Sale

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Opis

W latach 50. XX wieku, gdy wznoszony był gmach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, źródeł „finansowania” trzeba było szukać dosłownie wszędzie. Inicjatorem powstania budynku był Andrzej Szwalbe, który wraz z muzykami wspierał jej powstawanie, często własnoręcznie. Czasem trzeba było zdobyć dodatkowe materiały, innym razem ich pilnować lub po prostu wspierać robotników przy pracy fizycznej.

Historia budynku sięga 1953 roku, gdy prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej podjęło uchwałę o budowie filharmonii w Bydgoszczy. Zwycięski projekt architektoniczny nawiązuje z zewnątrz do Filharmonii Narodowej w Warszawie, która była wówczas w trakcie odbudowy.

Najważniejszym elementem, na który położony był nacisk, to akustyka – do dziś uznawana jest za jedną z lepszych w Polsce, a sam Jerzy Waldorff określał ją mianem „cudu”. Obecnym dyrektorem Filharmonii jest Maciej Puto.

W Filharmonii Pomorskiej dominują dwa elementy: elegancja i jakość

Wnętrza pomieszczeń zachowane są w stylu socrealizmu klasycyzującego, charakterystycznego dla okresu budowy lat 50. Hole filharmonii ubogacone są w zbiór portretów rzeźbiarskich słynnych kompozytorów w brązie oraz unikatowe gobeliny. W dużej sali jest 880 miejsc dla widzów. Filharmonia organizuje setki wydarzeń rocznie. W samym 2010 roku mogliśmy usłyszeć w jej wnętrzu 360 koncertów. W jednym z artykułów „Za kulisami”, umieściliśmy Filharmonie Pomorską na liście pięciu najbardziej prestiżowych sal w Polsce.

Dotychczas mieliśmy okazję zrealizować w Filharmonii Pomorskiej m.in. koncerty Michała Szpaka, Varius Manx i Raya Wilsona.

Aktualny repertuar naszych wydarzeń w Bydgoszczy znajdą Państwo TUTAJ.

Filharmonia znajduje się na ulicy Andrzeja Szwalbego 6 w Bydgoszczy. W pobliżu filharmonii znajduje się dużo miejsc parkingowych, a także przystanki tramwajowe.

Bilety

10.10.2022
19:00
Laboratorium Pieśni - Koncert Muzyki Świata
Filharmonia Pomorska Bydgoszcz
30.10.2022
19:00
Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów - Moje Najważniejsze
Filharmonia Pomorska Bydgoszcz
31.10.2022
19:00
Kasia Kowalska MTV unplugged
Filharmonia Pomorska Bydgoszcz
11.11.2022
16:00
Wąsik - Jak się (nie)golić przed poznaniem teścia
Adria Teatr Bydgoszcz
11.11.2022
19:00
Wąsik - Jak się (nie)golić przed poznaniem teścia
Adria Teatr Bydgoszcz
26.11.2022
19:00
Paweł Domagała - Narnia Tour
Filharmonia Pomorska Bydgoszcz
10.12.2022
19:00
Piosenki to...? – koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta. Prowadzenie: A. Poniedzielski
Filharmonia Pomorska Bydgoszcz
02.03.2023
19:00
Grzegorz Turnau - Znów wędrujemy LIVE
Filharmonia Pomorska Bydgoszcz

Adres

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
ul. Andrzeja Szwalbego 6
85-080 Bydgoszcz

Zobacz dojazd na Google Maps →

Bilety do teatru, na koncerty i kabarety

Adria Art to największy organizator wydarzeń kulturalnych w Polsce. Na naszej stronie kupisz bilety online na koncerty ulubionych artystów, spektakle teatralne z gwiazdami, występy kabaretowe i stand-upowe. Sprawdź repertuar naszych wydarzeń – na pewno znajdziesz coś dla siebie! Współpracujemy z salami, teatrami i estradami koncertowymi nawet w niewielkich miejscowościach. Na naszych wydarzeniach możesz oklaskiwać gwiazdy krajowego oraz światowego formatu w każdym regionie i województwie w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dzięki Adria Art zaznasz niesamowitych emocji i zobaczysz na żywo wyjątkowe imprezy i eventy kulturalne.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.