Bilety

Opole - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Berek, czyli upiór w moherze

Spektakl Teatru Gudejko

  • Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Opole
  • 25.11.2024

Nerwica natręctw

Zwariowana komedia Teatru Gudejko w gwiazdorskiej obsadzie

  • Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Opole
  • 14.12.2024

Berek, czyli upiór w moherze

Spektakl Teatru Gudejko

Zwariowana komedia o pokonywaniu różnic i wzajemnym zrozumieniu. Jak potoczą się losy nietypowych sąsiadów – staroświeckiej Anny i młodego Pawła,...

Zobacz więcej

Nerwica natręctw

Zwariowana komedia Teatru Gudejko w gwiazdorskiej obsadzie

Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy...

Zobacz więcej

Opole to miasto na prawach powiatu, znajdujące się w południowo–zachodniej Polsce. To jedno z najstarszych miast w Polsce, lokowane na prawie magdeburskim przed 1217 przez Kazimierza I opolskiego, prawnuka Bolesława III Krzywoustego. Jest siedzibą władz województwa opolskiego i powiatu opolskiego oraz historyczną stolicą Górnego Śląska. W okresie PRL nastąpił gwałtowny rozwój Opola. Liczba ludności wzrosła ponad trzykrotnie, zbudowano szereg zakładów przemysłowych oraz wzniesiono nowe dzielnice mieszkaniowe. Obecnie, zgodnie ze stanem na koniec grudnia 2021 roku, w Opolu żyje niemal 127 tysięcy osób.

Opole słynie głównie z organizacji corocznego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Ale trzeba pamiętać, że to nie jest jedyne opolskie wydarzenie kulturalne. Miasto tętni życiem, a co roku odbywają się tutaj dziesiątki koncertów, przedstawień teatralnych oraz występów kabaretowych. Jeśli jeszcze nie macie pomysłu na dobrą rozrywkę w weekendy w tym (i kolejnym) roku, to koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę internetową i zarezerwujcie sobie bilety online na świetne wydarzenia kulturalne!

Opolskie sceny teatralne i muzyczne - repertuar i spektakle

Aby te koncerty, występy kabaretowe i przedstawienia teatralne miały się gdzie odbywać, potrzebne są sceny. Tych nie brakuje w Opolu. Do najbardziej znanych należą: Amfiteatr Opolski, Filharmonia Opolska oraz Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Pierwszy z wymienionych – Amfiteatr Tysiąclecia, znany także jako Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, został zbudowany z inicjatywy Karola Musioła. Dzięki nietypowemu architektonicznemu rozwiązaniu (kształt na wzór liścia figowca, który stworzył Łagiewski), obiekt ten stał się jednym z wizytówek miasta. Od 1963 roku, z wyjątkiem lat 1982 i 2010, w amfiteatrze odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. W obiekcie działa również Narodowe Centrum Polskiej Piosenki oraz Muzeum Polskiej Piosenki. W 2009 roku rozpoczęto prace budowlane nad rozbudową amfiteatru. Wiosną 2011 roku obiekt został całkowicie przebudowany, a liczba miejsc siedzących zmniejszyła się z prawie 4800 do 3653. Obecnie amfiteatr posiada również zadaszenie.

Druga instytucja – Filharmonia Opolska imienia Józefa Elsnera to państwowa instytucja kulturalna, która mieści się przy ulicy Krakowskiej 24 w Opolu. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej powstała w 1952 roku pod nazwą Opolska Orkiestra Symfoniczna. Po pięciu latach zmieniono jej nazwę na Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Opolu, a od 1969 roku zaczęła nosić imię Józefa Elsnera – kompozytora związanego z ziemią opolską. W 1972 roku orkiestra została przemianowana na Państwową Filharmonię im. Józefa Elsnera w Opolu. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej przez blisko 70 lat swojej działalności gościła wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów.

Teatr imienia Jana Kochanowskiego jest natomiast instytucja zlokalizowana na Placu Teatralnym w Opolu. Obecny budynek teatru został wybudowany w 1975 roku, jednak już od 1945 roku działał tu polski teatr. Kamień węgielny pod budowę nowego gmachu teatru wmurowano w listopadzie 1965 roku, na miejscu dawnych fundamentów Kulturhausu. Teatr posiada trzy sceny: dużą z obrotową sceną o średnicy 13 m z czterema zapadniami, małą amfiteatralną, otoczoną z trzech stron stromą widownią oraz scenę Bunkier, która jest przestrzenią studyjną z w pełni mobilną widownią. Poza tym teatr ma też nowoczesną, wielofunkcyjną przestrzeń o nazwie Modelatornia. Występowało tam wielu znakomitych aktorów, takich jak Jerzy Trela, Krystyna Janda, czy Gustaw Holoubek. Przez lata działań teatralnych teatr zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. W swoim repertuarze prezentuje zarówno klasyczne dzieła teatralne, jak i nowoczesne inscenizacje oraz spektakle teatru tańca czy musicalu.

Festiwale w Opolu

Przy opowieści o Opolu nie można nie wspomnieć o Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej. Jest to coroczne wydarzenie muzyczne organizowane od 1963 roku, zwykle w czerwcu, na terenie Amfiteatru Tysiąclecia (w 2010 roku na błoniach Politechniki Opolskiej) w Opolu. Jest to najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce (obok Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie). Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek. Podczas festiwalu prezentowane są utwory premierowe (konkurs Premiery), debiutanci estradowi (konkurs Debiuty), a w przeszłości przegląd osiągnięć mijającego sezonu (koncert Superjedynki) oraz kabaretony. Odbywa się on rokrocznie, z wyjątkiem 1982 roku, kiedy to nie doszedł do skutku z powodu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. KFPP Opole ma swój oficjalny sygnał, skomponowany przez Bogusława Klimczuka, który otwiera festiwal oraz rozpoczyna każdy z jego koncertów. Przed festiwalem odbywają się okołofestiwalowe wydarzenia, takie jak Hip-Hop Opole, Kawiarenka z Gwiazdami i Rajd Festiwalowy. KFPP Opole to impreza sztandarowa miasta Opole i jednocześnie produkt, który kojarzy się z tym miastem w Polsce. Opole zostało nazwane przez Jerzego Waldorffa Stolicą Polskiej Piosenki podczas pierwszej edycji festiwalu i jest to motyw przewodni miasta.

Występy komediowe, czyli kabarety i spektakle w Opolu

W Opolu czeka na Was nie tylko doskonała muzyka (jak choćby letnia trasa kultowego Lady Panku „Słońcem opętani”), ale także świetne komedie teatralne – „Przygoda z ogrodnikiem” czy „Ślub doskonały” oraz niezapomniane występy kabaretowe, jak ten Igora Kwiatkowskiego.

Opolskie instytucje kulturalne oczekują z otwartymi drzwiami na spragnionych wrażeń widzów i widzki, wiec szybko zerknij do naszego repertuaru, a na pewno znajdziesz coś dla siebie i do zobaczenia w Opolu!

 

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.