Blog

Co robi Krzysztof Cugowski – były lider zespołu „Budka Suflera”?

Aleksandra Malich
Charyzma, siła i niepowtarzalny głos – to główne pierwiastki, z których składa się legenda polskiej sceny rockowej – Krzysztof Cugowski. Ten fantastyczny artysta zachwyca publiczność w Polsce i na świecie już od 50 lat i ku radości słuchaczek i słuchaczy – wciąż ma siły na więcej! Nowa trasa koncertowa zapowiada się znakomicie!

Budka Suflera – początki kariery

Krzysztof Cugowski jest legendarną gwiazdą polskiego rocka i polskiej sceny muzycznej. Razem z Budką Suflera, której jest współzałożycielem, wydał szesnaście albumów studyjnych, kilka albumów koncertowych oraz kilkanaście kompilacji. Wśród nich znajduje się krążek "Nic nie boli tak jak życie", która rozeszła się w ponad milionie egzemplarzy, tym samym ustanawiając nadal niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii. Razem z zespołem grał na największych scenach na świecie – między innymi w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

alt text

Nagrali także kilka kawałków w studiu Village Recorders w Los Angeles. W maju 2004 roku Krzysztof Cugowski wraz z zespołem zagrał recital na 41. KFPP w Opolu. Uczestniczyli w nim Urszula, Natalia Kukulska, Felicjan Andrzejczak – wieloletni wokalista Budki Suflera, Gary Brooker, Garou, a także Piotr Cugowski – syn artysty i wokalista zespołu Bracia.

W 2014 roku Budka Suflera wstrzymała działalność.

W grudniu tego samego roku Krzysztof Cugowski został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej.

Dzieci Krzysztofa Cugowskiego

Jesienią 2015 roku, po zakończeniu działalności zespołu, Krzysztof Cugowski wydał solowy krążek pod tytułem „Przebudzenie” i rozpoczął trasę koncertową wraz z zespołem Bracia, w skład którego wchodzą jego synowie – Piotr i Wojciech Cugowscy. Rok później nagrał z nimi płytę „Zaklęty Krąg”. Jest to bardzo zróżnicowany album – można na nim odnaleźć rockowe nuty w stylu Budki Suflera czy Braci, ale też blues i połączenia tych stylów.

Nad krążkiem pracowała cała rodzina Cugowskich – Krzysztof, Piotr, Wojciech i najmłodszy – Krzysztof Junior, czyli Christopher.

Jeśli o najmłodszym z Cugowskich mowa, to warto nieco przybliżyć jego sylwetkę. Jako jedyny odszedł od rodzinnej tradycji, poszedł on bowiem w aktorstwo, a nie muzykę. Możemy go zobaczyć w serialu Netflixa „Bridgertonowie” oraz w kilku spektaklach – m.in. "POSH", "Margaret of Anjou" oraz musicalu "All Shook Up" z piosenkami Elvisa Presleya. Jednak całkiem nie porzucił muzycznego dziedzictwa Cugowskich. Chris potrafi grać na pięciu instrumentach – gitarze, basie, pianinie, perkusji i ukulele, a już jesienią będziemy mogli go zobaczyć w supershow Polsatu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

Najważniejsze piosenki Krzysztofa Cugowskiego

Trudno wymienić tylko kilka najważniejszych utworów w karierze Krzysztofa Cugowskiego, ponieważ niemal każda kompozycja, w której pojawia się niesamowity i niepowtarzalny głos pana Cugowskiego, jest świetna.

W tym rankingu z pewnością powinna znaleźć się przepiękna ballada pod tytułem „Jest Taki Samotny Dom”.

Autorem słów dla tego utworu jest Adam Sikorski – inspirował się on piosenkami turystycznymi i poezją Vitezslava Nezvala. Początkowo „Jest Taki Samotny Dom” może nieco odstraszyć potencjalnego słuchacza, jednak kiedy wsłuchamy się dokładnie, odnajdziemy oniryczne obrazy rodem z romantyzmu.

Kolejnym utworem, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu, jest „Za Ostatni Grosz”. To piosenka o zatraceniu swojego „ja” i swoich własnych ideałów – „Wczoraj niewinni tak, dzisiaj pionki w grze”. Na liście najważniejszych utworów nie może zabraknąć także takich klasyków, jak „Takie Tango” czy „Bal Wszystkich Świętych”. No, bo kto z nas nie bujał się kiedyś, nucąc pod nosem „Wszyscy święci balują w niebie. Złoty sypie się kurz” albo nie tańczył na imprezie do „Bo do tanga trzeba dwojga, zgodnych ciał i chętnych serc. Bo do tanga trzeba dwojga, tak ten świat złożony jest”.

Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów

Po zakończeniu wieloletniej współpracy z Budką Suflera, Krzysztof Cugowski rozpoczął budowanie nowego zespołu, który towarzyszy legendarnemu głosowi polskiej sceny muzycznej w jego karierze solowej. W składzie „Zespołu Mistrzów” znaleźli się najwybitniejsi muzycy sceny rockowej i jazzowej. Za gitary odpowiedzialny jest Jacek Królik - współzałożyciel grup Chłopcy z Placu Broni, Brathanki i Giganci Gitary. Artysta występował również w zespołach Lombard i Tilt, współpracuje z Grzegorzem Turnauem i Andrzejem Sikorowskim. Na basie można usłyszeć Roberta Kubiszyna, wybitnego kontrabasistę i basistę jazzowego, aranżera i kompozytora.

Przy klawiaturze pianina zobaczyć (i usłyszeć) można Tomasza Kałwaka – kompozytora, aranżera i producenta muzycznego, który współpracował między innymi z: Natalią Niemen, Natalią Kukulską, Mietkiem Szcześniakiem czy Markiem Grechutą. Skład Zespołu Mistrzów uzupełniają bębny Cezarego Konrada – jazzowego muzyka, który współpracował z Anną Marią Jopek, Andrzejem Namysłowskim, Włodkiem Pawlikiem, Ireną Santor czy zespołem Hey.

Koncerty Krzysztofa Cugowskiego i Zespołu Mistrzów

Każdy utwór wykonywany przez Krzysztofa Cugowskiego to istne arcydzieło, a koncert w jego wykonaniu to majstersztyk i niezapomniane wrażenia. A jeśli akompaniują mu najlepsi muzycy – musi być znakomicie! Artysta był jednym z pierwszych muzyków w 2021 roku, który wystąpił przed publicznością natychmiast po zniesieniu obostrzeń.

Na pewno warto wybrać się na jeden z najbliższych koncertów, które odbywają się pod nazwą „Moje Najważniejsze” – w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy 10 października lub w łódzkiej Wytwórni 5 grudnia. Świetne wrażenia muzyczne gwarantowane!

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.