Laboratorium Pieśni

Bio

Laboratorium Pieśni to niezwykły zespół siedmiu pieśniarek, które wykonują śpiew w wielogłosie przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów. Od 2013 roku grupa wykonuje tradycyjne polifoniczne pieśni z całego świata. W 2016 roku artystki wydały album „Rosna”, a w 2018 roku – płytę „Rasti”.

Założycielkami zespołu są Alina Jurczyszyn, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, i Kamila Bigus – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Do najbardziej znanych pieśni wykonywanych przez wokalistki należą „Sztoj pa moru” (oryg. Што й па мору – Tam, na morzu) oraz „Lecieli żurauli” (oryg. Ой ляцелі жураўлі – Leciały żurawie).

W skład zespołu Laboratorium Pieśni wchodzi siedem pieśniarek z Trójmiasta: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Bosowska, Iwona Bajger, Magda Jurczyszyn-Turło, Alina Klebba i Karolina Stawiszyńska. Artystki wykonują tradycyjne pieśni z Ukrainy, Polski, Bułgarii, Białorusi, Serbii, Albanii, Bośni, Gruzji, Skandynawii oraz innych krajów.

Album „Rasti” został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii album roku – muzyka świata. Z kolei płyta „Puste noce” jest zbiorem najciekawszych polskich i ukraińskich pieśni pogrzebowych, takich jak „Wyletiela Dusza z Tiela” czy „Przyjdzie Panie Zaginąć”. Zespół współpracował między innymi z Kayah, Karoliną Czarnecką i Łukaszem (L.U.C.) Rostkowskim. Oprócz działalności muzycznej Laboratorium Pieśni zajmuje się spektaklami teatralnymi, warsztatami muzycznymi oraz badaniami terenowymi.

Laboratorium Pieśni odwołuje się do folkloru, korzeni, natury i chętnie sięga po improwizację. Dlatego pieśni w wykonaniu wokalistek najlepiej brzmią na żywo. Zarezerwuj bilety na koncert, aby przenieść się do pradawnego, magicznego świata!

PREMIERA PŁYTY HÉ OYÁTE

4 marca 2023 miała miejsce premiera najnowszej płyty zespołu zatytułowanej „HÉ OYÁTE”.


Warszawa

30.09.2024
19:00
Warszawa Teatr Muzyczny ROMA
Laboratorium Pieśni - Koncert Muzyki Świata

Poznań

06.10.2024
18:00
Poznań Aula UAM
Laboratorium Pieśni - Koncert Muzyki Świata

Poznań

06.10.2024
18:00
Poznań Aula UAM
Laboratorium Pieśni - Koncert Muzyki Świata

Warszawa

30.09.2024
19:00
Warszawa Teatr Muzyczny ROMA
Laboratorium Pieśni - Koncert Muzyki Świata

Laboratorium Pieśni - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.