Spis treści:
Ewa Demarczyk – Piwnica pod Baranami i „Czarny Anioł”
Ewa Demarczyk żyła w latach 1941-2020. Już od pierwszego festiwalu w Opolu skradła muzyczne gusta polskiej publiczności. Tak jak Kalina Jędrusik kojarzona jest z konkretnym, drapieżnym wizerunkiem. Podkreślone oczy, czarne włosy, ciemne ubrania. Do tego rzadko spotykane zachowanie sceniczne. Ewa Demarczyk zawsze stała nieruchomo, chociaż w jej twarzy i ciele widać było szereg emocji towarzyszących śpiewaniu.
W artykułach biograficznych o „Czarnym Aniele” często podkreśla się, że ważnym etapem w jej twórczości była współpraca z artystami z Piwnicy pod Baranami:
„Gdy współpracowała z Piwnicą Pod Baranami, poznała kompozytora Zygmunta Koniecznego. To spotkanie było punktem zwrotnym w jej karierze – to z nim nagrała tak znane i uwielbiane dziś utwory, jak Karuzela z Madonnami, Groszki i róże, czy Czarne anioły”.
W 2015 roku Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze opublikowały książkę „Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk”. Z autorkami o artystce rozmawiali Halina Kwiatkowska, Zbigniew Wodecki, Ryszard Horowitz, Zbigniew Łapicki i wiele innych znanych osób.
Ewa Demarczyk w utworze „Karuzela z Madonnami”
Wiersz „Karuzela z Madonnami” pojawił się w debiutanckim tomie Mirona Białoszewskiego. To niezwykle dynamiczny i rytmiczny tekst, w którym poeta oddał w słowach swoje zainteresowanie kulturą jarmarczną, zabawą ludzi niekorzystających z wytworów kultury wysokiej. Z podobną dramaturgią i temperamentem zaśpiewała ten utwór Ewa Demarczyk. Dokonała również kilku zmian w tekście wiersza, usunęła fragmenty o mechaniczności karuzeli.
Ewa Demarczyk po raz pierwszy wykonała utwór z muzyką Zygmunta Koniecznego w 1962 roku podczas występu w krakowskim kabarecie literacko-muzycznym Piwnicy pod Baranami. „Karuzelę z Madonnami” do swojego repertuaru włączył także zespół Maanam oraz Justyna Steczkowska.
„Groszki i róże” – piosenki Zygmunta Koniecznego
Utwór „Groszki i róże” pochodzi z albumu wydanego w 1967 roku. Był on zatytułowany „Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego”. „Karuzela z Madonnami” również znalazła na nim swoje miejsce. Autorami słów są Henryk Rostworowski i Julian Kacper.
Wykonanie tej piosenki zdecydowanie różni się od dynamicznej interpretacji wiersza Białoszewskiego. W „Groszkach i różach” poznajemy głos „Czarnego Anioła” z innej strony. Jest delikatny, liryczny, wręcz rozmarzony.
Utwór wykonywała również współczesna wokalistka Anna Dąbrowska podczas koncertu zorganizowanego w hołdzie Ewie Demarczyk „Panna, madonna, legenda tych lat”.
„Czarne anioły” – historia przydomku Ewy Demarczyk
To właśnie od tytułu tego utworu pochodzi sceniczny przydomek artystki. Głos Ewy Demarczyk zagłuszany jest w kompozycji przez dźwięki dzwonów o różnym natężeniu. To nadaje piosence niezwykle tajemniczy charakter.
Autorem słów do „Czarnych aniołów” jest Wiesław Dymny. Tekst polskiego aktora i satyryka wprowadza słuchaczy w świat pełen niesamowitości. Opowiada o miejscu, w którym powstają anioły – pełne sprzeczności, każdy inny i wyjątkowy, ale których znakiem rozpoznawczym są skrzydła.
„Czy pamiętasz?” – koncerty dedykowane Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie – bilety 2023
„Czy pamiętasz?” to wyjątkowy koncert, w którego centrum stoją postacie Ewy Demarczyk i Marka Grechuty. Ich twórczość i charyzma są już dzisiaj tylko wspomnieniem, ale śpiewane przez artystów utwory ożywają w interpretacjach kolejnych pokoleń uzdolnionych artystów. Dorobek twórczy „Czarnego Anioła” stał się impulsem dla Piwnicy pod Baranami do stworzenia muzycznego wydarzenia z utworami wybitnej piosenkarki.
Bilety na koncerty oraz aktualny repertuar wydarzeń muzycznych 2023 znajdziecie na naszej stronie. Który utwór Ewy Demarczyk chcielibyście usłyszeć najbardziej? Najsłynniejsze utwory „Czarnego Anioła” są już na liście, ale pozostałe tytuły to wciąż tajemnica, która rozwiąże się podczas koncertów na żywo. Czym zaskoczą nas artyści Piwnicy pod Baranami? Kup bilety na koncert "Czy pamiętasz?" i przekonaj się jaką moc kryją w sobie legendarne piosenki Ewy Demarczyk!
Komentarze