Teatr Kwadrat w Warszawie

Opis

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego to jeden z najważniejszych teatrów komediowych w Polsce. Mieści się on w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 138, jednak zanim tam dotarł, zwiedził całą stolicę. Tradycja teatru sięga bowiem kilkudziesięciu lat.

Teatr Komedii i Farsy „Kwadrat” powstał w 1974 roku z inicjatywy Komitetu ds. Radia i Telewizji. Dyrektorem artystycznym został jego obecny patron – Edward Dziewoński. Przy ulicy Czackiego 15 wystawiono między innymi „Rozmowy przy wycinaniu lasu” czy „Rodzinę”. Podczas stanu wojennego, „Kwadrat” funkcjonował jako druga scena Teatru na Woli.

W 1986 roku teatr ponownie się usamodzielnił, a kierownictwo naczelne i artystyczne objął Edmund Karwański. Rocznie przygotowywano wtedy dwie-trzy premiery. Spektakle nie schodziły szybko z afisza, a wśród najpopularniejszych znajdowały się takie tytuły jak „Fifty-fifty”, „Mayday”, „Mój przyjaciel Harvey” czy „Perfect day”.

Po sporze o siedzibę przy Czackiego, teatr przeniósł się do nowej siedziby tymczasowej w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy alei Niepodległości 141. Po kilku latach, 1 marca 2012, ówczesny dyrektor placówki, Andrzej Najman podpisał umowę, dzięki której teatr przeniósł się do budynku przy Marszałkowskiej.

Aktorki i aktorzy występujący pod szyldem Teatru Kwadrat to znane nazwiska takie jak Ewa Wencel (obecna dyrektorka Teatru Kwadrat), Marek Siudym, Hanna Śleszyńska czy Piotr Polk.

Sprawdź aktualne wydarzenia zaplanowane w Warszawie.

Kwadrat Bistro i parking

Przy Teatrze mieści się Kwadrat Bistro Art. Lokal dedykowany jest miłośnikom kuchni polskiej i fusion oraz sympatykom kawy i deserów, a jego oferta obejmuje śniadania, lunche i kolacje. Pod Bistro znajduje się sala ze sceną, na której odbywają się kameralne przedstawienia Teatru Kwadrat. Odbywają się tam również wystawy, zajęcia dla dzieci czy koncerty.

Naprzeciwko teatru, przy ul. Zielnej 37, znajduje się parking całodobowy.

Bilety

Adres

Teatr Kwadrat w Warszawie
Marszałkowska 138
00-004 Warszawa

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.