Blog

Poezja śpiewana na żywo – przegląd najciekawszych koncertów

Filip Horoszczuk
Chociaż zarówno poezja śpiewana, jak i piosenka poetycka mogą się na co dzień wydawać bardzo odległe, towarzyszą nam częściej, niż można by przypuszczać. Piosenki śpiewane przez Marka Grechutę, Grzegorza Turnaua, Jacka Kaczmarskiego, zespół Raz Dwa Trzy, Stare Dobre Małżeństwo, Magdę Umer, Stanisława Soykę, Katarzynę Groniec są nam dobrze znane, a to właśnie jedni z wielu przedstawicieli tego wyjątkowego gatunku. Gdzie na żywo doświadczyć nostalgicznego połączenia poezji i muzyki? Oto przegląd najciekawszych koncertów poezji śpiewanej w Polsce!

Poezja śpiewana – nośnik emocji i indywidualności

Jeden z prekursorów dekadentyzmu, „poeta wyklęty” i śmiały w swoich spostrzeżeniach flâneur z XX-wiecznej Francji, Charles Baudelaire, rzekł kiedyś „Każdy zdrowy człowiek może przeżyć bez jedzenia dwa dni, ale nie bez poezji”. Z kolei niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche stwierdził wprost, iż „bez muzyki, życie byłoby pomyłką”.

Połączenie tych dwóch dziedzin tworzy zupełnie nową jakość, pokarm dla duszy, jedyne w swoim rodzaju doświadczenie refleksji. Nawet jeśli dotychczas z poezją śpiewaną nie było nam po drodze, warto dać jej szansę. Dlaczego? Muzyka w połączeniu z poezją to niespotykana w żadnym innym miejscu wielowymiarowość znaczeń. W dźwiękach i słowach nie ma miejsca na przypadek – są po to, by podkreślać piękno poezji i przesłania, które ze sobą niesie. W zależności od tego, jak interpretujemy dane działo, takie emocje będzie w nas ono wzbudzać.

Piosenki to...? – koncert w hołdzie polskiej piosence prowadzony przez Andrzeja Poniedzielskiego

Na początek proponujemy koncert idealny zarówno dla mniej doświadczonych odbiorców poezji śpiewanej, jak i koneserów klasycznych utworów. „Piosenki to…?” są ukłonem w stronę najpiękniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i innych wielkich artystów gatunku. Piosenki prezentują przedstawiciele aktorów młodego pokolenia, między innymi Katarzyna Dąbrowska, Joanna Trzepiecińska, Zbigniew Zamachowski, Jacek Wójcicki, Beata Rybotycka, Jakub Gąsowski, Olga Bończyk i Rafał Olbrychski. Wydarzenie prowadzi niezastąpiony Andrzej Poniedzielski. Jeśli polska piosenka jest Wam bliska, koniecznie sprawdźcie nasz repertuar i zarezerwuj bilety na koncert „Piosenki to…?”.

„Melo-nie-dramat” – program Andrzeja Poniedzielskiego i Sylwii Różyckiej

To wyjątkowe wydarzenie jest połączeniem muzyki oraz charakterystycznej dla Andrzeja Poniedzielskiego satyry. W duecie z artystą występuje Sylwia Różycka – aktorka i wokalistka, związana z Teatrem Polskim w Szczecinie. W 2019 roku wzięła udział w programie „The Voice of Poland”. Jej wokal jest łagodny i czysty, a zarazem silny i barwny. Sylwia Różycka bez problemu łączy w tekście fragmenty w języku polskim i angielskim.

Podczas koncertu artyści zaprezentują m.in. materiał ze wspólnego albumu „Melo Nie Dramat”, wydanego w 2017 roku. Autorem wszystkich tekstów znajdujących się na płycie jest Andrzej Poniedzielski. „Melo-nie-dramat” jest koncertem nietypowym, ponieważ muzykę przeplatają elementy humorystyczne, inteligentny dowcip i spostrzeżenia na temat rzeczywistości.

„Cohen w teatrze”, czyli muzyczna legenda na dwa głosy

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych męskich głosów w historii muzyki, wspaniała osobowość sceniczna, autor ponadczasowych utworów. Leonard Cohen, wybitna postać piosenki autorskiej, w nowej, zaskakującej aranżacji, zachwyci każdego, kto ceni jego twórczość.

Na scenie zobaczymy trzech utalentowanych w wielu dziedzinach artystów. W roli muzyków wystąpią Wojciech Skibiński i Krzysztof Taraszka.

Cohen w teatrze

Wojciech Skibiński, jako aktor filmowy i teatralny, związany z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, ma swój udział w wielu produkcjach („Czas honoru”, „Na Wspólnej”, „Prawo Agaty”, „Barwy szczęścia”). Krzysztof Taraszka również jest aktorem Teatru im. J. Słowackiego, ze względu na swoje niepodważalne umiejętności aktorskie i muzyczne.

Ekspertem od życia i twórczości Leonarda Cohena podczas koncertu „Cohen w teatrze” jest ceniony dziennikarz radiowy Paweł Sztompke, związany z Programem I Polskiego Radia.

„Kiedy Piaf spotyka Demarczyk” – Sylwia Różycka i Krzysztof Materna

Koncert „Kiedy Piaf spotyka Demarczyk” to spotkanie dwóch kobiet, które odmieniły oblicze muzyki. Edith Piaf, ikona francuskiej piosenki XX wieku w zestawieniu z Ewą Demarczyk, artystką „Piwnicy pod Baranami” to nieoczywista esencja kobiecej siły i wrażliwości. Piosenki niezrównanych artystek zinterpretuje Sylwia Różycka. Wokalistce towarzyszyć będzie Krzysztof Materna – reżyser filmowy, aktor, satyryk, a także producent telewizyjny. Jego słynny duet z Wojciechem Mannem odrodził się w ubiegłym roku w postaci podcastu „Dziady z Szuflady”. Krzysztof Materna wciela się w rolę konferansjera, specjalisty od twórczości Edith Piaf i Ewy Demarczyk. Jego komentarz uświetni wieczór i będzie stanowić obudowę dla muzyków prowadzonych przez Marcina Mateckiego.

kiedy piaf spotyka demarczyk

W skład zespołu akompaniamentującego koncert „Kiedy Piaf spotyka Demarczyk” wchodzą Marcin Matecki (pianino), Grzegorz Snopek (akordeon), Joanna Kraszewska (wiolonczela), Krzysztof Ciesielski (kontrabas) oraz Ireneusz Budny (perkusja).

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.