Opera Nova w Bydgoszczy

Opis

Opera Nova w Bydgoszczy to potężny gmach na miarę tradycji operowych miasta, której historia sięga początków XVII wieku. Trzy okręgi składające się na całość budynku powstawały przez ponad 30 lat. Na efekt warto było jednak czekać – opera urzeka swoim położeniem, a nadchodząca rozbudowa o czwarty krąg podkreśli i ugruntuje jej pozycję jako najważniejszej i najpiękniejszej sceny operowej na północy Polski.

Pierwsze przedstawienia o charakterze teatralno-muzycznym były organizowane w Bydgoszczy już na początku XVII wieku, natomiast widowiska operowe sensu stricte miały miejsce od końca XIX wieku i odbywały się w Teatrze Miejskim. Po drugiej wojnie światowej, jak w wielu miastach w Polsce, środowisko artystyczne musiało odbudować wszystko ze zgliszczy. Scena operowa wróciła do miasta w 1955 roku z inicjatywy Towarzystwa Muzycznego, na czele którego stała Felicja Krysiewicz, polska śpiewaczka. Na własny budynek należało jednak długo poczekać. Zapoczątkowana przy udziale starań Andrzeja Szwalbego budowa Opery Nova rozpoczęła się w 1973, a zakończyła… w 2006 roku. Przez ponad 60 lat opera w Bydgoszczy wystawiła tysiące przedstawień orkiestrowych i baletów, w których uczestniczyły miliony widzów.

Opera Nova znalazła się na liście najpiękniejszych sal orkiestrowych w Polsce.

Trzy kręgi Opery Nova w pobliżu rzeki

Budynek składa się architektonicznie z trzech kręgów – pierwszy mieści w sobie główną salę dla 803 widzów, dwie sale prób (dla baletu i chóru), magazyn kostiumów, pracownie: krawiecką, szewską, fryzjersko-perukarską, modystyczną i plastyczną, a ponadto salę kameralną dla 189 widzów. W kręgu drugim znajdują się: klub aktora, sala orkiestry i duża sala do prób baletu, garderoby chóru i baletu oraz pomieszczenia administracyjne. W trzecim kręgu znajduje się centrum kongresowe z dwoma salami na ponad 200 miejsc, dział promocji i obsługi widzów oraz restauracja Maestra.

Do tej pory mieliśmy okazję zrealizować w operze m.in. koncerty Michała Szpaka, Varius Manx i Raya Wilsona.

Aktualny bydgoski repertuar znajdą Państwo TUTAJ.

Opera znajduje się przy ulicy Ferdynanda Focha 5. W pobliżu znajdują się przystanek tramwajowy i parking.

Bilety

07.07.2024
18:00
Nerwica natręctw
Opera Nova Bydgoszcz
Obsada
Obsada: Artur Barciś, Zdzisław Wardejn, Katarzyna Herman, Kamil Kula, Jowita Budnik, Karolina Sawka
Obsada: Artur Barciś, Zdzisław Wardejn, Katarzyna Herman, Kamil Kula, Jowita Budnik, Karolina Sawka
03.09.2024
19:00
Piosenki to...? – koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta. Prowadzenie: A. Poniedzielski
Opera Nova Bydgoszcz

Adres

Opera Nova w Bydgoszczy
Ferdynanda Focha 5
85-070 Bydgoszcz

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.