Blog

Koncerty Varius Manx i Kasi Stankiewicz – muzyczne wspomnienie lat 90.

Asia Tarasińska
Historia Varius Manx ma swój początek w 1989 roku. Obecnie w skład zespołu wchodzą Kasia Stankiewicz, Robert Janson, Paweł Marciniak, Michał Marciniak oraz Sławomir Romanowski. Grupa Varius Manx wraz z Kasią Stankiewicz postanowiła przypomnieć nam o wyjątkowych latach 90. W sentymentalną muzyczną podróż zespół zabierze nas podczas niezwykłych koncertów!

Złoty okres Varius Manx, czyli wyjątkowe lata 90.

Wszystko zaczęło się od pierwszego albumu, „The Beginning”, wydanego w 1991 roku. Później przyszedł czas na kolejne materiały wydane w latach 90. – „The New Shape”, „Emu”, „Elf”, „Ego” i „End”. Zespół Varius Manx współpracował z kilkoma wokalistkami. Pierwszą z nich była Anita Lipnicka, która dołączyła do zespołu w 1993 roku. Śpiewała i koncertowała z Varius Manx do 1995 roku. W kolejnym roku do grupy weszła Kasia Stankiewicz. Pracowała z zespołem do 2000 roku i ponownie od 2015.

Piotr Grabarczyk stwierdził, że „Varius Manx, bez cienia przesady, był najpopularniejszym zespołem lat 90-tych”. Potwierdzają to komentarze pod udostępnionymi w serwisie YouTube piosenkami zespołu. Słuchacze z sentymentem i nieskrywaną tęsknotą myślą o tamtych latach i muzyce. Nie dziwi więc chęć powrotu do tego niepowtarzalnego klimatu. Piosenki Varius Manx nieprzerwanie poruszają i wzbudzają ogromne emocje! Wystarczy w dowolną wyszukiwarkę internetową wpisać hasło „polska muzyka lat 90-tych.”, a zespół Varius Manx pojawi się jako jedna z pierwszych propozycji wśród wyników. Obok znajdzie się również Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, Edyta Geppert, zespół Hey z Kasią Nosowską, Raz Dwa Trzy, T.Love i O.N.A. Jeden z koncertów z okazji 25-lecia zespołu Kasia Stankiewcz zaczęła od pytania: „Jesteście gotowi na powrót do lat 90.?”. Jesteśmy! Chociaż minęło kolejne kilka lat od świętowania ćwierćwiecza na scenie, te utwory się nie starzeją.

Varius Manx i „Piosenka księżycowa” – album, teledysk

Niekwestionowanym hitem, który do dzisiaj można usłyszeć w radio, jest „Piosenka księżycowa” z płyty „Emu” z 1994 roku. Pierwszy raz utwór zaśpiewała Anita Lipnicka, która napisała słowa będące miłosnym wyznaniem kierowanym do pierwszej sympatii. Później wykonywały ją kolejne wokalistki Varius Manx. Niebieska kolorystyka teledysku do „Piosenki księżycowej” doskonale współgra z tytułem utworu. Wyczuwalna jest w nim intymność i tajemniczość. Do wideoklipu włączono fragmenty przedstawiające wokalistkę podczas sesji fotograficznej. Jest to odniesienie do biografii Anity Lipnickiej, która przed wstąpieniem do zespołu pracowała jako modelka.

„Pocałuj noc” i „Orła Cień” – hity Varius Manx z lat 90.

Album „Elf”, z którego pochodzi piosenka „Pocałuj noc” wydano w 1995 roku. Krążek zyskał szczególną popularność dzięki filmowi „Młode wilki” w reżyserii Jarosława Żamojdy. Ścieżka dźwiękowa zawierała utwory Varius Manx, co sprawiło, że jeszcze szersza publiczność miała okazję poznać muzykę zespołu. Teledysk do utworu „Pocałuj noc” zmontowano z fragmentów filmu „Młode wilki”. Z kolei „Orła cień” to pierwszy singiel, który Varius Manx nagrał z nową wokalistką, czyli Kasią Stankiewicz. Wydany został w 1996 roku. Później wielokrotnie podkreślano, że artystka wniosła dużo optymizmu i pogody do utworów Varius Manx. Kasia Stankiewicz, zapytana o sens tekstu, zdradziła w jednym z wywiadów okoliczności jego powstania:

„(…) Miałam jeden wieczór na napisanie kilku tekstów, były to moje pierwsze teksty w życiu i bardziej intuicyjnie sytuacja się tam wydarzyła niż świadomie, ale wszyscy ten tekst śpiewają po 20 latach i to jest dla mnie niezły odjazd”.

Koncerty Varius Manx i Kasia Stankiewicz – powrót do lat 90.

Jakie piosenki przychodzą nam na myśl kiedy słyszymy nazwę „Varius Manx”? „Zamigotał świat”, „Zanim zrozumiesz”, „Ten sen”, „Najmniejsze państwo świata”, „Tokyo”, „Kiedy mnie malujesz”, a może „Zabij mnie”? Niech koncerty Varius Manx i Kasi Stankiewicz będą muzyczną podróżą dla wszystkich. Dla jednych spotkanie z Varius Manx to idealna okazja, by z nostalgią powrócić do utworów z lat młodości, dla innych muzyczne odkrycie wciąż żywej przeszłości.

Varius Manx – 90., to się nie powtórzy. Bilety na koncerty, repertuar 2022/2023

Sezon 2022/2023 przyniesie szereg ekscytujących wydarzeń muzycznych, w tym koncerty „Varius Manx & Kasia Stankiewicz – 90., to się nie powtórzy!”. Sprawdź w jakich miastach pojawi się Kasia Stankiewicz z zespołem. Przypominamy, że bilety na koncerty Varius Manx zawsze szybko znikają! Jakie utwory Varius Manx z lat 90. chcielibyście usłyszeć? My już mamy swoją top-listę!

Bilety

20.11.2023
19:00
G2A Arena Centrum Wystawienniczo - Kongresowe Woj. Podkarpackiego Jasionka, Rzeszów

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.