Blog

Agata Kulesza kocha teatr. Zobaczcie ją w spektaklu „Inteligenci”!

Asia Tarasińska
Agata Kulesza to „kobieca gwiazda polskiego kina”. Rocznik 1971. Aktorka ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Jej kariera aktorska rozwijała się powoli, a teraz pędzi i nie ogląda się za siebie! Agata Kulesza gra w teatrze, serialach oraz filmach. Dziś jej sceniczny talent można oglądać w spektaklu „Inteligenci”. Aktorka została również jedną z bohaterek cyklu „Piękni czterdziestoletni” prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Agata Kulesza filmy i seriale z udziałem aktorki

Agata Kulesza to aktorka, którą kocha publiczność kinowa, telewizyjna oraz teatralna. W artykułach określana jest jako „charyzmatyczna, ekspresyjna, wszechstronna”. Agata Kulesza odnajduje się zarówno w repertuarze dramatycznym, jak i komediowym. Udowodniła to niejednokrotnie zwłaszcza w serialach. Widzowie docenili jej skrajnie różne role w produkcjach telewizyjnych, takich jak „Rodzinka.pl”, „Krew z krwi” czy najnowszym serialu „Skazana”.

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1993 roku w filmie „Człowiek z…”. W produkcji wystąpił również Cezary Pazura oraz Artur Barciś. Role kinowe, których nie sposób zapomnieć stworzyła w kilkunastu produkcjach. Do szczególnych tytułów w karierze Agaty Kuleszy należy zaliczyć: „Różę”, „Salę samobójców”, „Moje córki krowy”, „Zabawę, zabawę”, „Zimną wojnę” oraz „Idę”. W 2015 rok „Ida” otrzymała Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

W 2008 roku Agata Kulesza wystąpiła w lubianym programie telewizyjnym „Taniec z gwiazdami”. Jej partnerem był Stefano Terrazzino. Taneczna para wygrała 8. edycję show i przyjaźni się do dziś.

Agata Kulesza Taniec z gwiazdami

Agata Kulesza nie ma swojego profilu na Instagramie, dba o swoją prywatność. Na popularnym portalu można znaleźć jedynie nieoficjalny profil założony przez fanów aktorki, który repostuje wpisy z innych profili lub publikuje ogólnodostępne zdjęcia z premier filmowych bądź sesji fotograficznych do magazynów.

Przez kilkanaście lat mężem aktorki był operator filmowy Marcin Figurski. Aktorka z tego związku ma córkę Mariannę.

Spektakle z Agatą Kuleszą w roli głównej

Agata Kulesza na scenie współpracowała z wybitnymi postaciami polskiego teatru – Mają Komorowską, Piotrem Cieplakiem, Agnieszką Glińską czy Iwoną Kempą. Grała w warszawskich teatrach: Dramatycznym, na Woli, Powszechnym, Polonia oraz Ateneum, gdzie stworzyła wiele wybitnych ról.

W 2015 roku zagrała tytułową rolę w spektaklu „Mary Stuart” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Aktorka do tej roli przeszła dużą transformację. Trudno rozpoznać ją pod warstwą charakteryzacji i specyficznej peruce. Lamentująca królowa skazana na śmierć to wybitna kreacja aktorska Agaty Kuleszy.

Spektakl „Inteligenci” z Agatą Kuleszą

Widzowie Adria-Art sami mogą przekonać się o teatralnym talencie Agaty Kuleszy. Oto nasza propozycja – spektakl „Inteligenci” w reżyserii Wojciecha Malajkata z udziałem aktorki. Autorem sztuki o tym samym tytule jest Marek Modzelewski.

Inteligenci” to wielopoziomowa opowieść o współczesnych relacjach rodzinnych i społecznych. Anna i Szczepan, czyli małżeństwo z długim stażem, przekona się, że podrośnięte dzieci, wykształcenie, stabilna praca, dobrze wyposażony dom i spełnianie obowiązków wobec bliskich to nie wszystko. Przy bliższym poznaniu i rozmowie okazuje się, że chociaż bohaterów przedstawienia łączą więzy krwi, to wcale nie łączy ich spojrzenie na życie.

Jak to w komediach bywa, kumulacja wydarzeń i emocji następuje w nieodpowiednim momencie. W dniu rodzinnej uroczystości syn inteligenckiej pary wraca do domu z zakrwawioną twarzą. Nastoletni chłopak niechętnie zwierza się z tego, co robił w nocy. Jak na jego opowieść zareagują postępowi rodzice? Jedno wydarzenie uruchamia szereg małych sprzeczek, wyrzutów o niespełnione marzenia, a na jaw wychodzą dawne sekrety.

Brzmi poważnie? Nic bardziej mylnego! W świat trudnych tematów i społecznych uprzedzeń Marek Modzelewski i Wojciech Malajkat wprowadzają śmiech i czas, aby odetchnąć. Trudne i aktualne tematy mogą nas prowadzić do refleksji w lekki sposób. „Inteligenci” to najlepszy dowód, że przyjemność i nauka mogą iść w parze.

Jaką rolę odgrywa w rodzinnych kłótniach Agata Kulesza? Przekonajcie się sami! Chociaż aktorka niewiele mówi, warto przyjrzeć się grze jej ciała i mimice. Kiedy reszta członków rodziny przerzuca się oskarżeniami, ona z uwagą im się przygląda siedząc na kanapie. Wypowiada słowa, które pewnie nieraz słyszeliście na rodzinnym obiedzie czy spotkaniu ze znajomymi: „dzieci są dzisiaj nauczone, że wszystko im wolno”.

Obok Agaty Kuleszy w spektaklu wystąpi sam Wojciech Malajkat, Iza Kuna/ Anita Sokołowska, a w roli syna zobaczycie Macieja Łączyńskiego/ Macieja M. Tomaszewskiego. Rolę, w którą wciela się Agata Kulesza, czasami odgrywa Magdalena Stużyńska.

Aktualny repertuar spektakli na 2022 rok znajdziecie w zakładce „Teatr”. Tam również czekają na Was bilety do teatru oraz wszystkie potrzebne informacje.

Bilety

26.04.2024
17:15
Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice
26.04.2024
19:30
Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.