Blog

Książki o naszych artystach – Dancewicz, Umer, Zamachowski, Kasprzyk

Asia Tarasińska
Jesteś molem książkowym? Pochłaniasz kolejne dzieła w błyskawicznym tempie? Lubisz wiedzieć więcej? Mamy dla Ciebie kilka książkowych propozycji, z którymi możecie zapoznać się przed spektaklem teatralnym, koncertem bądź wieczorem kabaretowym. Wśród wybranych przez nas tytułów znajdziecie biografię, wywiady, osobiste wspomnienia i zbiory myśli.

Czego dowiesz się z wywiadu? Muskała, Dancewicz, Bohosiewicz, Kuna, Kulesza

Łukasz Maciejewski, dziennikarz, krytyk i filmoznawca, wydał w 2017 roku książkę „Aktorki. Odkrycia”, na którą złożyły się wywiady ze współczesnymi polskimi aktorkami. Nie są to jednak tradycyjne wywiady, gdzie podejmuje się lekkie tematy. Każda z rozmów opatrzona jest krótkim wstępem. Dziennikarz i krytyk opisuje w kilku słowach swoje wspomnienia związane z daną aktorką. Czasami są to bardzo osobiste wzmianki, innym razem autor podchodzi do tematu bardzo rzeczowo.

W książce „Aktorki. Odkrycia” znajdziecie wywiady z Agatą Kuleszą, Renatą Dancewicz, Sonią Bohosiewicz, Izą Kuną oraz Gabrielą Muskałą. Agata Kulesza, aktorka, którą znacie ze spektaklu „Inteligenci”, została scharakteryzowana przez Łukasza Maciejewskiego w taki sposób:

„Spotykaliśmy się w różnych momentach jej kariery, i zawsze była tą samą osobą. Mądrą, błyskotliwą, zdroworozsądkową. Sukcesy jej nie zmieniły”.

Obok Agaty Kuleszy w spektaklu „Inteligenci” występuje również Iza Kuna.

Renata Dancewicz gra obok Piotra Polka w nowym spektaklu „żONa”. Gabriela Muskała wraz ze Zbigniewem Zamachowskim bawi publiczność w przedstawieniu „Oszuści”, a Sonia Bohosiewicz zabiera nas do czasów PRL-u w monodramie „Domówka”.

Nie tylko kabaret – Przemysław Borkowski z Kabaretu Moralnego Niepokoju

Przemysław Borkowski znany jest nam przede wszystkim jako współtwórca Kabaretu Moralnego Niepokoju. Jako artysta kabaretowy bawi widzów już od 1995 roku. Jednak nie jest to jego jedyne zajęcie. Od kilku lat z sukcesami publikuje również kryminały! Jest autorem takich tytułów: „Gra w pochowanego”, w którym główny bohater mierzy się z tajemniczymi zniknięciami ciał z miejsc zbrodni; „Wieża strachu”, gdzie tylko z pozoru sprawa wygląda na zwyczajną zbrodnię małżeńską oraz „Śmierć nie ucieknie”, w której młoda piosenkarka budzi się u boku swojego martwego menadżera. Przemysław Borkowski szczególnie zachwycił czytelników trylogią o psychologu Zygmuncie Rozłuckim, który pomaga policji w różnych śledztwach.

Przemysława Borkowskiego możemy oglądać podczas nowego programu Kabaretu Moralnego Niepokoju. Program nosi zabawny, ale i nieco tajemniczy, tytuł „Za długo Panowie byli grzeczni”.

O Osieckiej wciąż się mówi – co napisała o niej Magda Umer?

Magda Umer-Przeradzka to artystka o wielu talentach. Jest piosenkarką, dziennikarką, scenarzystką, reżyserką i aktorką. Przeprowadziła obszerny wywiad z Bogusławem Lindą, któremu nadała tytuł „Zły chłopiec”. Artystka jest również współautorką kilku książek. Jej publikacja „Listy na wyczerpanym papierze” zawiera niepublikowaną wcześniej korespondencję Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Magda Umer dodała do zbioru listów wstęp, w którym opisuje relację Osieckiej i Przybory oraz wyjaśnia, jak korespondencja trafiła w jej ręce. Razem z Andrzejem Poniedzielskim wydała dwa tomy „Jak trwoga, to do bloga”. To zapis internetowych rozmów dwójki artystów.

Magda Umer występuje w recitalu „Wciąż się na coś czeka” oraz programie muzyczno-kabaretowym „Dużo kobiet, bo aż trzy”.

Nietuzinkowa biografia Zbigniewa Zamachowskiego

Zbigniew Zamachowski to ceniony aktor, znany Wam ze spektaklu „Oszuści”. Jego głos mamy szansę usłyszeć na żywo podczas koncertów „Piosenki to”. W 2021 roku ukazała się książka „Zbyszek przez przypadki. Zbigniew Zamachowski w rozmowie z Beatą Nowicką”. Aktor w rozmowie z dziennikarką wraca do czasów dzieciństwa, wspomina pierwsze próby gry na pianinie, a także przywołuje historie związane ze współpracą z wybitnymi artystami. To intrygująca biografia, która zarazem pozwala spojrzeć na polską historię i kulturę z szerszej perspektywy.

Ewa Kasprzyk – jakie ma związki z literaturą?

Ewa Kasprzyk także zaskakuje literacko! Popularna aktorka, która wciela się w konserwatywną Annę w spektaklu „Berek, czyli upiór w moherze”, w 2013 roku wydała książkę „Mił.ość”. To publikacja autobiograficzna, którą aktorka napisała we współpracy z Maciejem Kędziakiem. Ewa Kasprzyk opowiedziała w niej o czasach młodości, początkach kariery i ówczesnej miłości.

ewa kasprzyk ksiazka

Bilety do teatru, bilety na koncerty, bilety na kabarety 2023/2024

Zapisaliście wszystkie tytuły? Biblioteczka uzupełniona? Jeśli już zapoznaliście się z naszymi książkowymi propozycjami, zapraszamy Was na spektakle komediowe, nostalgiczne koncerty i wieczory kabaretowe. Którego artystę najbardziej chcecie zobaczyć na scenie?

Aktualny repertuar wydarzeń teatralnych, muzycznych i kabaretowych 2023/2024 znajdziecie w zakładkach – „Teatr”, „Koncerty”, „Kabarety”. Tam również czekają na Was bilety do teatru, bilety na koncerty oraz bilety na kabarety. Do zobaczenia!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.