Teatr Wielki w Łodzi

Opis

Historia teatru sięga lat 50. XX wieku, gdy w mieście funkcjonowała Opera Łódzka. Setki premier operowych, baletowych i musicali i gościnne występy gwiazd światowej wokalistyki sprawiają, że żaden miłośnik opery nie może przejść obok Teatru Wielkiego w Łodzi obojętnie.

Za oficjalny początek instytucji uznaje się premierę „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki 18 października 1954 roku. Przez ponad 10 lat teatr wystawiał swoje premiery w budynkach Teatru Nowego i Teatru im. Stefana Jaracza. W 1966 roku Opera Łódzka otrzymała nową, obecną siedzibę przy placu Dąbrowskiego, w wyniku której instytucja przekształciła się w Teatr Wielki.

Repertuar Teatru Wielkiego kładzie nacisk na polifoniczność treści i twórców. Nie ma się co dziwić – Teatr Wielki oferuje przedstawienia baletowe, musicalowe, operowe, a nawet repertuar teatru dramatycznego. Największym sukcesem ostatniego sezonu (2019–2020) był balet „Grek Zorba” z wybitnym Joshuą Legge’em w roli tytułowej. Stanowisko dyrektora teatru od 2019 roku piastuje Dariusz Stachura.

Jeden z największych gmachów operowych w Polsce

Teatr Wielki w Łodzi może się poszczycić drugą co do wielkości salą operową w Polsce. Wnętrze budynku jest bardzo stonowane i eleganckie. Dominuje styl klasycyzujący. Widownia jest w stanie pomieścić 1070 osób. W związku z wyżej wymienionymi walorami obiektu umieściliśmy Teatr Wielki w Łodzi na liście najpiękniejszych teatrów w Polsce.

Przez lata zorganizowaliśmy w Teatrze Wielkim bardzo dużo wydarzeń, m.in. spektakl Nerwica natręctw, koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, a także występ kabaretu Neo-Nówka. Nadchodzące wydarzenia w Łodzi znajdują się TUTAJ.

Bilety

23.05.2024
19:00
Igor Kwiatkowski - Tylko śmiech nas ocali
Teatr Wielki Łódź

Adres

Teatr Wielki w Łodzi
plac Generała Henryka Dąbrowskiego
90-249 Łódź Łódź

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.