Od sześćdziesięciu lat w Amfiteatrze Tysiąclecia obywają się koncerty w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej i inne koncerty największych polskich sław. Amfiteatr w Opolu – zwany także Narodowym Centrum Polskiej Piosenki – to kultowy punkt wśród polskich scen muzycznych, a także jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Opola.
Amfiteatr w Opolu powstał z inicjatywy Karola Musioła. W 1957 roku zaproponował Miejskiej Radzie Narodowej projekt budowy. Pierwotnie myślano o wyspie Bolko, ponieważ na historycznej Pasiece znajdowała się archeologiczna osada Opolan z X wieku. Ostatecznie Rada miejska postanowiła, że amfiteatr stanie jednak na Pasiece – na miejscu najstarszej słowiańskiej osady w Opolu, gdzie odkryto dobrze zachowane drewniane konstrukcje budynków oraz drewniane moszczenia ulic.
Projektantem przyszłego amfiteatru był opolski architekt Florian Jesionowski. Budowa ruszyła na początku lat 60., choć proces toczył się od 1957 roku. Amfiteatr budowali mieszkańcy, pracownicy szkół, zakładów przemysłowych i żołnierze. Jego kształt nawiązuje do liścia figowca, co zostało zaprojektowane przez Tadeusza Łagiewskiego, a zrealizowane przez Jesionowskiego.
Od 1963 roku, z wyjątkiem lat 1982 i 2010, corocznie odbywa się w nim Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Obiekt jest siedzibą Narodowego Centrum Polskiej Piosenki oraz Muzeum Polskiej Piosenki.
W 2009 roku rozpoczęła się przebudowa, która skończyła się na wiosnę 2011 roku. Obecnie obiekt liczy 3653 miejsc siedzących pod zadaszeniem, w porównaniu z poprzednią liczbą miejsc wynoszącą prawie 4800. Ostateczny koszt budowy wyniósł ponad 28 mln zł.
Amfiteatr jest miejscem, w którym organizowanych jest wiele świetnych koncertów. W naszym repertuarze również można znaleźć wydarzenia w tym punkcie. W 2023 roku zagoszczą tutaj między innymi: Tre Voci z koncertem Sen Nocy Letniej, Krzysztof Cugowski podczas koncertu Moje Najważniejsze z Zespołem Mistrzów, Lady Pank z koncertem Słońcem opętani oraz Paweł Domagała w ramach Narnia Tour.