Krzysztof Cugowski

Bio

Ikona polskiej muzyki rockowej. Znany głównie z utworów nagranych z Budką Suflera. 50 lat na scenie ugruntowało jego pozycję jako lidera wśród polskich wokalistów, a album „Nic nie boli tak jak życie” do dziś jest najlepiej sprzedającą się płytą w historii polskiej muzyki.

Krzysztof Cugowski urodził się w 1950 roku w Lublinie. W wieku 20 lat wszedł we współpracę z zespołem Romualda Lipki, który przyjął później nazwę Budka Suflera. Przez kolejne lata grupa stopniowo przybierała na popularności.

W 1976 roku Krzysztof Cugowski opuścił Budkę Suflera, by skupić się na solowej twórczości. W 1976 wydał płytę „Wokół cisza trwa”.

W latach 80. artysta wrócił do Budki Suflera, z którą rozpoczął serię koncertów po Stanach Zjednoczonych. Muzycy powrócili do Polski na początku lat 90., by nagrać płytę „Cisza”, która cieszyła się dużym sukcesem komercyjnym i artystycznym. Największe miało jednak dopiero nadejść. W 1997 zespół wydał płytę „Nic nie boli tak jak życie”, która do dziś jest najlepiej sprzedającą się płytą muzyczną w historii polskiej muzyki. Zespół sprzedał jej ponad milion egzemplarzy.

W 1999 roku Krzysztof Cugowski z zespołem zagrali w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Grając z Budką Suflera, artysta wydał jeszcze trzy solowe albumy studyjne: „Podwójna twarz (oraz Corss)” (1983), „Integralnie” (2001) oraz „Przebudzenie” (2015).

Krzysztof Cugowski i „Moje najważniejsze 50/70” na trasie koncertowej

W marcu 2020 światło dzienne ujrzał solowy album kompilacyjny Krzysztofa Cugowskiego – „50/70 Moje najważniejsze”. „50” w nazwie odnosi się do działalności muzycznej artysty, a „70” – do jego wieku. Ta płyta to spojrzenie wstecz i podsumowanie wszystkich największych chwil w życiu artystycznym Krzysztofa Cugowskiego. Przy okazji wydania płyty artysta wyruszył w trasę koncertową Moje najważniejsze 50/70, na której raz jeszcze słuchacze mają okazję przekonać się, jaką moc ma głos Krzysztofa Cugowskiego na żywo.


Poznań

Szczecin

19.01.2025
19:00
Szczecin Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie
19.01.2025
19:00
Szczecin Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie

Częstochowa

02.02.2025
17:00
Częstochowa Filharmonia Częstochowska
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie
02.02.2025
17:00
Częstochowa Filharmonia Częstochowska
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie

Częstochowa

02.02.2025
17:00
Częstochowa Filharmonia Częstochowska
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie

Poznań

Szczecin

19.01.2025
19:00
Szczecin Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych męskich głosów w Polsce. Znakomity i charyzmatyczny artysta, który nie schodzi ze sceny od ponad 50 lat. Mowa jest o Krzysztofie Cugowskim, którego muzyka pomimo upływu lat wciąż ma w sobie świeżość i pazur, a wydane przez niego płyty czy bilety na koncerty sprzedają się w mgnieniu oka!

Krzysztof Cugowski jest jednym z najbardziej znanych muzyków w kraju. Jeśli ktoś nie kojarzy jego nazwiska, to jest w stanie przypisać artystę do zespołu - Budki Suflera. W swojej ponad 50-letniej karierze nagrał wiele znakomitych utworów, a płyta „Nic nie boli tak jak życie” jest do tej pory najlepiej sprzedającym się albumem w historii polskiej muzyki. Swoje 50-lecie sceniczne postanowił – jak na prawdziwego muzyka przystało – świętować na scenie. Krzysztof Cugowski w ramach trasy koncertowej „Moje Najważniejsze”, przy akompaniamencie Zespołu Mistrzów, odwiedzi największe miasta w Polsce. Sprawdź w naszym repertuarze, którą scenę odwiedzi w następnej kolejności i zarezerwuj bilety na koncert! A teraz przyjrzyjmy się bliżej historii i karierze Krzysztofa Cugowskiego.

Krzysztof Cugowski – wykształcenie, zainteresowania, rodzina

Krzysztof Cugowski urodził się 30 maja 1950 roku w Lublinie. Od najmłodszych lat interesował się muzyką – uczył się w szkole muzycznej, jednak na początku nie wiązał z nią przyszłości. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica i rozpoczął studia prawnicze na UMCS, których ostatecznie nie ukończył. W młodości – poza umiejętnościami muzycznymi – trenował także kulturystykę i boks.

