Blog

Brodka – kolorowy ptak polskiej muzyki popularnej

Marta Fortowska
Zaczynała takimi piosenkami jak „Znam Cię na pamięć”, „Miał być ślub” czy „Dziewczyna mojego chłopaka”, dzięki którym szybko zyskała sympatię młodych odbiorców. Dziś, po 17 latach od wydania debiutanckiego albumu, Monika Brodka jest jedną z najjaśniej świecących gwiazd polskiej sceny muzycznej i na nowo definiuje muzykę popularną.

Pochodzi z Twardorzeczki, wsi położonej w powiecie żywieckim w województwie śląskim. W jej rodzinie zarówno tradycje muzyczne, jak i wpływy góralskie od zawsze były bardzo silne, więc już jako sześcioletnia dziewczynka Monika Brodka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach.

Na szklanym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 2003 roku, biorąc udział w castingu do programu „Idol”, nadawanego przez telewizję Polsat. W 2004 roku wygrała program i wydała swój pierwszy, debiutancki krążek o nazwie „Mini Album vol. 1”.

Debiut Moniki Brodki okazał się wielkim sukcesem. W 2005 roku artystka otrzymała nominację do Paszportów „Polityki” w kategorii estrada, a także do Fryderyków w trzech kategoriach: album roku pop, nowa twarz fonografii oraz wokalistka roku.

Brodka – od „Grandy” po „Wrong Party”

Kariera Moniki Brodki przyspieszyła jeszcze bardziej, gdy w 2010 roku wydała album „Granda”, który uzyskał status platynowej płyty. „Granda” to wynik współpracy z Radkiem Łukasiewiczem (zespół Pustki) i Budyniem (Pogodno) i pewnego rodzaju przełom, który wyznaczył dalszy kierunek rozwoju artystki.

Kolejną, nową odsłoną Brodki był wydany w 2012 roku taneczny minialbum „LAX”, nagrany w Stanach Zjednoczonych w Red Bull Studios w Los Angeles.

W 2012 roku artystka związała się także z Męskim Graniem, ogólnopolską trasą koncertową, współtworząc line-up z takimi artystami jak Nosowska, Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski i wielu innych. Na następną płytę, „Clashes”, fani Brodki musieli czekać cztery lata. Za krążek odpowiedzialne są dwie wytwórnie: londyńska PIAS oraz polska Kayax. Brodka zdecydowanie znajduje się w czołówce najciekawszych polskich twórców, czerpiąc jednocześnie inspiracje z zagranicy. Jej ostatni singiel, „Wrong Party”, powstał we współpracy z londyńską wytwórnią Speedy Wunderground i łączy w sobie pop z punkiem.

Brodka i „Game Change”

Niedawno światło dziennie ujrzał najnowszy singiel Brodki pt „Game Change”. Artystka opowiada w nim o rolach w społeczeństwie. W jednym z wywiadów podkreśliła:

– W brutalistycznym mieście 'BRUT' mieszka kobieta, która po śmierci męża przejmuje jego rolę. Jedynym atrybutem jej kobiecości jest gorset. Z innymi kobietami porozumiewa się za pomocą tańca i dziwnych tików, tworzą razem niepowtarzalny gang. Ta historia, choć abstrakcyjna, jest w pewnym sensie odniesieniem do obecnej sytuacji kobiet w Polsce.

Brodka – jak sobie radzi od kuchni?

Poza intensywnie rozwijającą się karierą muzyczną Monika Brodka równolegle rozwija też swoją pasję kulinarną. Na jej profilu na Instagramie, pod nazwą @moniamonci, znaleźć można masę przepisów i inspiracji gastronomicznych z całego świata. „Na kulinarnym zakręcie i wiecznym eksperymencie” – pisze o sobie. Z jednej strony znajdziemy tam sposób na idealne frytki, z drugiej – przepis na zupę pho, ramen i kreatywne dania z resztek.

Monika Brodka spełnia się na wielu polach. Ma za sobą epizodyczną rolę w serialu „Fala zbrodni” (2006) oraz pracę w dubbingu („Wojownicze Żółwie Ninja” z 2007 roku), występowała także w spocie promującym w Polsce serial „Stranger Things”. Przez dwa lata, od 2016 do 2018 roku, prowadziła audycję pt. „Lamenty i odmęty” w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Artystka przyjaźni się też z Krzysztofem Zalewskim – wyreżyserowała niedawno teledysk do singla „Annuszka”, promującego nową płytę wokalisty. Brodka to wielobarwna i charyzmatyczna postać w polskiej muzyce. Czym jeszcze zaskoczy nas w 2021 roku?

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.