Blog

Jerzy Stuhr nie żyje. Świat polskiego kina w żałobie

Weronika Horoszczuk-Jacyna
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Jerzego Stuhra, wybitnego aktora i reżysera, który odszedł w wieku 77 lat. Smutną wiadomość potwierdził syn artysty, Maciej Stuhr. Okoliczności jego śmierci nie zostały na razie ujawnione. Nie ulega wątpliwości, że jest to ogromna strata dla świata polskiej kultury i sztuki.

Spis treści:

  • Jerzy Stuhr - walka z chorobami
  • Wybitna kariera Jerzego Stuhra
  • Wczesne lata kariery
  • Jerzy Stuhr - niepowtarzalny talent i miłość do sztuki

 

Jerzy Stuhr - walka z chorobami

Jerzy Stuhr przez lata zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Jakiś czas temu przeszedł zawał serca, po którym zdecydował się podzielić swoimi doświadczeniami w książce „Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce”. To intymne wyznanie ukazało siłę i determinację aktora w walce z przeciwnościami losu. Jerzy Stuhr przeszedł także udar mózgu oraz chorował na nowotwór, co dodatkowo komplikowało jego stan zdrowia. W 2011 roku przeszedł chemioterapię. Lekarze dawali mu tylko 30 procent szans na wyzdrowienie.

Mimo tych trudności, aktor pokonał chorobę, podobnie jak kilka dekad wcześniej, gdy miał 37 lat i przeszedł pierwszy zawał serca. Nie poddał się i nie porzucił aktorstwa. Grał dalej, zarówno po drugim zawale serca, jak i po udarze mózgu.

Wybitna kariera Jerzego Stuhra

Kariera Jerzego Stuhra obfitowała w niezapomniane kreacje, które na stałe wpisały się w historię polskiego kina. Jego talent i wszechstronność sprawiły, że stał się jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Widzowie zapamiętają go przede wszystkim z roli w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego oraz kultowej „Seksmisji” Juliusza Machulskiego. Te produkcje przyniosły mu nie tylko ogromną popularność, ale także uznanie krytyków i miłość publiczności.

Wczesne lata kariery

W 1976 roku Jerzy Stuhr zagrał swoją pierwszą główną rolę filmową – Antoniego Gralaka w filmie „Spokój” Krzysztofa Kieślowskiego. Jego szeroką rozpoznawalność w Polsce zapewniła rola Maksa Paradysa w filmie „Seksmisja” (1983). Komediowy talent artysty był niezaprzeczalny, co udowodnił również w roli komisarza Ryby w filmie „Kiler” (1997) oraz w jego kontynuacji „Kiler-ów 2-óch” (1999).

Jerzy Stuhr - niepowtarzalny talent i miłość do sztuki

Jerzy Stuhr był artystą, który potrafił poruszać serca i umysły widzów. Jego niepowtarzalny styl gry, charyzma i głęboka wrażliwość sprawiały, że każda rola w jego wykonaniu stawała się wyjątkowa. Był nie tylko aktorem, ale również reżyserem, pedagogiem i mentorem dla wielu młodych twórców. Jego wkład w rozwój polskiej kinematografii jest nieoceniony, a jego dorobek artystyczny będzie na zawsze stanowił fundament naszego dziedzictwa kulturowego.

Dziś żegnamy Jerzego Stuhra z głębokim żalem i wdzięcznością za wszystko, co dał polskiej kulturze. W naszych sercach pozostaną jego niezapomniane kreacje, talent do dzielenia się pasją i nieustająca inspiracja płynąca z jego twórczości.

Bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.