Blog

Krzysztof Zalewski - laureat Fryderyków 2021. Jak zaczynał artysta?

Maciej Łbik

Rok 2021, to rok Krzysztofa Zalewskiego. Artysta triumfował na gali Fryderyki 2021. Odebrał m.in. nagrodę za album roku, autora roku i teledysk roku.

– Strasznie się cieszę, jest to dla mnie niezwykle ważna nagroda, pamiętam, jak byłem nieco młodszy i Kasia Nosowska, moja absolutna idolka, otrzymywała tego Fryderyka, więc cieszę się niezmiernie - powiedział wokalista.

Znacie historię Krzysztofa Zalewskiego?

Krzysztof Zalewski w Idolu

Polacy po raz pierwszy usłyszeli o Krzysztofie Zalewskim w 2003 roku. Mający podówczas 19 lat muzyk wziął udział w drugiej edycji popularnego programu telewizyjnego „Idol”. Był to pierwszy program w Polsce z kategorii „talent show”.

Uczestnicy występowali przed jury, które decydowało kto zostaje w programie, a kto odpada. W skład rady jurorskiej wchodzili: Elżbieta Zapendowska, Jacek Cygan, Kuba Wojewódzki i Robert Leszczyński.

Gdy Krzysztof Zalewski zgłosił się do udziału w programie nie zajmował się śpiewaniem. W swoim zespole muzycznym grał na gitarze.

Muzyk zachwycił zarówno jury, jak i widzów przed telewizorami. W spektakularnym stylu dotarł do finału i dzięki oddanym na niego głosom zwyciężył. Dzięki temu mógł nagrać z zespołem swoją pierwszą płytę pt. „Pistolet”. Muzyk wydał ją pod pseudonimem „Zalef”. Album był porządnym przykładem heavy metalowego grania.

Na następną płytę fani Krzysztofa Zalewskiego musieli czekać aż 9 lat. W tym czasie artysta przeszedł bardzo dużą ewolucję i otworzył się na nowe gatunku muzyczne. Płyta „Zelig” została bardzo ciepło przyjęta i otworzyła nowy rozdział w twórczości muzyka. Jednak dopiero płyta „Złoto”, wydana w 2016 roku, sprawiła że kariera artysty zaczęła gwałtownie przyspieszać.

Krzysztof Zalewski – „Miłość, Miłość” z Natalią Przybysz

Płytę „Złoto” promowały dwa single. Jednym z nich był utwór „Miłość, Miłość”. To piękna ballada, która opowiada o potrzebie drugiej osoby i pustce, jakiej doświadczamy, gdy jej brakuje.

Klip do utworu wzbudził wielkie emocje. Powstał w oparciu o happening pt. „Przy Tobie chcę wszystkiego” artysty konceptualnego Cho Un.

Polegało na tworzeniu „mostów” i połączeń pomiędzy dwoma uczestnikami – Krzysztofem Zalewskim i Natalią Przybysz. Krucha i nietrwała konstrukcja była alegorią wysiłku i cierpliwości, jaka jest potrzebna do pojawienia się między dwojgiem tytułowej „miłości”. Teledysk w 2017 został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Teledysk Roku.

Krzysztof Zalewski – „Polsko” na płycie „Złoto”

Drugim singlem promującym płytę „Złoto” był utwór „Polsko”.

To zupełnie inny biegun brzmieniowy od utworu „Miłość, Miłość”. To rockowy manifest o współczesnym patriotyzmie i pragnieniu wolności. W sytuacji, w której politycy mówią nam jak powinniśmy żyć, najważniejsze to nie dać „złapać się na złość”.

Piosenka przywodzi na myśl inny utwór z „Polską” w tytule, mianowicie „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C. Krzysztof Zalewski często wykonywał ten utwór, zarówno do filmu „Historia Roja”, jak również w programie „Szansa na sukces”. Być może stał się dla Krzysztofa Zalewskiego inspiracją dla powstania utworu „Polsko”?

Krzysztof Zalewski – „Zabawa” z „Annuszką”

W 2020 roku ukazała się najnowsza płyta Krzysztofa Zalewskiego pt. „Zabawa”, która poprzedzona została wielką, letnią trasą koncertową. Album promował singiel „Annuszka” z wyjątkowym wideoklipem w reżyserii Moniki Brodki i Przemysława Dzienisa. Twórcy obrazu inspirowali się twórczością Davida Lyncha i estetyką lat 90tych. Całość klipu zdominowana jest przez czerwone barwy, od szkarłatu po burgund.

Tekst piosenki jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie o priorytety życiowe w obliczu nadchodzącej śmierci. Tytułowa Annuszka to postać z powieści „Mistrz i Małgorzata”. Bohaterka wylewa przypadkowo olej słonecznikowy, przez co skazuje Berlioza – ateistycznego pisarza - na tragiczną śmierć pod kołami pociągu.

„Jeśli to właśnie dziś Coś spadnie na głowę Uciec nie ma jak Bo Annuszka już Wylała olej”

Tekst został napisany we współpracy z Dawidem Podsiadło. W klipie występują Krzysztof Zalewski i Agnieszka Żulewska.

Krzysztof Zalewski – koncerty pełne hitów

Choć jedni kojarzą Krzysztofa Zalewskiego z programu „Idol”, a inni z obecnej, solowej twórczości, to każdy wie jak wielkim talentem dysponuje wokalista. Jego koncerty to masa chwytliwych utworów, które znają miliony ludzi w całej Polsce.

Przy zbliżającym się wielkimi krokami sezonie koncertowym, warto zobaczyć gdzie gra Krzysztof Zalewski i zgarnij bilety na niesamowity występ tego artysty.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.