W 2005 roku zaangażował się politycznie – był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia L. Kaczyńskiego, a w wyborach parlamentarnych został wybrany senatorem VI kadencji. Później starał się o reelekcję – ostatni raz w 2015 r., jednak nie został wybrany.

Cugowski ma trzech synów – Piotra i Wojciecha (z pierwszego małżeństwa) oraz Krzysztofa „Chrisa” (z drugiego małżeństwa). Dwóch najstarszych synów artysty również prowadzi działalność muzyczną – do 2019 roku grali w zespole Bracia. Natomiast najmłodszy z Cugowskich wybrał aktorstwo, choć muzyka nie jest mu obca. W ostatnim czasie wystąpił przed szerszą publicznością w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Budka Suflera i „Cień wielkiej góry”. Największe przeboje Cugowskiego

Pierwszą kapelą Cugowskiego był „Prompter’s Box” (przed pierwszym koncertem spolszczono nazwę do „Budki Suflera”), którą wraz z kolegami założył w czasach liceum jesienią 1969. Zespół zajmował się głównie graniem coverów piosenek zagranicznych. Formacja nie przetrwała próby czasu – nie minął rok, a zespół się rozpadł. Dwudziestoletni wówczas wokalista dołączył do kapeli Romualda Lipko, która wówczas nosiła nazwę Stowarzyszenie Cnót Wszelakich, a po dołączeniu Krzysztofa Cugowskiego przyjęła nazwę znaną do dziś, czyli Budka Suflera. W repertuarze Budki dominowały utwory coverowe z repertuaru Johna Mayalla, Led Zeppelin i zespołu Free. W 1971 roku Cugowski zawiesił na jakiś czas swoje występy, ponieważ rozpoczął studia. Zespół bez frontmana nie mógł koncertować, ale muzycy nie próżnowali. Wykonywali muzykę autorstwa Seweryna Krajewskiego w spektaklu według komedii Fredry „Gwałtu, co się dzieje”. Do grania Cugowski powrócił jesienią kolejnego roku. Wówczas grupa przeniosła się do Lubelskiego Domu Kultury.

Punktem zwrotnym w karierze zespołu było nagranie w 1974 roku polskiej wersji utworu „Ain’t No Sunshine” autorstwa Billa Withersa, znanej w Polsce pod tytułem „Sen o dolinie”. Ciekawostką jest, że znana do dziś wersja „Snu” powstała w wyniku pomyłki – perkusista przez przypadek przestał grać w złym momencie, a razem z nim umilkły wszystkie instrumenty. Tylko wokalista kontynuował śpiewanie.

Jesienią tego samego roku, Budka Suflera nagrała jeden ze swoich największych przebojów – „Cień wielkiej góry” (hołd dla polskich himalaistów – Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka, którzy rok wcześniej zginęli tragiczną śmiercią). Pod tym samym tytułem ukazał się debiutancki album zespołu. Na pierwszym albumie nie znalazł się jednak „Sen o dolinie”. Utwór ukazał się dopiero w 1994 na krążku kompilacyjnym. Po sukcesie płyty, której cały nakład został wykupiony w kilka dni po jej wydaniu, zespół wyruszył w trasę koncertową. Spragniona koncertów publiczność niemalże wyrywała sobie bilety na Budkę. Każdy chciał wykorzystać szansę i usłyszeć wschodzące gwiazdy rocka na żywo.

Zespół zaczął otrzymywać zaproszenia na zagraniczne występy. Najważniejszym okazał się być wyjazd do NRD. Tam przetłumaczono na język niemiecki niektóre z tekstów Budki Suflera i zaproponowano zespołowi wydanie płyty. Ostatecznie nagrania nie doszły do skutku, ponieważ Krzysztof Cugowski nie pojawił się na umówionej sesji, a drugie podejście nie było możliwe ze względu na ilość granych przez zespół koncertów.

Przed wydaniem drugiego albumu zaczęły narastać konflikty pomiędzy Cugowskim a resztą zespołu. Pomimo tego na początku 1976 roku grupa wypuściła drugą płytę – „Przechodniem byłem między wami”, na której umieszczono wyłącznie premierowy materiał. Album okazał się być kolejnym strzałem w dziesiątkę, ponieważ Budka Suflera otrzymała za niego swoją pierwszą złotą płytę. Niedługo po tym, nazwisko Krzysztofa Cugowskiego znalazło się w nazwie zespołu. Grupa wystąpiła jako „Krzysztof Cugowski & Budka Suflera” podczas piętnastej edycji konkursu w Opolu. Krótko po tym Romuald Lipko wyrzucił Cugowskiego z zespołu i od 1 stycznia 1978 roku grupa przez pewien czas funkcjonowała bez wokalisty.

