Blog

„Słowiański zew”. Kim jest Cleo i co planuje w 2022 roku?

Aleksandra Malich
Na polskiej scenie muzycznej próżno szukać artysty, który bardziej epatowałby swoimi słowiańskimi korzeniami. Obecnie raczej zespoły, jak również wokalistki i wokaliści kierują się w stronę kultury zachodu (również, jeśli chodzi o stroje sceniczne). Ale Cleo postanowiła pójść w inną stronę. Ta wokalistka nie wstydzi się swojej słowiańskości, co widać podczas jej koncertów. W ostatnim czasie zaangażowała się w pomoc braciom i siostrom z Ukrainy.

Cleo – początki kariery

Cleo, czyli Joanna Krystyna Klepko, zaczynała swoją karierę muzyczną w chórze gospel Soul Connection oraz w duecie Dwie Asie, który nagrał wstawki wokalne do kilku hip-hopowych numerów (m.in. dla Piha czy zespołu Endefis). W latach 2007–2013 dogrywała swój wokal w nagraniach Onara i WSRH. W tym czasie wzięła również udział w castingu do programu „X Factor”, wykonując utwór „Proud Mary”, ale nie przeszła do kolejnego etapu.

Współpraca z Donatanem – „My Słowianie”

W 2013 roku Cleo rozpoczęła współpracę z Donatanem. Już w listopadzie wydali wspólny singiel „My Słowianie”, który w niecałe trzy tygodnie został wyświetlony na YouTubie około 15 milionów razy (obecnie to już ponad 81 mln)! Pod koniec lutego kolejnego roku – Telewizja Polska ogłosiła, że utwór będzie reprezentował Polskę w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji. Z ósmego miejsca, Cleo i „My Słowianie” dostała się do finału, podczas którego zdobyła 62 punkty, zajmując ostatecznie czternaste miejsce. Po powrocie z Eurowizji, wystąpiła w koncercie „Superjedynek” i odebrała nagrodę w kategorii „SuperGwiazda w sieci”. W lipcu 2014 roku, razem z Donatanem i zespołem Enej nagrała i wypromowała singiel „Brać”, do którego powstał również teledysk.

W listopadzie tego roku został wydany album studyjny Hiper/Chimera, który pokrył się potrójną platyną!

„Bastet” i „superNOVA”

Dwa lata po sukcesie „My Słowianie”, wokalistka podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska, z którą wydała krążek „Bastet”. Na sam koniec 2016 roku wrzuciła istną muzyczną bombę, wydając singiel „Zabiorę nas”. W 2017 roku wyszła reedycja albumu „Bastet”, która wzbogaciła się o instrumentalne wersje piosenek z płyty oraz dwa nowe numery – „Pali się” (z raperem Sitkiem) i „Serce”.

We wrześniu 2017 roku otrzymała nominację do nagród Europejskiej Nagrody Muzycznej 2016 dla najlepszego polskiego wykonawcy”.

Na początku 2018 roku wrzuciła do sieci teledysk „Łowcy gwiazd”, który miał zagrzewać do walki polską reprezentację podczas Mistrzostw świata w Piłce Nożnej. Na tym samym krążku – „superNOVA” znalazły się również takie hity, jak „Alfabet świateł” czy „Bratnie dusze” (ta druga piosenka nagrana w duecie z Dawidem Kwiatkowskim).

Jeszcze w maju 2020 roku, artystka zapowiadała wydanie kolejnej płyty pod tytułem „vinyLOVA”, jednak premiera została przesunięta przez pandemię koronawirusa.

Pod koniec 2021 Cleo wydała wraz z Marylą Rodowicz singiel „Dalej / Neony”, który usłyszymy na koncertach artystki w 2022 roku.

Słowiańska Brać na pomoc Ukrainie

W ostatnim czasie wielu artystów i artystek zaangażowało się w pomoc obywatelkom i obywatelom Ukrainy, którzy byli zmuszeni uciekać ze swojej ojczyzny przed wojną. Jedną z gwiazd angażujących się w działania pomocowe dla uchodźców i uchodźczyń jest Cleo. Piosenkarka zabrała głos w swoich mediach społecznościowych, apelując do sumień Polek i Polaków:

„Kochani, w ciągu ostatnich kilku dni miałam przyjemność zorganizować schronienie i zapewnić byt kilku ukraińskim rodzinom potrzebujących pomocy. Piszę przyjemność, ponieważ to że mogłam pomóc dało mi tyle siły, radości i dobrej energii, że jestem przepełniona endorfinami”.

Artystka podkreśliła, że pomaganie powinno być kierowane wewnętrzną potrzebą, a nie chęcią robienia sobie PR czy merchu. Cleo zachęca również swoje fanki i fanów do okazania serca Braciom Słowianom (jak wyraża się o Ukrainkach i Ukraińcach). Sama młoda piosenkarka, opatrując wpis zdjęciem w pięknej, słowiańskiej kreacji, zorganizowała noclegi i byt dla kilku rodzin potrzebujących pomocy.

Polscy artyści angażują się w pomoc

W pomoc Ukraińcom i Ukrainkom - Poza Cleo  – zaangażowała się cała masa innych artystów. Część z nich to Monika Brodka, Maciej Musiał, Julia Kamińska, Margaret, Anna Dereszowska czy Antoni Pawlicki. Przedstawiciele i przedstawicielki polskiej sceny muzycznej utworzyli zbiórkę, w ramach której zebrali niemal milion złotych na Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W tę akcję zaangażowali się między innymi Taco Hemingway, Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow, Mrozu, czy Paulina Przybysz.

W pomoc zaangażowali się również „starzy wyjadacze” z zespołu Lady Pank, którzy przekazali Fundacji Ukraina środki zarobione za ostatni koncert. Symbolicznie wsparli walczących Ukraińców i Ukrainki również podczas koncertu w warszawskiej „Progresji”, podczas którego Jan Borysewicz zmienił tekst utworu „Ameryka” i zaśpiewał:

„Ukraina jest w ogniu

Cała dziś płonie

Ukraina jest w ogniu

Świat stanął na głowie”

Takie postawy zasługują na najwyższą pochwałę, a przede wszystkim – na ogromne podziękowania. Miejmy nadzieję, że tej energii starczy nam wszystkim na długo!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.