„Krajobraz po bitwie” – Stanisława Celińska jako aktorka
Stanisława Celińska w 1969 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i przez wiele lat była związana prawie wyłącznie z warszawskimi scenami teatralnymi: Teatrem Współczesnym, Teatrem Na Woli, Teatrem Ateneum, Teatrem Nowym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Studio oraz Teatrem Kwadrat. Dopiero na początku lat 90. (i to jedynie przez jeden sezon) występowała także w Teatrze Nowym w Poznaniu.
Na dużym ekranie debiutowała już rok po ukończeniu Szkoły Teatralnej. Wystąpiła u boku Daniela Olbrychskiego w filmie Andrzeja Wajdy pod tytułem „Krajobraz po bitwie”. Stanisława Celińska wcieliła się tam w rolę młodej polskiej Żydówki Niny, z którą zaprzyjaźnia się poeta Tadeusz (Daniel Olbrychski). Oboje znajdują na terenie byłego obozu koncentracyjnego w zachodnich Niemczech.+++ Obóz koncentracyjny decyzją Amerykanów został przekształcony w obóz dla uchodźców, ale więźniowie nadal nie mogą go opuszczać. Atmosfera wśród rodaków Tadeusza jest trudna. Mieszkańcy ledwie odzyskawszy wolność, zaczynają ujawniać swoje najgorsze przywary narodowe. Za tę rolę, Stanisława Celińska otrzymała w 1971 roku Złote Grono – w kategorii Najlepsza rola kobieca.
W siódmym dziesięcioleciu XX wieku była (i nadal jest) jedną z najpiękniejszych i najzdolniejszych gwiazd polskiego kina i teatru.
Występowała m.in. w filmach Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Antczaka, Stanisława Barei czy Barbary Sass. Zagrała również w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra czy „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego. Komediowe role Stanisławy Celińskiej także spodobały się publiczności, za co otrzymała kolejne nagrody.
Stanisława Celińska – piosenki
Równolegle z karierą teatralna i filmową, Stanisława Celińska prowadziła karierę muzyczną. Jako piosenkarka zadebiutowała na VII KFPP Opole w 1969 roku utworem z muzyką Romana Orłowa i słowami Włodzimierza Ścisłowskiego.
Artystka wypuściła w sumie dziewięć albumów studyjnych – „Ptakom podobni – Złota Kolekcja”, „Portret muzyczny – Złota Kolekcja”, „Nowa Warszawa”, „Atramentowa…”, „Atramentowa… Suplement”, „Świątecznie…”, „Malinowa…”, „Jesienna…” i w tym roku – „Domofon”.
„Do Ciebie idę”
Piosenka, choć chyba lepszym słowem byłoby tutaj – wyznanie, ponieważ „Do Ciebie idę” jest głębokim, szczerym religijnym wyznaniem. Utwór jest zachowany w klimacie kolędy, ale jest pełen zadumy, powagi i… smutku. Podobnie, jak cała płyta „Świątecznie…”(z której pochodzi to muzyczne wyznanie), „Do Ciebie idę” jest symfonią przyjemnych dźwięków, które wraz z głosem artystki tworzą prawdziwy, klasyczny majstersztyk.
„Gdzie jesteś dziewczyno?”
Ten utwór pochodzi z krążka „Malinowa…”, który okrył się podwójną platyną. Pani Stanisława Celińska opowiada w nim o prozie codziennego dnia i o przemijaniu, jednak z utworu płynie wyraźne przesłanie – o tym, by cieszyć się każdym dniem, bez względu na wiek. Czerpać z życia, ile się da. „Gdzie jesteś dziewczyno?” to też jakby spowiedź lub podsumowanie – rozliczenie się z przeszłością i spokojne patrzenie w przyszłość.
Koncerty Stanisławy Celińskiej
Jeśli chcesz odpłynąć w krainę spokoju i zapomnienia, ciepła i uśmiechu przy akompaniamencie wspaniałego głosu Stanisławy Celińskiej, to z pewnością musisz wybrać się na jeden z koncertów artystki. Wydarzenia muzyczne są organizowane w związku z wydaną w 2020 roku płytą „Jesienna…”.
Na krążku Stanisława Celińska snuje przepiękną opowieść o upływającym czasie i zaletach przybywających lat.
Zatrzymaj na chwilę codzienny pęd i wybierz się na jeden z nadchodzących koncertów. Artystka będzie występowała między innymi w: Radzyniu, Koninie, Oświęcimiu, Zduńskiej Woli, Krakowie, Nowej Wsi Tworoskiej i Toruniu. Bilety na koncert Stanisławy Celińskiej w Toruniu są jeszcze dostępne.
Komentarze