Krzysztof Cugowski – amerykańska trasa koncertowa Budki Suflera

Po opuszczeniu Budki Suflera, Krzysztof Cugowski pracował z zespołami Spisek i Cross. Jak się później okazało, były to tymczasowe projekty wokalisty, ponieważ w 1984 roku Cugowski powrócił do Budki Suflera. Niedługo potem zespół wyruszył za ocean, gdzie odbył trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych.

Budka Suflera powróciła do Polski w 1992 roku z nowym materiałem i nagrała kolejny świetny album, zatytułowany „Cisza”. Krążek odniósł tak wielki sukces artystyczny i komercyjny, że zespół postanowił na stałe powrócić na polską scenę muzyczną. Na następną płytę zespołu trzeba było czekać pięć lat, ale bez wątpienia było warto. „Nic nie boli, tak jak życie” – bo o tym krążku mowa – również odniósł ogromny sukces. Sprzedaż przekroczyła ponad milion egzemplarzy, co jest do dziś niepobitym rekordem w historii polskiej fonografii.

Na kanwie tego sukcesu, Budka Suflera dała koncert w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie. W listopadzie 1999 roku zespół wystąpił w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Solowa kariera Cugowskiego, słynne duety i zespół Cugowscy

W 2001 roku muzyk postanowił wydać solową płytę z nowymi aranżacjami polskich i zagranicznych piosenek rockowych. Nie odszedł jednak z Budki Suflera, ale postanowił częściowo występować wyłącznie pod własnym nazwiskiem. W tym samym roku, artysta w duecie z Lidią Stanisławską wykonał utwór „Już nie ma dzikich plaż”, który znalazł się na drugiej płycie piosenkarki. Od tego momentu Krzysztof Cugowski zaczął coraz częściej pojawiać się w utworach innych artystów. W 2005 roku wziął udział w nagraniu piosenki „Moja mała nostalgia” Grażyny Łobaszewskiej.

Z czasem zaczął częściej pojawiać się w mediach – telewizji, a z czasem w Internecie. W 2007 roku wystąpił gościnnie z programie „Jak oni śpiewają”, w którym zaśpiewał z Nataszą Urbańską utwór z pierwszej płyty Budki Suflera - „Jest taki samotny dom”. W 2014 roku pojawił się w piosence „Zbyt wiele” Rozbójnika Alibaby i rapera VNM.

W 2014 Budka Suflera poinformowała opinię publiczną o planowanym zakończeniu działalności muzycznej. Przez cały rok muzycy dawali duże koncerty, między innymi w Krakowie, Toruniu i Warszawie. Oficjalne pożegnanie kapeli miało miejsce we wrześniu w Lublinie – rodzinnym mieście zespołu. Mimo wcześniejszych zapewnień o zakończeniu kariery, Budka Suflera została reaktywowana w 2019 roku, jednak już bez Krzysztofa Cugowskiego w składzie. Artysta odciął się od wskrzeszonej grupy, nie chcąc, aby łączono go z nową działalnością zespołu. Jeszcze w 2014 roku utworzył wraz ze swoimi starszymi synami zespół Cugowscy, który nagrał dwie płyty: „Zaklęty krąg” i „Ostatni raz”. Drugi album pojawił się również w wersji DVD z nagraniem ostatniego, pożegnalnego koncertu rodzinnego zespołu w Lublinie w 2018 roku.

Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów – skład, album, koncerty

W 2017 roku Krzysztof Cugowski zaczął koncertować z Zespołem Mistrzów, w skład którego weszli Jacek Królik, Robert Kubiszyn, Tomasz Kałwak i Cezary Konrad. Nagrali razem dwupłytowy album „50/70 Moje najważniejsze”, który światło dzienne ujrzał w marcu 2020 roku. Na pierwszej płycie znalazły się zarówno utwory solowo, jak i nagrane wcześniej z Budką Suflera, w nowej aranżacji. Na drugim krążku znalazło się nagranie koncertu ze studia Polskiego Radia Lublin.

Koncerty Krzysztofa Cugowskiego – Moje najważniejsze z Zespołem Mistrzów

Najważniejsze chwile muzycznego (i nie tyko) życia Krzysztofa Cugowskiego podsumowuje trasa koncertowa, w którą artysta wyruszył z okazji wydania nowej płyty i pięćdziesięciolecia działalności. Bilety na koncerty są dostępne na naszej stronie internetowej. Krzysztof Cugowski zapowiedział już kolejne premiery utworów stworzonych z Zespołem Mistrzów!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.