Kabaret Moralnego Niepokoju to obecnie – obok Neo-Nówki, Kabaretu Młodych Panów i Smile – najbardziej lubiana grupa w Polsce. Najpopularniejsze skecze to m.in. „Wojna o temperaturę”, „Wyszliśmy z domu” czy „Spowiedź”. Każdy z nich opowiada historię, która mogła wydarzyć się w naszym codziennym życiu. Na szczęście – z przymrużeniem oka.
- Nowy program Kabaretu Moralnego Niepokoju
- Najstarsze skecze Kabaretu Moralnego Niepokoju
- Robert Górski i jego błyskotliwe teksty
- „Tygodnik Moralnego Niepokoju”
- Kobiety w Kabarecie Moralnego Niepokoju
- „Ucho Prezesa” w wykonaniu Kabaretu Moralnego Niepokoju
- „Tego jeszcze nie grali”
Nowy program Kabaretu Moralnego Niepokoju
Kabaret Moralnego Niepokoju w walentynki na swoim profilu na FB ogłosił nową trasę, zaplanowaną na 2021 rok pt. „Za długo panowie byli grzeczni”. Pierwsze występy odbyły się już w Bydgoszczy i Lublinie.
Kabareciarze pokazali plakat, na którym członkowie zespołu są wystylizowani na poważnych i bogatych twardzieli. Zdjęcie przedstawia czwórkę z nich ubranych w marynarki i koszule. Wszyscy opierają się o cadillaca. Całości dopełniają elementy biżuterii i marzycielski, a w niektórych przypadkach wzywający do walki wzrok.
Jakie nowości szykuje dla nas Kabaret Moralnego Niepokoju. Wiemy, że członkowie grupy potrafią być tajemniczy, dlatego najlepszym sposobem, żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, będzie zarezerwowanie biletów na występ – nowy będziemy mogli zobaczyć jeszcze w Toruniu, Katowicach czy Łodzi.
Najstarsze skecze Kabaretu Moralnego Niepokoju
KMN powstał w 1993 roku w Warszawie. Panowie wpadli na pomysł założenia kabaretu w trakcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim, na wydziale polonistyki. Wtedy też na korytarzu uniwersytetu zawisła tablica korkowa z informacją o nowym Klubie Poszukiwaczy Prawdy i Piękna. Już kilka miesięcy później studenci mogli zobaczyć na żywo pierwszy skecz w wykonaniu grupy – „Królewna, Rycerz i Smok”. Był wtedy 1994 rok, a premiera odbyła się w sali numer 4.
Dzisiaj, po prawie 30 latach, kabaret ma na swoim koncie ponad 20 programów i całą rzeszę wiernych fanów. Wśród najbardziej popularnych znalazły się m.in. „Czarny kot”, „Zgadzamy się z każdym posunięciem władz”, „Ucho Prezesa”, „Jerzyk dzisiaj nie pije” czy „Tego jeszcze nie grali”.
Robert Górski i jego błyskotliwe teksty kabaretowe
Jednym z założycieli Kabaretu Moralnego Niepokoju jest Robert Górski, autor większości tekstów, które słyszymy ze sceny. To dzięki jego zamiłowaniu do pisania i błyskotliwej obserwacji otaczającego go świata kolejne skecze przynosiły sukcesy – zapełnione sale i chętnie oglądane programy telewizyjne.
Górski w pojedynkę zdobył wiele prestiżowych nagród – m.in. za „Izbę wytrzeźwień” jako najlepszego tekstu, przyznaną na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej, czy grand prix Festiwalu „Błękitny Melonik Charliego” za program „Na stojaka”.
„Tygodnik Moralnego Niepokoju”
Kabaret Moralnego Niepokoju doczekał się m.in. programu satyrycznego „Tygodnik Moralnego Niepokoju”, który był emitowany w TVP.
W programie kabaret skupił się przede wszystkim na sprawach społecznych i absurdach życia codziennego, lecz nie zapominając o polityce. „Tygodnik Moralnego Niepokoju” był emitowany od 2003 do 2006 roku i miał swoje stałe elementy i bohaterów. Wśród nich pojawiły się m.in. Spikerka i Pan Karol, „Rozmowy na nowy wiek” czy „Prywatna klinika doktora Kazimierza Posuwały”.
Pod koniec 2007 roku Kabaret Moralnego Niepokoju zakończył współpracę z telewizją i stworzył kolejny program – „Miesięcznik Moralnego Niepokoju”.
Kobiety w Kabarecie Moralnego Niepokoju
Kabaret Moralnego Niepokoju to nie tylko mężczyźni. Od 1993 roku w grupie przewinęło się kilka znanych artystek. Najważniejszą z nich była Katarzyna Pakosińska, która była współzałożycielką kabaretu i pracowała w nim przez wiele lat. Dopiero w 2011 roku odeszła z grupy i rozpoczęła samodzielną karierę kabaretową. Po Katarzynie Pakosińskiej w kabarecie pojawiła się Agata Załęcka. Następnie żeńską przedstawicielką była Magdalena Stużyńska-Brauer.
„Ucho Prezesa” w wykonaniu Kabaretu Moralnego Niepokoju
Dużą oglądalność Kabaretowi Moralnego Niepokoju przyniósł serial komediowo-polityczny „Ucho Prezesa”. Program można było obejrzeć na YouTubie czy w Comedy Central. Serial skupia się na politycznej rzeczywistości Polski. Głównym bohaterem jest prezes partii rządzącej i jego wierny asystent.
Pomysłodawcą i autorem „Ucha Prezesa” jest Robert Górski, który zagrał w serialu główną rolę. U jego boku pojawił się m.in. Mikołaj Cieślak.
Akcja serialu dzieje się przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. To tam prezes przyjmuje swoich politycznych gości. Wśród gwiazd „Ucha Prezesa” znaleźli się m.in. Cezary Pazura, Izabela Dąbrowska, Michał Czernecki, Katarzyna Żak czy Jarosław Boberek.
Kabaret Moralnego Niepokoju – „Tego jeszcze nie grali”
Jedną z ostatnich tras Kabaretu Moralnego Niepokoju jest „Tego jeszcze nie grali”. W programie panowie przedstawią odzwierciedlenie naszej rzeczywistości. Pojawia się wiele skeczy politycznych, ale także sytuacji z życia codziennego.
Oprócz charakterystycznego poczucia humoru na scenie pojawili się także muzycy, nadający rytm wydarzeniu.
Program „Tego jeszcze nie grali” wciąż jest do obejrzenia w niektórych miejscach w Polsce. W 2021 roku można go zobaczyć m.in. w Wałbrzychu czy Kłodzku.
Komentarze