Blog

Komedia, w której wszyscy kłamią! „Prawda” w reż. Wojciecha Malajkata

Ola Malich
Wojciech Malajkat znowu zaskakuje! Aktor wziął się za reżyserię prawdziwie-prawdziwego spektaklu teatralnego pt. „Prawda”. Sprawdźmy, o czym jest przedstawienie i kogo w nim zobaczymy!

Wojciech Malajkat jest zdecydowanie jedną z tych osób, które nie lubią się nudzić i nie boją się żadnych wyzwań. Dopiero co pod koniec ubiegłego roku odbyła się premiera kolejnej – piątej już – części „Listów do M.”, w międzyczasie artysta występował w spektaklu „Inteligenci” i „Imię”, a już zabrał się za nowe przedsięwzięcie. Tym razem aktor i reżyser wziął na warsztat przedstawienie „Prawda” – ale wyjątkowo nie zobaczymy go na scenie, a w roli reżysera!

Florian Zeller - reżyser i zdobywca Oskara

W 2020 roku zadebiutował jako reżyser filmowy z adaptacją swojego własnego dramatu "Ojciec", przyniósł mu większą sławę i uznanie. Film, którego scenariusz napisał we współpracy z Christopherem Hamptonem, opowiada historię starszego człowieka, który zmaga się z demencją, a w roli głównej wystąpił Anthony Hopkins. Zeller zdobył za ten film Oskara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany, a Hopkins otrzymał Oskara dla najlepszego aktora.

Florian Zeller

„Prawda” to sztuka autorstwa Floriana Zellera – gorącego nazwiska francuskiej literatury i dramatu ostatnich lat. Zeller powrócił w spektaklu do swoich ulubionych motywów – masek, kłamstwa i prawdy (i ich anatomii). Od paryskiej premiery (która miała miejsce w 2011 roku)  cieszy się niesłabnącą popularnością. I trudno się dziwić, autor zadbał bowiem o najlepszy humor w czystej postaci – żarty słowne przeplatane są z tymi sytuacyjnymi, co tworzy istny komediowy „Kociołek Panoramiksa”.

„Prawda” – o czym jest przedstawienie i kogo w nim zobaczymy?

Kiedyś Jacek Kwiatkowski, ustami Piotra Fronczewskiego, powiedział w serialu „Rodzina zastępcza”:

„Jak coś zmyślasz, to rób to chociaż z talentem”.

Czy rzeczywiście do kłamstwa trzeba mieć talent? O tym możecie przekonać, oglądając „Prawdę”.

Przedstawienie zostało napisane dla czworga aktorów, choć pomiędzy nimi pojawia się piąta postać – nieformalna – Kłamstwo. Tak, tak, wbrew tytułowi sztuki, to ono ma tutaj niemałą rolę i można powiedzieć, że momentami, to właśnie ono staje się kołem zamachowym akcji komedii. Zastanówmy się przez chwilę, czy zawsze prawda wychodzi na jaw, czy może każdy ma swoją własną? Czy kłamstwa faktycznie mają krótkie nogi? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć właśnie w „Prawdzie”.

Najkrócej można by powiedzieć, że „Prawda” jest historią pewnego kłamstwa (nomen omen – mimo tytułu – w spektaklu nie pada ani jedno szczere słowo, a mimo to – bohaterowie zdobywają dużą wiedzę na temat tytułowej prawdy). Główny bohater Michel, grany przez Andrzeja Zielińskiego, jest ekspertem w manipulowaniu rzeczywistością. Potrafi on sprawnie ukryć swoje słabości i błędy, korzystając z kłamstw i niedomówień, co często budzi uśmiech u widzów. Jednakże, czy takie postępowanie jest właściwe na dłuższą metę? W siedmiu niezwykłych scenach czwórka przyjaciół zmaga się z abstrakcyjną i nieprawdopodobną historią, która zmienia ich wszystkich.

Wojciech Malajkat - aktor i reżyser teatralny

Wojciech Malajkat aktor i rezyser

Wojciech Malajkat otoczył się prawdziwymi gwiazdami w „Prawdzie”. Mimo, że na scenie będzie można zobaczyć tylko czworo bohaterów, to są to topowe nazwiska. W postaci wcielą się Beata Ścibakówna, Marta Żmuda Trzebiatowska, Andrzej Zieliński i Tomasz Sapryk.

Czy kiedy obserwujemy życie innych ludzi przez dziurkę od klucza, czy może dostrzegamy w nich swoje własne cechy i zachowania? W końcu teatr często czerpie inspirację z rzeczywistości, która nas otacza. Sprawdź repertuar naszych wydarzeń i zarezerwuj bilety online na komedię teatralną „Prawda" i przekonaj się na własnej skórze, czy rzeczywiście prawda dotrze do Twojej podświadomości i prowokuje do analizy własnego sumienia!

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.