Blog

Jak uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru w 2024?

Maciej Łbik
Teatr od wieków jest lustrem odbijającym ludzką duszę, prezentującym emocje, pasje i dylematy. Co roku 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, by uhonorować tę formę sztuki. Od tysięcy lat scena teatralna zachwyca ludzi i prowokuje do refleksji. Jak najlepiej uczcić ten dzień? Zapraszamy do odkrycia.

Historia międzynarodowego dnia teatru

Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Teatru świętowano w 1961 roku. Dzień Teatru został zainicjowany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, którego obecna siedziba znajduje się w Paryżu. Święto uchwalono, aby upamiętnić otwarcie festiwalu „Teatr Narodów”. Miało to miejsce 27 marca 1957 roku.

Od tej pory 27 marca stał się oficjalnym Międzynarodowym dniem teatru, w którym świętujemy teatr i jego misję osiągania wzajemnego zrozumienia i pokoju między narodami. 

Jak artyści świętują Międzynarodowy dzień teatru?

Osoby ze środowiska artystycznego świętują ten dzień na różne sposoby – w zależności od kraju, a nawet miasta. Jednak MDT ma też swoje stałe punkty. Jednym z nich jest orędzie wybitnej osobistości związanej z teatrem. W 1962 roku pierwsze orędzie wygłosił Jean Cocteau, francuski dramaturg, poeta, reżyser, malarz i choreograf. W 2015 roku przemowę przygotował Krzysztof Warlikowski, wybitny polski reżyser teatralny i operowy, założyciel i dyrektor artystyczny Nowego Teatru w Warszawie. Swoją mowę zaczął od słów „mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru”.

W 2024 przemowę przygotował Jon Fosse, norweski dramatopisarz i laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Orędzie zatytułowane jest „Sztuka to pokój”.

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto wszystkich osób tworzących teatr. Od reżyserów i scenografów, przez technicznych i obsługę widowni, aż po panią z księgowości, ale także Was – widzów. Bo czym byłby teatr bez publiczności?

Jak najlepiej obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 roku?

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Teatru może przybierać różne formy, jednak jedną z najbardziej bezpośrednich i przyjemnych jest wizyta w teatrze. Spektakl komediowy to świetny wybór, by uczcić ten dzień z uśmiechem. Komedia, jako jeden z najstarszych gatunków teatralnych, potrafi nie tylko rozśmieszyć, ale i skłonić do refleksji, pokazując życie w krzywym zwierciadle. Warto sprawdzić repertuar lokalnych teatrów i zarezerwować bilety na ten dzień.

Gotowi na wyjście do teatru?

Aktualny repertuar oraz bilety na spektakle dostępne są w zakładce „Teatr”.

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.