Ray Wilson

Bio

Rock’n’roll ma w sercu. Ray Wilson na scenie jest już od niemal 30 lat. Wokalista, gitarzysta i kompozytor ma na swoim koncie m.in. współpracę z zespołem Genesis. Od lat rozwija jednak solową karierę.

Ray Wilson pochodzi ze Szkocji – urodził się w 1968 w Dumfries. Pierwszy zespół – Guaranted Pure – założył razem z bratem. Wydali trzy albumy, ale w 1994 roku ich drogi się rozeszły. Wtedy Wilson dołączył do zespołu Stiltskin, z którym nagrał grunge’owy album „Inside”. Debiutancki krążek szkockiej grupy stał się prawdziwą sensacją – singiel promujący album zdobywał pierwsze miejsca na większości list przebojów w Europie.

Sukces zespołu Stiltskin zwrócił uwagę członków grupy Genesis, którzy zaproponowali Rayowi Wilsonowi współpracę po odejśćiu Phila Collinsa. Wilson zdecydował się dołączyć do grupy – wspólnie z Genesis nagrał album „Calling All Stations” i ruszył w trasę koncertową pod tym samym tytułem. Niestety, album nie cieszył się dostatecznie dużym powodzeniem, dlatego Wilson zdecydował się wrócić do swojej kariery.

Zaczął grać z nowym zespołem – Cut, jednak również z tą grupą nie występował długo. Od 2001 roku Ray Wilson buduje swoją solową karierę, którą rozpoczął koncertem na międzynarodowym festiwalu w Edynburgu. Następnie ruszył w solową trasę – nie tylko po Europie, ale także po Ameryce Południowej i Środkowej. Jej zwieńczeniem był solowy album „Change”.

Wilson współpracował z wieloma cenionymi muzykami – kolejny album, „Yet Another Day”, nagrał z DJ-em Arminem van Buurenem. Ruszył także w trasę koncertową z Dolores O’Riordan z The Cranberries.

Ray Wilson otrzymał tytuł honorowego Ambasadora Poznania podczas Euro 2012.

Ray Wilson – „Time And Social Distance” i „The Weight of Man”

Po przerwie spowodowanej lockdownem Ray Wilson wyruszył w 2021 roku w trasę koncertową – tym razem jej hasłem przewodnim było Time And Social Distance. Trasę promował singiel Wilsona, „Mother Earth”.

Jednym z najpopularniejszych projektów Raya Wilsona to trasa koncertowa Genesis Classic, podczas której artysta wykonuje swoje interpretacje utworów legendarnej grupy. Najbliższa trasa z serii „Genesis Classic” odbędzie się latem 2022 roku.

Jesienią 2022 roku Ray Wilson wyrusza w nową trasę koncertową pt. „The Weight of Man”, na której usłyszymy najnowszą płytę artysty oraz legendarne przeboje grupy Genesis.


Warszawa

Warszawa

Ray Wilson - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.