Sala Widowiskowa Zespołu „Mazowsze”

Opis

To główna siedziba Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Budynek pomieści 540 widzów.

Zespół powstał w wyniku dekretu Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku. Pierwotnie skupiał się na kultywowaniu tradycji ludowych terenu Mazowsza, lecz z biegiem czasu program poszerzył się również o inne nurty sztuki ludowej z całego kraju, aż do 39 regionów etnograficznych. Pierwszy koncert zespołu Mazowsze odbył się 6 listopada w 1950 roku, który po ciepłym przyjęciu rozpoczął karierę w Polsce i za granicą.

SALA MATECZNIKA PRZY TERENACH PAŁACOWYCH

17 października 2009 roku, w wyniku wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, otwarta została nowa siedziba zespołu: Europejskie Centrum Matecznik Mazowsze. Scena posiada 270 metrów kwadratowych powierzchni. Sala Widowiskowa jest jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie. Wyposażona została w 540 miejsc, z możliwością powiększenia widowni do 580 osób. Unikalna konstrukcja widowni pozwala na dowolną aranżację sali o powierzchni 1100 m², z usunięciem wszystkich foteli i miejsc siedzących włącznie.

W pierwotnej siedzibie zespołu – w pałacu Karolin – mieści się obecnie Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. We wnętrzach pałacu znajduje się stała ekspozycja, w której harmonijnie przeplatają się dwa wątki. Pierwszym jest prezentacja kultury ludowej wybranych regionów Polski. Oprócz przedstawienia ludowej regionalnej muzyki, pieśni, tańca i strojów, wystawa ukazuje piękno tańców narodowych: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka, wywodzących się z tańców ludowych.

Sprawdź aktualny repertuar wydarzeń zaplanowanych w Sali Widowiskowej Zespołu „Mazowsze”.

Sala widowiskowa znajduje się pod adresem ul. Świerkowa 2, 05-805 Otrębusy.

Adres

Sala Widowiskowa Zespołu „Mazowsze”
Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.