Artysta

Ray Wilson

Bio

Rock’n’roll ma w sercu. Ray Wilson na scenie jest już od niemal 30 lat. Wokalista, gitarzysta i kompozytor ma na swoim koncie m.in. współpracę z zespołem Genesis. Od lat rozwija jednak solową karierę.

Ray Wilson pochodzi ze Szkocji – urodził się w 1968 w Dumfries. Pierwszy zespół – Guaranted Pure – założył razem z bratem. Wydali trzy albumy, ale w 1994 roku ich drogi się rozeszły. Wtedy Wilson dołączył do zespołu Stiltskin, z którym nagrał grunge’owy album „Inside”. Debiutancki krążek szkockiej grupy stał się prawdziwą sensacją – singiel promujący album zdobywał pierwsze miejsca na większości list przebojów w Europie.

Sukces zespołu Stiltskin zwrócił uwagę członków grupy Genesis, którzy zaproponowali Rayowi Wilsonowi współpracę po odejśćiu Phila Collinsa. Wilson zdecydował się dołączyć do grupy – wspólnie z Genesis nagrał album „Calling All Stations” i ruszył w trasę koncertową pod tym samym tytułem. Niestety, album nie cieszył się dostatecznie dużym powodzeniem, dlatego Wilson zdecydował się wrócić do swojej kariery.

Zaczął grać z nowym zespołem – Cut, jednak również z tą grupą nie występował długo. Od 2001 roku Ray Wilson buduje swoją solową karierę, którą rozpoczął koncertem na międzynarodowym festiwalu w Edynburgu. Następnie ruszył w solową trasę – nie tylko po Europie, ale także po Ameryce Południowej i Środkowej. Jej zwieńczeniem był solowy album „Change”.

Wilson współpracował z wieloma cenionymi muzykami – kolejny album, „Yet Another Day”, nagrał z DJ-em Arminem van Buurenem. Ruszył także w trasę koncertową z Dolores O’Riordan z The Cranberries.

Jednym z solowych projektów Raya Wilsona była trasa Genesis Classic, podczas której artysta wykonywał swoje interpretacje utworów legendarnej grupy. Szczególny wymiar utworom rockowej grupy nadawało pojawienie się na koncertach kwartetu smyczkowego.

Ray Wilson otrzymał tytuł honorowego Ambasadora Poznania podczas Euro 2012.

Ray Wilson – „Time And Social Distance” i „The Weight of Man”

Po przerwie spowodowanej lockdownem Ray Wilson wyruszył w 2021 roku w trasę koncertową – tym razem jej hasłem przewodnim było Time And Social Distance. Trasę promował singiel Wilsona, „Mother Earth”.

Jesienią 2022 roku Ray Wilson wyrusza w nową trasę koncertową pt. „The Weight of Man”, na której usłyszymy najnowszą płytę artysty oraz legendarne przeboje grupy Genesis.

Bilety

22.05.2022
19:00
Ray Wilson - Time And Social Distance Tour
Centrum Spotkania Kultur Lublin
23.05.2022
19:00
Ray Wilson - Time And Social Distance Tour
Teatr Muzyczny ROMA Warszawa
25.05.2022
19:00
Ray Wilson - Time And Social Distance Tour
Teatr Muzyczny Łódź
30.05.2022
19:00
Ray Wilson - Time And Social Distance Tour
Filharmonia Pomorska Bydgoszcz
25.09.2022
19:00
Ray Wilson - The Weight Of Man Tour
Wrocławskie Centrum Kongresowe Wrocław

Bilety do teatru, na koncerty i kabarety

Adria Art to największy organizator wydarzeń kulturalnych w Polsce. Na naszej stronie kupisz bilety online na koncerty ulubionych artystów, spektakle teatralne z gwiazdami, występy kabaretowe i stand-upowe. Sprawdź repertuar naszych wydarzeń – na pewno znajdziesz coś dla siebie! Współpracujemy z salami, teatrami i estradami koncertowymi nawet w niewielkich miejscowościach. Na naszych wydarzeniach możesz oklaskiwać gwiazdy krajowego oraz światowego formatu w każdym regionie i województwie w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dzięki Adria Art zaznasz niesamowitych emocji i zobaczysz na żywo wyjątkowe imprezy i eventy kulturalne.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.