Mirosław Kropielnicki

Bio

Aktor filmowy, teatralny, telewizyjny. Urodził się w 1965 roku w Dębicy. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, w filii we Wrocławiu. Koleżanki i koledzy po fachu mówią do niego „Kropek”. Zdobywca wielu polskich i zagranicznych nagród za role, które wykreował. Zagrał w głośnych serialach „Znaki” oraz „Wielka woda”.

Na scenie teatru zawodowego po raz pierwszy wystąpił w 1987 roku w sztuce „Człowiek jak człowiek” Bertolta Brechta. Było to w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, z którym później aktor związał się na rok. Potem Mirosław Kropielnicki przeniósł się do Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, a po kilku latach zawitał do Teatru Polskiego w Szczecinie. Od 1992 roku jest związany z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Mirosława Kropielnickiego można zobaczyć także na ekranach telewizorów. Epizodyczne role odegrał w serialach „Złotopolscy” i „Świat według Kiepskich”. Przez kilka lat grał w serialu „Pierwsza miłość”.

Mirosław Kropielnicki w spektaklach komediowych – „Pomoc domowa”, „Seks dla opornych” i „Okno na parlament”

Mirosław Kropielnicki odnajduje się nie tylko w repertuarze dramatycznym, doskonale czuje się również w spektaklach komediowych. W Adria Art możecie zobaczyć aktora w wielu uznanych produkcjach, które bawią widzów od kilku sezonów.

W popularnej farsie „Pomoc domowawyreżyserowanej przez Krystynę Jandę Mirosław Kropielnicki wciela się w jednego z kochanków. W tej dynamicznej historii o romansach pewnej pary kluczową rolę odgrywa pomoc domowa, która dba o sekrety swoich pracodawców. To ona kieruje całą intrygą tak, by druga strona nie dowiedziała się, że małżonek ma romans.

Seks dla opornych” to kultowe przedstawienie w reżyserii Krystyny Jandy, w którym głównymi bohaterami jest ona i on – dojrzałe małżeństwo z trzydziestoletnim stażem. Po tylu latach spokojnego i pracowitego życia, chcą ożywić swój związek i wzbudzić w sobie namiętność. Jak wpłynie na to weekend w hotelu? Czy pozwolą sobie na odrobinę szaleństwa? Mirosław Kropielnicki występuje u boku Ilony Ostrowskiej.

Ray Cooney to autor wielu słynnych fars teatralnych. Jednym z jego najlepszych tekstów jest Okno na parlament, który dla Och-Teatru wyreżyserowała Krystyna Janda. Mirosław Kropielnicki występuje tam m.in. ze Sławomirem Packiem.

Mirosław Kropielnicki - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.