Znacie to uczucie? Artysta skradł wasze serce i nie możecie się doczekać, by zobaczyć go na żywo. Kupujecie bilety i zaklepujecie datę w kalendarzu. I w końcu nastaję ten dzień. Wybieracie najlepsze ubrania z szafy i przekraczacie próg obiektu, w którym ma odbyć się wydarzenie. Wtedy właśnie okazuje się, że widowisko artystyczne to nie tylko spotkanie z ukochanym twórcą. Podczas każdego przedstawienia na miejscu znajduje się jeszcze jeden, bardzo ważny bohater wieczoru – sala. Teatry w Polsce. Macie swoje ulubione? Zobaczcie, czy na naszej liście jest teatr, który lubicie lub chcecie odwiedzić.
Ten rok nie obchodzi się łagodnie z kulturą, a co za tym idzie – również z salami. Teatry są zamknięte, aktorzy rzadko na próbach, muzycy w zaciszu czterech ścian piszą nowe piosenki. To wszystko odbija się na salach – przykryte mrokiem stoją puste i oczekują lepszych dni. Dlatego tym razem chcielibyśmy podzielić się naszymi wspomnieniami najpiękniejszych teatrów w Polsce, które czekają na nas z utęsknieniem.
5. Capitol we Wrocławiu. Złoty teatr w Polsce
Za symboliczny początek Teatru Capitol we Wrocławiu uważa się rok 1955, kiedy premierę miała „Zemsta nietoperza” w reżyserii Szymona Szurmieja. W 1964 roku teatr przeniósł się do obecnego budynku. Nazwa teatru często się zmieniała na przestrzeni lat, ale po objęciu dyrektorstwa przez Wojciecha Kościelniaka w 2004 powrócono do dawnej, historycznej nazwy – Teatr Muzyczny Capitol.
Historia sali sięga lat międzywojennych, wówczas mieścił się tam kinoteatr.
Po dotkliwych zniszczeniach wojennych teatr powoli odzyskiwał swój dawny blask i rangę.
Proces został zwieńczony w latach 2011–2013, gdy dzięki dotacjom unijnym budynek został rozbudowany i zmodernizowany.
Wnętrze sali teatru jest bardzo charakterystyczne. Z jednej strony nawiązuje formą do tradycyjnego układu teatralnego, z drugiej strony faktura i wykończenie jest nowoczesne, pełne złota, co owocuje ciekawym spotkaniem starego z nowym. Widownia jest w stanie pomieścić 762 osoby.
W Teatrze Capitol zobaczycie m.in. spektakl „Pikantni”.
4. Klimatyczny Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Nie zawsze to, co najpiękniejsze, jest największe. Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim jest tego doskonałym przykładem. Budynek został wzniesiony w 1873 roku i cudem uniknął większych zniszczeń wojennych. W 2020 roku dyrekcja teatru rozpoczęła modernizację budynku, dzięki czemu wysmakowane detale ulegną odtworzeniu i podkreśleniu, a cała infrastruktura – głębokiej modernizacji.
Wnętrze sali posiada unikalny, przedwojenny charakter, którego najważniejszym elementem jest zadaszenie zwieńczone bogatym we freski pierścieniem okalającym zdobione światło górne. Całość wystroju sprawia, że każdy spektakl czy koncert zyskuje unikalny nastrój, przenoszący nas w czasy przedwojennej elegancji. Pomimo kameralności sala jest w stanie pomieścić ok. 500 widzów.
W nowym roku w teatrze w Gorzowie obejrzycie spektakl „Wiesz, że wiem”.
3. Czerwień w Teatrze Muzycznym Roma
Wśród wymienianych przez nas teatrów w Polsce nie mogło zabraknąć Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Obiekt został oddany w 1935 roku pierwotnie jako Dom Akcji Katolickiej im. Papieża Piusa XI. Od początku mieścił w sobie salę kinowo-widowiskową. Obecny układ sali, zaproponowany w 1954 roku, przypomina kształtem rotundowym obiekty widowiskowe z czasów starożytnego Rzymu, czym zainspirowana jest nazwa teatru.
W sali dominuje czerwień weluru, kojarzona z występami wodewilowymi i operetkowymi, ale nie tylko.
Okalające sale dwa rzędy lóż nasuwają skojarzenie z układem teatru elżbietańskiego. Jeden z największych teatrów w Polsce jest w stanie pomieścić ponad 1000 widzów.
Aktualny repertuar wydarzeń w Warszawie znajdziecie tutaj.
2. Teatr Wielki w Łodzi. Jeden z największych gmachów operowych w Europie
Historia teatru sięga lat 50. XX wieku, gdy w mieście w funkcjonowała Opera Łódzka. Za oficjalny początek instytucji uznaje się premierę „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki 18 października 1954 roku. Przez ponad 10 lat teatr wystawiał swoje premiery w budynkach Teatru Nowego i Teatru im. Stefana Jaracza. W 1966 roku Opera Łódzka otrzymała nową, obecną siedzibę przy placu Dąbrowskiego, w wyniku której instytucja przekształciła się w Teatr Wielki.
Teatr może się poszczycić drugą co do wielkości salą operową w Polsce. Wnętrze budynku jest bardzo stonowane i eleganckie. Dominuje styl klasycyzujący. Widownia jest w stanie pomieścić 1070 osób.
Zobaczycie tutaj m.in. spektakl „Nerwica natręctw”.
1. Legendarny Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Pierwsze miejsce na naszej liście przypada legendarnej sali Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Teatr działa nieprzerwanie od 1893 roku. Swoje dzieła wystawiały na tej scenie wybitne postacie świata polskiej kultury, m.in. Stanisław Wyspiański. Budynek teatru nosi nazwę im. Juliusza Słowackiego od 1909 roku. Był pierwszym zelektryfikowanym budynkiem w Krakowie.
Wnętrze dużej sceny zachowane jest w stylu neobarokowym z dwoma piętrami lóż i tzw. jaskółką. Sala może pomieścić 540 osób. Widownię od sceny oddziela zabytkowa kurtyna, namalowana przez Henryka Siemiradzkiego w latach w 1892–1894. Piękno zdobień i świadomość historyczna tego miejsca sprawiają, że Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie może się pochwalić najważniejszą i najpiękniejszą salą w Polsce.
Zobaczycie tutaj m.in. spektakl „Dobrze się kłamie”.
Komentarze