Krystyna Janda

Bio

Wykreowała wiele niezapomnianych ról, zarówno na szklanym ekranie, jak i na teatralnych deskach. Aktorka, pisarka, reżyserka i piosenkarka. Dyrektorka artystyczna Teatru Polonia i Och-Teatru, współzałożycielka i prezeska Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury.

Krystyna Janda urodziła się w 1952 roku, pochodzi ze Starachowic. Jako dziecko chodziła do szkoły muzycznej i baletowej, a później do liceum plastycznego. W 1975 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Debiutowała jeszcze na studiach, wcielając się w rolę Maszy Kułyginy w „Trzech siostrach” Czechowa, spektaklu reżyserowanym przez Aleksandra Bardiniego w Teatrze Telewizji. Największą rozpoznawalność przyniósł jej film „Człowiek z marmuru” w reż. Andrzeja Wajdy. Krystyna Janda jest laureatką wielu nagród przyznawanych na polskich i zagranicznych festiwalach. W 2005 roku otworzyła swój pierwszy prywatny teatr – Teatr Polonia, a pięć lat później scenę na warszawskiej Ochocie pod nazwą Och-Teatr. Pisała felietony do miesięcznika „Pani” oraz „Uroda”, na swoim koncie ma również publikacje książkowe, m.in. „Moja droga B.”, „Różowe tabletki na uspokojenie” czy „Dzienniki”.

SPEKTAKLE KOMEDIOWE KRYSTYNY JANDY

W naszym repertuarze nie brakuje doskonale znanych widzom spektakli wyreżyserowanych, zagranych lub wyprodukowanych przez Krystynę Jandę. To m.in. „Seks dla opornych” oraz jego kontynuacja pt. „Raj dla opornych”. Na uwagę zasługuje też pikantny „Klaps! czyli 50 twarzy Greya”.

Gdyby ktoś chciał zobaczyć aktorkę na scenie, jest to możliwe w komediach „Pan Jowialski”, „Weekend z R.” lub „Pomoc domowa”. Każdy z nich zapewni doskonałą rozrywkę z dużą dawką dobrego humoru i niezapomnianymi kreacjami aktorskimi m. in. Doroty Kolak, Katarzyny Gniewkowskiej, Mirosława Baki czy Cezarego Żaka.

Krystyna Jandra jest również odpowiedzialna za reżyserie farsy Okno na parlement autorstwa słynnego Raya Cooneya. Na scenie zobaczymy m.in. Mirosława Kropielnickiego i Sławomira Packa.

„My Way” - Wyjątkowy spektakl z Krystyną Jandą

Monodram „My Way” powstał przy okazji 70 urodzin artystki. Krystyna Janda opowiada w nim  o początkach swojej kariery, niezwykłych spotkaniach z polskimi artystami, a także o początkach funkcjonowania Teatru Polonia i Och-Teatru. To wyjątkowy spektakl dla miłośników aktorki i jej dorobku artystycznego, a także dla fanów polskiej kinematografii i teatru w ogóle.

Krystyna Janda - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.