Kinoteatr Adria w Bydgoszczy

Opis

Kinoteatr Adria w Bydgoszczy to macierzysta sala Adria Art. W sali organizowane były pierwsze nasze wydarzenia. To także legendarna bydgoska scena. Od 1867 roku nieprzerwanie odbywają się w niej wydarzenia kulturalne.

Charakter budynku nawiązuje do XIX-wiecznej mody związanej z budowaniem prywatnych scen w pobliżu ogrodów, co umożliwiało przedstawianie spektakli zarówno w salach zadaszonych, jak i na scenach letnich. Wzniesiona z inicjatywy Bractwa Strzeleckiego scena przy ul. Toruńskiej 30 była odpowiedzią na potrzebę większej sali tego typu w Bydgoszczy.

Po wojnie, w 1955 roku, w budynku ulokowany został Wojewódzki Ośrodek Kultury, a następnie kino Adria. Funkcja ogrodowa, niestety, nie przetrwała. Poza projekcjami odbywały się tam inne wydarzenia rozrywkowe, np. koncerty, kabarety, zebrania czy spektakle (w tym również spektakle dla dzieci). Tę funkcję sprawuje do dziś.

Kinoteatr był także pierwszą siedzibą Adria Art, skąd firma wzięła swoją nazwę.

wielofunkcyjna sala na każdą okazję

Obecnie sala może pomieścić blisko 400 widzów, zarówno kinowych, jak i teatralnych. To właśnie dzięki tej różnorodności sala w Adrii była w stanie przetrwać pogrom kin studyjnych w pierwszej dekadzie XXI wieku, gdy do polskich miast wkroczyły multipleksy. Przed wejściem do sali znajduje się stylowa kawiarenka.

Jak dotąd zorganizowaliśmy w kinoteatrze setki wydarzeń, m.in. występy Kabaretu Moralnego Niepokoju, spektakl „Berek, czyli upiór w moherze 2” czy koncert Baranovskiego. Aktualny repertuar wydarzeń w Adrii znajdą Państwo TUTAJ.

Bilety

24.11.2024
18:00
Majka Jeżowska - A ja wolę 40 lat - trasa jubileuszowa
Adria Teatr Bydgoszcz

Adres

Kinoteatr Adria w Bydgoszczy
Toruńska 30
85-023 Bydgoszcz

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.