minimalizm w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

alt text

Historia CSK w Lublinie sięga początków lat 70. Miasto potrzebowało przestrzeni, która pomieściłaby większe realizacje i widowiska. W związku z powyższym w 1972 roku ogłoszono ogólnopolski konkurs architektoniczny, w którym zwyciężył projekt profesora architektury Stanisława Bieńkuńskiego z Warszawy.

Niestety, pomiędzy wyłonionym projektem a jego ostateczną realizacją musiało minąć bardzo wiele czasu.

Przez dziesięciolecia budowa była wielokrotnie wstrzymywana, a sama bryła otrzymała przydomek „Teatru w budowie”.

W 2007 pojawił się pomysł, aby niedokończoną budowę zmienić na znane nam dziś Centrum Spotkania Kultur. Po kolejnym konkursie, w 2009 roku, rozpoczęła się budowa, a już w 2014 roku nad budynkiem zawisła wiecha.

Wnętrze budynku wyróżnia się elegancją i minimalizmem. Jest w stanie pomieścić około 1000 osób. To bardzo stonowany towarzysz wydarzeń – nie pretenduje do bycia bohaterem wieczoru, tylko dba o to, by jak najlepiej skupić uwagę widzów na tym, co dzieje się na scenie.

Na scenie Centrum Spotkania Kultur pojawił się m.in. spektakl „Przygoda z ogrodnikiem” czy koncert Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu - Sebastian Riedel & Cree.

Aktualny repertuar na wydarzenia w Lublinie znajdziecie TUTAJ.

3. Perła architektoniczna, czyli Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

alt text

Wybudowany w latach 1951–1958 Pałac według projektu Zbigniewa Rzepeckiego to monumentalny gmach o architekturze socrealistycznej. Mimo że lista skupia się na wnętrzach sal, warto podkreślić wyjątkowość budynku w aspekcie holistycznym, włącznie z holami, piękną ornamentyką, boazerią i potężnymi kolumnami.

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej wykończony jest szlachetnymi materiałami – marmurem, ręcznie malowanymi kaflami i wielkimi lustrami. To prawdziwa perła architektoniczna na skalę polską.

Masywność i surowość materiałów nie przytłacza, a raczej podkreśla rangę wydarzeń, które odbywają się we wnętrzu sali. Główna sala jest w stanie pomieścić ok. 600 widzów.

Aktualny repertuar na wydarzenia w Dąbrowie Górniczej znajdziecie TUTAJ.

2. Przypominająca jaskinie CKK Jordanki w Toruniu

alt text

Nowoczesne Centrum Kulturalno-Kongresowe w Toruniu – lub po prostu Jordanki – bardzo krótko po otwarciu stało się jednym z ważniejszych punktów kulturalnych na mapie Polski. W 2008 roku ogłoszony został konkurs architektoniczny, w którym zwyciężył projekt autorstwa hiszpańskiego architekta Fernando Menisa. Oddany do użytku w 2015 roku budynek w znacznej części mieści się pod ziemią, dzięki czemu harmonijnie wkomponowuje się w historyczną tkankę miejską.

Wnętrze CKK Jordanki przypomina wydrążoną jaskinię, pełną oryginalnych załamań i nachyleń, dzięki czemu z każdego miejsca na sali prezentuje się w inny, interesujący sposób.

Jordanki w swoich salach gościły m.in. spektakl „Przygoda z ogrodnikiem

Aktualny repertuar na wydarzenia w Toruniu znajdziecie TUTAJ.

1. Ogromne Centrum Kongresowe ICE Kraków

alt text

ICE Kraków to nowo otwarta (2014 r.) przestrzeń o wielofunkcyjnym przeznaczeniu. Potężna, monumentalna widownia jest w stanie pomieścić blisko 2100 osób! To jeden z największych budynków tego typu w Polsce. Oprócz spektakli i koncertów symfonicznych sala jest przystosowana do organizacji wielkich, międzynarodowych kongresów, m.in. ze względu na przylegające do sali 24 kabiny do tłumaczeń.

Wnętrze ICE Kraków robi ogromne wrażenie na żywo, wzmagając tym rangę każdego odbywającego się w nim wydarzenia. Jasne drewno, czerwone siedzenia i dużo wypunktowanego oświetlenia nadają sali klasycznego, eleganckiego charakteru.

Aktualny repertuar na wydarzenia w Krakowie znajdziecie TUTAJ.

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.