Blog

Laboratorium Pieśni – premierowy koncert nowej płyty „HÉ OYÁTE”

Asia Tarasińska
Twórczość zespołu Laboratorium Pieśni można nazwać muzyką płynącą prosto z prastarej duszy i historii pokoleń. Śpiew tych artystek głęboko porusza. Mają w swoim repertuarze pieśni z różnych kręgów kulturowych i w kilku językach. Najnowsza płyta zespołu jest zatytułowana „HÉ OYÁTE” i celebruje muzykę Świata i Kosmosu. Dokąd tym razem popłyną silne kompozycje zespołu Laboratorium Pieśni? O tym przekonacie się na koncercie 4 marca 2023.

Laboratorium Pieśni – tradycja we współczesnym wydaniu

Tradycja, ludowość, etniczność, szamanizm, muzyczność, natura i kobiecość – tak w dużym skrócie można opisać Laboratorium Pieśni. Historia tej grupy zaczęła się w 2013 roku. Zespół założyły Alina Jurczyszyn oraz Kamila Bigus. Alina Jurczyszyn, czyli Kobieta Pieśń, jest absolwentką Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Dlatego tak ważna jest dla niej praca z głosem, ciałem i oddechem. Kamila Bigus ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku oraz Akademię Sztuk Pięknych, w tym samym mieście. Głównymi źródłami inspiracji są dla niej kobiety, rośliny i joga.

W skład zespołu wchodzi siedem pieśniarek. Wszystkie pochodzą z Trójmiasta. Oprócz Aliny Jurczyszyn i Kamili Bigus Laboratorium Pieśni tworzą: Lila Bosowska, Iwona Bajger, Magda Jurczyszyn-Turło, Alina Klebba oraz Karolina Stawiszyńska. Artystki wykonują tradycyjne pieśni z różnych stron świata. Do tej pory śpiewały utwory pochodzące z terenów Ukrainy, Polski, Bułgarii, Białorusi, Serbii, Albanii, Bośni, Gruzji oraz Skandynawii. W odkrywaniu dawnej muzyki pomocne były badania etnomuzykologiczne, prowadzone przez zespół m.in. na Kaszubach i w Albanii.

Laboratorium Pieśni prowadzi także zajęcia. Na warsztatach pieśniarskich artystki pracują z uczestnikami nad uwalnianiem głosu, starają się pobudzić naturalną muzyczność człowieka, działają także z pieśniami tradycyjnymi.

Laboratorium Pieśni – płyty zespołu

Laboratorium Pieśni ma na swoim koncie kilka płyt. Na pierwszej płycie zespołu zatytułowanej „Rosna” znalazło się 13 tradycyjnych pieśni, które pozwalają odbyć muzyczną podróże „przez Ukrainę, Białoruś, Bułgarię, Bośnię, Kosowo, Polskę, przez lasy, pola, wsie, morza i rzeki”. Następnie przyszedł czas na refleksyjny album „Puste nocy”, na którym pieśniarki zgromadziły polskie i ukraińskie pieśni pogrzebowe. Utwory są esencją żałoby, smutku i żalu, wprowadzają w głęboką zadumę nad życiem i śmiercią. Trzeciej płycie Laboratorium Pieśni nadało tytuł „Rasti”, czyli „rośnij”. Dziesięciu pradawnym utworom towarzyszy kobieca energia, śpiew ptaków i szept drzew.

„Sound Meditation” to płyta założycielek zespołu wydana w 2019 roku. Na album składają się utwory „Zoriuszka”, „A kiedy”, „Koło mego ogródecka” i „Oj Ty rzeko”. Alina Jurczyszyn i Kamila Bigus zdradziły, że są to „pieśni tradycyjne, transowe, z pradawnej pamięci naszych przodków, utkane z głosów i etnicznych instrumentów, improwizacji i sennych narracji”.

Współautorką okładek płyt jest Kamila Bigus, która projektuje niezwykłe grafiki.

Laboratorium Pieśni – premiera płyty „HÉ OYÁTE”

Wezwanie „Hé oyáte” można przetłumaczyć jako „Moje plemię”. Laboratorium Pieśni w najnowszej płycie odwołuje się do naturalnej muzyczności człowieka i potrzeby uwolnienia głosu. Pieśniarki zwracają się do słuchaczy prostym, ale przenikliwym zwrotem „Jesteś pieśnią, a pieśń jest Tobą”. Aby uwolnić ją z własnego wnętrza wystarczy wziąć głęboki oddech i dać się ponieść temu, co drzemie w naszej naturze.

Laboratorium Pieśni przypomina o pieśni, która zawsze czeka na człowieka. Artystki zachęcają do otworzenia serca i umysłu, co pomoże słuchaczom zrozumieć kim tak naprawdę są.

Najnowsza płyta „Hé oyáte” wypełniona jest tradycyjnymi pieśniami różnych kultur oraz autorskimi kompozycjami. Utwory opowiadają o wyśnionych słowach, odczuwaniu dźwięków natury i pulsu Ziemi. Melodie i opowieści wybrzmiewają w rytmie szamańskich bębnów i odgłosów przyrody.

„HÉ OYÁTE” – bilety na premierowy koncert w 2023

4 marca 2023 Laboratorium Pieśni zagra premierowy koncert, na którym zespół wykona po raz pierwszy utwory z najnowszej płyty „Hé oyáte”. Tej magicznej energii płynącej ze sceny nie możecie przegapić! Koncert celebrujący muzykę Świata i Kosmosu będzie przestrzenią improwizacji głosowych, u podstawy których leży natura, intuicja, dzikość i kobiecość.

Ten kobiecy zespół pieśniarek wykonuje utwory w nurcie world, etno, spiritual oraz mystic folk music. Będą pieśni polifoniczne, a capella, jak i kompozycje wykonane przy akompaniamencie różnych instrumentów etnicznych – bębnów szamańskich, fletu, kalimby i dzwonków.

Bilety na koncerty „HÉ OYÁTE” 2023 znajdziecie w zakładce „Koncerty” wraz z aktualnym repertuarem innych wydarzeń muzycznych. Laboratorium Pieśni pozwoli wybrzmieć Pieśniom Świata w nowych aranżacjach, aby ocalić je od zapomnienia.

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.