Cezary Pazura

Bio

Polski aktor filmowy i teatralny, komediant, youtuber, lektor, producent filmowy i reżyser. Uznawany za jedną z najważniejszych twarzy polskiego kina lat 90. W 2010 roku Cezary Pazura pojawił się na liście magazynu „Forbes Polska” jako jedna ze 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu.

Cezary Pazura urodził się w 1962 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Jego brat, Radosław, także jest aktorem. W 1986 roku Cezary ukończył PWSFTviT w Łodzi, ale pierwsze kroki na ścieżce zawodowej stawiał już w 1983 roku, na deskach Teatru Ochoty w Warszawie. Tam debiutował w roli króla francuskiego w sztuce Król Lear, wyreżyserowanej przez Jana Machulskiego.

Pierwszą rolą, która przyniosła Cezaremu większy rozgłos, była postać kaprala Edwarda Wiadernego w filmie Kroll w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Powyższa kreacja została nagrodzona Złotym Lwem za najlepszą rolę drugoplanową. Kolejne lata przyniosły mu sławę, a artystycznie – możliwość współpracy z czołówką polskich twórców. Przez kolejną dekadę pracował m.in. z Olafem Lubaszenką (Chłopaki nie płaczą, E=mc²), Juliuszem Machulskim (Kiler, Kiler-ów 2-óch), Markiem Koterskim (Nic śmiesznego, Ajlawju), Maciejem Ślesickim (13 Posterunek) czy Władysławem Pasikowskim (Kroll, Psy, Psy II: Ostatnia krew, Psy 3. W imię zasad).

Kariera teatralna i Bóg mordu

Poza legendarnymi rolami filmowymi, które przyniosły Cezaremu Pazurze sławę, aktor pozostaje związany z teatrem, który umożliwia mu bezpośredni kontakt z publicznością i nieustanną pracę nad warsztatem. Od 1983 do 1991 roku występował na deskach Teatru Ochoty, a od 2012 roku współpracuje z Teatrem 6.piętro. To właśnie na tej scenie 10 listopada 2012 roku miała miejsce premiera spektaklu Bóg mordu. Cezary Pazura wystąpił w nim wraz z Anną Dereszowską, Jolantą Fraszyńską i Michałem Żebrowskim. Sztuka nieprzerwanie cieszy się popularnością widzów i została już wystawiona ponad 250 razy. W 2018 roku, we współpracy z Adria Art, spektakl opuścił mury Teatru 6 .piętro i został pokazany publiczności w całej Polsce.

Cezary Pazura występuje też w spektaklu Kabaretu Moralnego NiepokojuUcho prezesa, czyli SCHEDA. Wciela się tam w rolę Donalda Tuska.

Poza aktorstwem Cezary Pazura zajmuje się również reżyserią, produkcją i dubbingiem. Od wielu lat występuje na scenach kabaretowych w całej Polsce, a od 2015 roku prowadzi kanał na YouTube, który subskrybuje już przeszło 650 tysięcy widzów.

Cezary Pazura - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.