Pochodzi z Twardorzeczki, wsi położonej w powiecie żywieckim w województwie śląskim. W jej rodzinie zarówno tradycje muzyczne, jak i wpływy góralskie od zawsze były bardzo silne, więc już jako sześcioletnia dziewczynka Monika Brodka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach.
Na szklanym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 2003 roku, biorąc udział w castingu do programu „Idol”, nadawanego przez telewizję Polsat. W 2004 roku wygrała program i wydała swój pierwszy, debiutancki krążek o nazwie „Mini Album vol. 1”.
Debiut Moniki Brodki okazał się wielkim sukcesem. W 2005 roku artystka otrzymała nominację do Paszportów „Polityki” w kategorii estrada, a także do Fryderyków w trzech kategoriach: album roku pop, nowa twarz fonografii oraz wokalistka roku.
Brodka – od „Grandy” po „Wrong Party”
Kariera Moniki Brodki przyspieszyła jeszcze bardziej, gdy w 2010 roku wydała album „Granda”, który uzyskał status platynowej płyty. „Granda” to wynik współpracy z Radkiem Łukasiewiczem (zespół Pustki) i Budyniem (Pogodno) i pewnego rodzaju przełom, który wyznaczył dalszy kierunek rozwoju artystki.
Kolejną, nową odsłoną Brodki był wydany w 2012 roku taneczny minialbum „LAX”, nagrany w Stanach Zjednoczonych w Red Bull Studios w Los Angeles.
W 2012 roku artystka związała się także z Męskim Graniem, ogólnopolską trasą koncertową, współtworząc line-up z takimi artystami jak Nosowska, Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski i wielu innych. Na następną płytę, „Clashes”, fani Brodki musieli czekać cztery lata. Za krążek odpowiedzialne są dwie wytwórnie: londyńska PIAS oraz polska Kayax. Brodka zdecydowanie znajduje się w czołówce najciekawszych polskich twórców, czerpiąc jednocześnie inspiracje z zagranicy. Jej ostatni singiel, „Wrong Party”, powstał we współpracy z londyńską wytwórnią Speedy Wunderground i łączy w sobie pop z punkiem.
Brodka i „Game Change”
Niedawno światło dziennie ujrzał najnowszy singiel Brodki pt „Game Change”. Artystka opowiada w nim o rolach w społeczeństwie. W jednym z wywiadów podkreśliła:
– W brutalistycznym mieście 'BRUT' mieszka kobieta, która po śmierci męża przejmuje jego rolę. Jedynym atrybutem jej kobiecości jest gorset. Z innymi kobietami porozumiewa się za pomocą tańca i dziwnych tików, tworzą razem niepowtarzalny gang. Ta historia, choć abstrakcyjna, jest w pewnym sensie odniesieniem do obecnej sytuacji kobiet w Polsce.
Brodka – jak sobie radzi od kuchni?
Poza intensywnie rozwijającą się karierą muzyczną Monika Brodka równolegle rozwija też swoją pasję kulinarną. Na jej profilu na Instagramie, pod nazwą @moniamonci, znaleźć można masę przepisów i inspiracji gastronomicznych z całego świata. „Na kulinarnym zakręcie i wiecznym eksperymencie” – pisze o sobie. Z jednej strony znajdziemy tam sposób na idealne frytki, z drugiej – przepis na zupę pho, ramen i kreatywne dania z resztek.
Monika Brodka spełnia się na wielu polach. Ma za sobą epizodyczną rolę w serialu „Fala zbrodni” (2006) oraz pracę w dubbingu („Wojownicze Żółwie Ninja” z 2007 roku), występowała także w spocie promującym w Polsce serial „Stranger Things”. Przez dwa lata, od 2016 do 2018 roku, prowadziła audycję pt. „Lamenty i odmęty” w Programie Trzecim Polskiego Radia.
Artystka przyjaźni się też z Krzysztofem Zalewskim – wyreżyserowała niedawno teledysk do singla „Annuszka”, promującego nową płytę wokalisty. Brodka to wielobarwna i charyzmatyczna postać w polskiej muzyce. Czym jeszcze zaskoczy nas w 2021 roku?
Komentarze