Blog

Berek, czyli upiór w moherze – sąsiedzka miłość, która nie zna granic

Asia Tarasińska
W miłości nie ma ograniczeń – jest dla każdego. To silne uczucie, które sprawia, że czasem zachowujemy się dziwnie, czujemy motyle w brzuchu, a na oczach mamy różowe okulary. Czy postępujemy wtedy racjonalnie? Niekoniecznie. Podobnie jest z nienawiścią, zwłaszcza sąsiedzką. Tej drugiej osobie chcemy zrobić na złość – przypadkiem wylać coś na wycieraczkę, puścić głośniej muzykę czy wścibsko włożyć nos w prywatne sprawy. A co się może wydarzyć kiedy miłość i nienawiść się połączą? Co wygra? Jak postąpią bohaterowie w spektaklu „Berek, czyli upiór w moherze 2”?

Berek, czyli upiór w moherze 2

Teatr Gudejko nie pierwszy raz zrealizował spektakl, który cieszy się dużym zainteresowaniem (i uznaniem!) wśród widzów. Za tekst chwytliwego tytułu teatralnego „Berek, czyli upiór w moherze 2” odpowiada Mariusz Szczygielski, zaś miejsce reżysera zajęła Ewa Kasprzyk, znana i lubiana aktorka.

alt text

To perypetie dwójki sąsiadów – starszej pani o tradycyjnych poglądach oraz młodego, postępowego geja. Z początku ich światopoglądy diametralnie się różnią – tak samo jak podejście do życia. W pierwszej części „Berka”, sąsiedzi strasznie się kłócą. Druga część przynosi zmiany! Moherowy beret, w który wciela się Ewa Kasprzyk oraz gej, którego gra Antoni Pawlicki w końcu się zaprzyjaźniają. I dopiero teraz zaczynają się prawdziwe przygody.

Miłość, która nie zna granic – te słowa zyskują nowe znaczenie w przypadku bohaterów spektaklu.

Od nienawiści do przyjaźni, a nawet miłości. Sąsiedzi próbują znaleźć dla siebie wzajemnie drugie połówki, choć każde z nich ma ku temu inne powody. Jakie? Nie zdradzimy. Sprawdźcie sami!

Wątków i motywów jest wiele – każdy znajdzie coś dla siebie. W spektaklu jest mowa o tolerancji, o relacjach w rodzinie, czy kreowaniu siebie w wirtualnej rzeczywistości. Ponadto spektakl doskonale łączy w sobie zabawę, żarty, lekki humor z przygodami sąsiedzkimi, które nie są oderwane od rzeczywistości. Nić porozumienia między głównymi bohaterami zaskakuje i cieszy.

Co to za obsada! – Ewa Kasprzyk i Antoni Pawlicki na jednej scenie

Ewa Kasprzyk, która wciela się w rolę stereotypowej kobiety w moherze, jest również reżyserką spektaklu. Widzom jest raczej znana ze swoich kreacji na ekranie – kto z nas nie pamięta Barbary Wolańskiej z filmu „Kogel mogel”? Tej aktorki nie da się zapomnieć – charyzma, energia sceniczna, charakterystyczny głos – to Ewa Kasprzyk. Obok niej występuje Antoni Pawlicki – aktor młodszego pokolenia, który nie raz udowodnił swój aktorski talent. Świetnie odnajduje się na ekranie i na scenie. Żadna rola nie jest mu straszna.

Role epizodyczne, choć nie mniej istotne, otrzymali Maria Niklińska i Daniel Olbrychski. W spektaklu aktorka znana z takich produkcji jak „Klan” czy „Pierwsza miłość” wciela się w młodą matkę, która oczekuje na narodziny swojego dziecka. I chce, aby każda chwila była uwieczniona. Natomiast postać czołowego polskiego aktora filmowego i teatralnego, który dał się zapamiętać polskim widzom zwłaszcza rolą Kmicica w „Potopie”, jest dość tajemnicza. Czasem klęka z bukietem kwiatów, a czasem…

Rozmowa z Antonim Pawlickim

Zaglądacie czasem na nasz kanał Adria Art na YouTube? Mamy nadzieję, że każde wideo, rozmowy z artystami czy zakulisowe opowieści są Wam dobrze znane. My lubimy do nich wracać i wspominać najfajniejsze momenty. Damian Kulec, który gra zamiennie z Łukaszem Płoszajskim w spektaklu „Berek, czyli upiór w moherze 2” tym razem wcielił się w inną rolę. Przeprowadził rozmowę z Antonim Pawlickim, który gra obok Ewy Kasprzyk jedną z głównych ról.

Aktorzy zaczęli od luźnej pogawędki o teatrze w czasach pandemii, swoich rolach teatralnych i filmowych , zdradzili też parę szczegółów z życia prywatnego. Następnie przeszli do pytań naszych widzów dotyczących głównie spektaklu. W rozmowie pojawiło się pytanie - „czy Ewa Kasprzyk jest wymagającym reżyserem?”. Jaka była odpowiedź aktora? Koniecznie sprawdźcie sami!

Antoni Pawlicki zdradził, że znajomość pierwszej części spektaklu wcale nie jest potrzebna, aby dobrze zrozumieć część drugą!

Nas też to uspokoiło! Przedstawienie jest poprowadzone tak, aby każdy z widzów orientował się w relacjach bohaterów oraz ich rozterkach.

Berek, czyli upiór w moherze 2 - Bilety do teatru

Już od października spektakl „Berek, czyli upiór w moherze 2” rusza w Polskę! A gdzie zagramy? W wielu miastach! Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie Zdrój, Wałbrzych, Radom, Bełchatów, Grudziądz, a w przyszłym roku kalendarzowym – Łódź. Teatr w 2021 roku wstrzymał na chwilę oddech, ale teraz znowu rusza pełną parą! Bilety do teatru znajdziecie na naszej stronie internetowej. Zaglądajcie do naszego repertuaru – może pojawią się kolejne miasta?

Do zobaczenia na widowni!

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.