Blog

Co słychać u legendy polskiej piosenki – Grzegorza Turnaua?

Aleksandra Malich
Grzegorz Turnau to prawdziwy człowiek renesansu polskiej sceny muzycznej – kompozytor, tekściarz, poeta i wokalista o niezwykłej barwie głosu. W ostatnim czasie w jego życiu (także – scenicznym) zaszło sporo zmian. Sprawdźmy więc, co słychać u Turnaua!

Choć obecnie gatunki muzyczne, wokół których porusza się Grzegorz Turnau, nie są zbyt popularne wśród młodszego pokolenia, to jednak artysta ten wciąż ma grono wiernych odbiorców i odbiorczyń, regularnie powiększające się o nowe osoby. I nie ma w tym nic dziwnego, jest on przecież twórcą niezwykłym. Jego muzyka łączy pokolenia, a miękki i aksamitny głos przełamie nawet najbardziej zagorzałego przeciwnika klasycznych brzmień i poetyckich tekstów.

Grzegorz Turnau – początki kariery

Turnau debiutował podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, na którym wykonał piosenkę „Znów wędrujemy” (do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego o tym samym tytule). Zdobył tam pierwszą nagrodę, która pozwoliła mu dostać się do Piwnicy pod Baranami. Z sentymentu do Inowrocławia (do którego jeździł w młodości, by odwiedzać dziadków) zaczął tam organizować koncerty pt. „Inowrocławska Noc Solannowa” z udziałem zaproszonych artystów.

W 1995 roku otrzymał drugą nagrodę podczas 32. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie utworu „Natężenie świadomości” . Rok później otrzymał Grand Prix im. Karola Musioła za utwór „Bracka”. W 2007 roku nagrodzony został w kategorii „płyta literacka” za krążek „Historia pewnej podróży”. Do najbardziej znanych utworów Grzegorza Turnaua należą wspomniana już „Bracka”, ale także: „Między ciszą a ciszą” czy duet z Barbarą Stępniak-Wilk i ich słynna „Bombonierka”.

W ostatnich latach dość głośno zrobiło wokół artysty ze względu na małżeństwo jego córki Antoniny z Markiem Kondratem. Trzy lata po ich ślubie, Turnau został dziadkiem małej Helenki.

„Sen we śnie” – sanah i Grzegorz Turnau

15 kwietnia 2022 roku ukazała się trzecia płyta sanah pt. „Uczta”. Tym razem młoda wokalistka przygotowała materiał absolutnie wyjątkowy - każdy z utworów śpiewa z innym artystą. Do jednego z duetów zaprosiła Grzegorza Turnaua, z którym zrealizowała piosenkę zatytułowaną „Sen we śnie”. To poetycka, romantyczna ballada, której tekst stanowi wiersz Edgara Allana Poe w przekładzie Włodzimierza Lewika.

Grzegorz Turnau – nowa trasa koncertowa „Znów wędrujemy LIVE”

W tym roku, z okazji swoich pięćdziesiątych piątych urodzin, Grzegorz Turnau wyrusza w trasę koncertową. Seria występów odbędzie się pod tytułem „Znów wędrujemy Live”. To – jak podkreśla sam artysta – okazja do wspólnej podróży po wszystkich jego albumach. Już dziś warto zaopatrzyć się w bilety na koncerty, bo te znikają ze w oka mgnieniu!

Tagi:

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.