Łódź to miasto, które bywa nazywane „polskim Manchesterem” – ze względu na dominujący tam niegdyś przemysł tekstylny. W XIX wieku była istną polską potęgą przemysłową – działał tutaj między innymi kompleks fabryczny Ludwika Geyera. Mimo, że dopiero w okresie powojennym w Łodzi utworzono pierwsze uczelnie akademickie, obecnie to miasto jest jednym z najchętniej wybieranych przez studentów i studentki miejsc nauki wyższej. Według dany Głównego Urzędu Statystycznego jest trzecim miastem w kraju pod względem liczby ludności i czwartym co do powierzchni.
Poza sporym wyborem kierunków studiów, Łódź może się poszczycić bogatym repertuarem wydarzeń kulturalnych - zarówno komedii teatralnych, jak również koncertów i występów kabaretowych, dzięki którym miasto jest drugim – po Warszawie – najczęściej wybieranym przez odbiorców i odbiorczynie kierunkiem rozrywkowym.
Teatry w Łodzi – bogaty repertuar i bilety
Łódź jest jednym z tych miast, które ma w swojej ofercie co najmniej kilkanaście różnych instytucji kulturalnych, w których odbywa się wiele ciekawych spektakli. Do najbardziej znanych łódzkich scen należą: Teatr im. Stefana Jaracza, Teatr Muzyczny czy Teatr Wielki.
Teatr imienia Stefana Jaracza w Łodzi (przez mieszkańców i mieszkanki miasta nazywany z dawna także Teatrem Polskim czy Teatrem Miejskim) powstał w 1888 roku z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego. Gmach obecnej instytucji znajduje się przy ulicy Jaracza, choć pierwotną lokalizacją była ulica Piotrkowska. Repertuar łódzkiego teatru jest podzielony na cztery części – sceny: dużą, kameralną i małą, a także na sceny poza siedzibą. W programie można znaleźć zarówno komedie teatralne w gwiazdorskich obsadach, jak i sztuki z kręgu bardziej klasycznego czy bardziej nowoczesnego. Władze teatru nie boją się dawać szansy młodym talentom reżyserskim i aktorskim (nierzadko wychowanym w łódzkiej Filmówce).
Teatr Wielki w Łodzi to kolejne znane miejsce, gdzie zobaczymy interesujący repertuar teatralny. Historia tej instytucji sięga lat 50. XX wieku – za oficjalne otwarcie teatru uznaje się premierę „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki z 1954 roku. W gmachu tej instytucji kulturalnej znajduje się także druga co do wielkości sala operowa w Polsce. W repertuarze łódzkiego Teatru Wielkiego nacisk jest kładziony na polifoniczność – zarówno treści, jak i twórców oraz twórczyń. W swojej ofercie posiada on między innymi spektakle musicalowe, baletowe czy operowe, ale także pozycje z teatru dramatycznego.
Wbrew nazwie – w Teatrze Muzycznym w Łodzi nie tylko można posłuchać znakomitej muzyki (choć jest to przeważająca część działalności tej instytucji), ale można także kupić bilety i wybrać się na dobrą komedię teatralną.
Łódzkie festiwale
Łódź ma do zaoferowania także kilka niezwykle ciekawych festiwali. Jednym z nich jest Festiwal Light Move. Celem wydarzenia jest – jak mówią sami organizatorzy – „ukazanie mieszkańcom i mieszkankom, turystom i turystkom oraz władzom miasta nowej wartości odmienionych światłem przestrzeni”. A czym jest właściwie Light Move Festival? To przede wszystkim muzyka, kolor i nowoczesne technologie – wszystkie te rzeczy są stosowane do stworzenia audiowizualnych spektakli wzdłuż głównych arterii miejskich.
Geyer Music Factory jest kolejnych, interesującym wydarzeniem w repertuarze łódzkich festiwali. To cykl letnich, plenerowych koncertów na ulicach Łodzi, które – mimo stosunkowo krótkiego stażu inicjatywy – zyskał już spore grono fanów i fanek, poświęcających piątkowe wieczory w lipcu i w sierpniu na to, by posłuchać świetnej muzyki w pięknych okolicznościach. Na scenie Geyer Music Factory gościli już między innymi: Grzegorz Turnau, Ania Rusowicz czy Anna Maria Jopek.
W przypadku festiwali teatralnych - Łódź także nie zawodzi. W tym zakresie miasto proponuje odbiorcom i odbiorczyniom Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Jest to jeden z najstarszych festiwali zawodowego teatru w kraju, podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle minionego sezonu (zrealizowane w naszym kraju, ale jednocześnie pojawiają się dość ważne wypowiedzi teatrów europejskich). Głównym jego celem jest konfrontowanie najciekawszych polskich i zagranicznych przedstawień. Jednak organizatorzy i organizatorki dbają o interdyscyplinarność programu i w ofercie znajdują się także wystawy, koncerty oraz panele dyskusyjne z udziałem gości krajowych i zagranicznych.
Koncerty w Łodzi – najlepsi artyści i kultowe sceny
Porządne miasto studenckie nie mogłoby się obyć bez koncertów. Łódź w swoich granicach kryje wiele ciekawych miejscówek dla muzykofilów i muzykofilek, jednak do najpopularniejszych z pewnością należą Teatr Muzyczny, Klub Wytwórnia czy Atlas Arena.
Klub Wytwórnia znajduje się pod adresem Łąkowa 29. Pierwotnie w tym miejscu działała Czołówka Filmowa, która działała w okresie PRL-u, specjalizując się w produkcji filmów fabularnych. Obecnie, po rewitalizacji kamienicy – do klubu ściągają tłumy słuchaczy i słuchaczek, a bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki. Tworząc to miejsce, zamierzano ożywić zapomnianą przestrzeń, znaleźć dla niej nowe zastosowanie i sprawić, by to miejsce mogło niemal codziennie służyć mieszkańcom i mieszkankom – nie tylko Łodzi, ale i całej Polski.
Wcześniej już wymieniony Teatr Muzyczny – skrywa pod swoim dachem nie jedynie zabawne komedie teatralne czy spektakle musicalowe lub też operetki. W teatrze przy ulicy Północnej w Łodzi nierzadko odbywają się także koncerty wielkich polskich sław. Wystarczy sprawdzić repertuar występów i zarezerwować bilety online!
Jednak największe wydarzenia muzyczne w Łodzi odbywają się w słynnej Atlas Arenie. Jest to nowoczesne miejsce, które jest w stanie pomieścić niemal 5 tysięcy osób. Odbywają się tam nie tylko wydarzenia sportowe, ale także ważne muzyczne eventy – do Atlas Areny zjeżdżają gwiazdy z całego świata, gromadząc pełną widownię.
Łódź kabaretowa
Nie każdemu od razu Łódź skojarzy się z kabaretem, a jednak! W tym mieście niemal co roku odbywa się jeden z występów w ramach Polskiej Nocy Kabaretowej. Najlepsi artyści artystki kabaretowi z całej Polski wezmą na tapet aktualne lokalne afery i sukcesy, nie biorąc jeńców, więc łodzianie – bójcie się! Zarezerwujcie bilety online i spędźcie miło wieczór w towarzystwie m.in. Kabaretu Młodych Panów, Kabaretu Moralnego Niepokoju czy Kabaretu Smile.