Artysta

Wojciech Malajkat

Bio

Polski aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog. Od 2016 roku jest rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2009–2017 był dyrektorem artystycznym Teatru Syrena. Uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów średniego pokolenia.

Urodził się w 1963 roku w Mrągowie. W 1986 roku ukończył PWSFTViT w Łodzi, ale już podczas studiów pojawiał się na deskach teatru. W 1983 roku zadebiutował w Teatrze Ochoty w spektaklu Król Lear w reżyserii Jana i Haliny Machulskich, w którym wcielił się w postać Błazna.

Od początku lat 90. XX wieku Wojciech Malajkat pojawia się na ekranach kin i produkcji telewizyjnych. Zaskarbił sobie sympatię publiczności szerokim zakresem ról, zarówno dla dzieci, jak i dla starszego odbiorcy.

Był twarzą kultowego serialu młodzieżowego WOW z 1993 roku, występował także w cieszącym się popularnością serialu Szatan z siódmej klasy na podstawie lektury szkolnej. W 1999 zagrał u boku Michała Żebrowskiego, Zbigniewa Zamachowskiego i Wiktora Zborowskiego w filmie Jerzego Hoffmana Ogniem i mieczem, wcielając się w postać Rzędziana. Wiele pochlebnych opinii zebrał za rolę Wojciecha w serii filmów Listy do M., w których wraz z filmową żoną Małgorzatą decydują się zaadoptować Tosię.

Przedsiębiorca i profesor, czyli teatralne twarze Wojciecha Malajkata

Jako dyrektor artystyczny Teatru Syrena Wojciech Malajkat podkreślał, że najważniejszy jest dla niego teatr aktorski, czyli silne, wyraziste postaci, w których artysta może wykazać się warsztatem. Ta deklaracja wpływa również na przyjęte role. Wciela się w skomplikowanych i intrygujących bohaterów. Jednym z nich jest John Keating, tzw. Kapitan, w spektaklu Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Wojciecha Malajkata możemy również zobaczyć w przedstawieniu komediowym Imię, w którym gra przedsiębiorcę Vincenta, spodziewającego się ze swoją młodą narzeczoną dziecka. W spektaklu Inteligenci bohater grany przez Malajkata musi zmierzyć się wraz z żoną (w tej roli Izabela Kuna) z problemami syna.

Wojciech Malajkat jest również lektorem, a jego głos możemy usłyszeć np. w popularnej serii animacji Epoka lodowcowa. Użyczał w niej głosu postaci mamuta Mańka.

Bilety

03.10.2022
17:30
Inteligenci - A. Kulesza, I. Kuna, W. Malajkat
Teatr im. Stefana Jaracza Łódź
03.10.2022
20:00
Inteligenci - A. Kulesza, I. Kuna, W. Malajkat
Teatr im. Stefana Jaracza Łódź

Bilety do teatru, na koncerty i kabarety

Adria Art to największy organizator wydarzeń kulturalnych w Polsce. Na naszej stronie kupisz bilety online na koncerty ulubionych artystów, spektakle teatralne z gwiazdami, występy kabaretowe i stand-upowe. Sprawdź repertuar naszych wydarzeń – na pewno znajdziesz coś dla siebie! Współpracujemy z salami, teatrami i estradami koncertowymi nawet w niewielkich miejscowościach. Na naszych wydarzeniach możesz oklaskiwać gwiazdy krajowego oraz światowego formatu w każdym regionie i województwie w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dzięki Adria Art zaznasz niesamowitych emocji i zobaczysz na żywo wyjątkowe imprezy i eventy kulturalne.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.