Blog

„Kryzysowa narzeczona” – historia hitu Lady Pank i jego nowe aranżacje

Asia Tarasińska
W świecie muzyki istnieją utwory nieśmiertelne. Zawsze zajmują wysokie miejsca na radiowych playlistach. Lecą z głośników na imprezach, weselach, spotkaniach rodzinnych. Wywołują emocje, wspomnienia i sprawiają, że zdzieramy gardło wykrzykując słowa tekstu. Do utworów nieśmiertelnych zdecydowanie można zaliczyć „Kryzysową narzeczoną” Lady Pank. Utwór chętnie coverowany jest też przez innych artystów.

„Kryzysowa narzeczona” - historia utworu

„Kryzysowa narzeczona” powstała w 1983 roku i została wydana na debiutanckiej płycie Lady Pank. Tekst do piosenki napisał Andrzej Mogielnicki, a zaśpiewał oczywiście Janusz Panasewicz. Szybko zyskała popularność, która nie zmieniła się mimo upływu lat.

Z pozoru „Kryzysowa narzeczona” jest kolejną historią miłosną. Porzucony facet, któremu była narzeczona wysyła pocztówkę z życzeniami na święta. To nie takie proste! Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tytułowa dziewczyna została tak nazwana? Życie w PRL-u nie było łatwe i każdy radził sobie jak mógł. Może to opowieść o dziewczynie, która wyjechała za granicę z nadzieją na lepsze życie?

Warty uwagi jest także klip do piosenki, utrzymany w estetyce lat 80. Teledysk nie ma skomplikowanej fabuły. Widzimy dziewczynę przechadzającą się między sklepowymi półkami oraz zespół, który gra ze sceny na torze wyścigowym. Szczególnie charakterystycznym motywem teledysku jest jego oryginalna kolorystyka. Na 40-lecie zespołu firma Big Star wypuściła nawet specjalne koszulki z różowo-fioletowym fotosem przypominającym kadry z teledysku. Może ktoś wybierze się w niej na koncert?

Andrzej Mogielnicki, współzałożyciel zespołu Lady Pank, współpracujący również z Budką Suflera czy Izabelą Trojanowską, autor tekstów piosenek, opublikował w 2015 roku książkę zatytułowaną „Kryzysowa narzeczona”. Nieprzypadkowo! Publikacja odkrywa przed czytelnikami głębszy sens utworu. Kto by nie chciał poznać kulisów romansu z lat 80., który rozbudzał wyobraźnię niejednej osoby? Jest też zapisem doświadczeń artysty, ale w sfabularyzowanej formie. Wszystko osadzone oczywiście w czasach PRL-u. Jak czytamy w opisie książki: „To nie tylko przebój wszech czasów Lady Pank, lecz także soczysta, miłosna opowieść”.

„Kryzysowa narzeczona” i Męskie Granie

„Kryzysową narzeczoną” wzięli na warsztat w 2021 roku Vito Bambino, Dawid Podsiadło i Daria Zawiałow. Dzięki artystce piosenka zyskuje kobiecą bohaterkę. Tak jak w „Małgośce” śpiewanej przez Vito Bambino, płeć wykonawcy wpływa na wydźwięk całej historii. Takie połączenia lubimy najbardziej! W oryginalnym utworze dziewczyna jest niemą adresatką słów Mogielnickiego, w nowej wersji natomiast sama opowiada swoją historię.

Jak czytamy na stronie projektu „znakiem rozpoznawczym Męskiego Grania od początku jego istnienia są nieoczywiste muzyczne kolaboracje, odważne łączenie odmiennych stylistyk, artystyczne eksperymenty”. Udowadniają to doskonale aranżacje wykonane przez trójkę młodych muzyków!

Nowe aranżacje „Kryzysowej narzeczonej”

Po 35 latach od wydania pierwszej płyty zespołu, powstał album z nowymi aranżacjami hitów z debiutanckiego krążka. Znajdziecie na nim oczywiście „Kryzysową narzeczoną”! Lady Pank zaprosił do współpracy przy projekcie wspaniałych wykonawców. W tworzenie „LP1” zaangażowani byli: Kasia Nosowska, Kasia Kowalska, Lech Janerka, Grzegorz Markowski, Artur Rojek, Maciej Maleńczuk, Tomasz Organek, Krzysztof Zalewski, Piotr Rogucki oraz Marcin Wyrostek.

„Kryzysowa narzeczona” w programie „Jaka to melodia?”

„Jaka to melodia?” to znany i lubiany program rozrywkowo-muzyczny, w którym uczestnicy odgadują utwory z krótkich fragmentów lub pojedynczych dźwięków. W 2020 roku „Kryzysową narzeczoną” wykonał obecny prezenter Rafał Brzozowski.

Muzyczna interpretacja Brzozowskiego została opublikowane na fanpage’u programu z ciekawym pytaniem do obserwujących. Pomyślcie i odpowiedzcie sobie w myślach – z kim Wam kojarzy się „Kryzysowa narzeczona”?

Lady Pank - bilety na koncerty w 2022

2022 rok to niepowtarzalna okazja, by uczestniczyć w urodzinowej trasie koncertowej Lady Pank. Obchody 40-lecia to idealny czas na przypomnienie największych hitów zespołu. Na naszej playliście królują takie utwory, jak „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, „Zamki na piasku”, „Tańcz głupia tańcz” i „Zawsze tam gdzie Ty”. Bilety na koncerty Lady Pank znajdziesz w naszym repertuarze. Do zobaczenia pod sceną!

Komentarze

Jefferey
Czy możliwe jest wszczęcie postępowania upadłościowego po śmierci dłużnika? After looking over a few of the blog posts on your website, I truly appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website too and tell me your opinion. Jak sprawdzić czy firma złożyła wniosek o upadłość?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.