Spis treści:
Młodość Krzysztofa Cugowskiego
Krzysztof Cugowski pochodzi z Lublina, gdzie uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej. Rozpoczął tam też studia prawnicze, jednak ostatecznie ich nie ukończył. W 1969 roku założył z kolegami zespół o nazwie „Prompter’s box”, który niedługo później został przemianowany na „Budkę Suflera”. Pierwotna grupa rozpadła się rok później, jednak Cugowski podjął wtedy współpracę z zespołem Romualda Lipki „Stowarzyszenie Cnót Wszelakich”. Niedługo potem muzycy zdecydowali o zmianie nazwy na chwytliwą Budkę Suflera. W nowym zespole kariera muzyczna Cugowskiego nabrała tempa – w 1975 znalazł się na drugiej pozycji na liście „wokaliści roku” czasopisma „Non Stop”. W 1978 roku piosenkarz opuścił na 6 lat Budkę Suflera, by podjąć współpracę z formacjami muzycznymi „Spisek” i „Cross”. W tym czasie wokalistami Budki byli Romuald Czystaw oraz Felicjan Andrzejczak.
Powrót Cugowskiego do Budki Suflera
W połowie lat ’80 Krzysztof Cugowski powrócił jako wokalista do Budki, co zaowocowało wydaniem płyty „Giganci tańczą”. Krążek nie odniósł jednak sukcesu, a członkowie zespołu musieli imać się różnych zajęć, żeby poradzić sobie w czasie kryzysu na rynku muzycznym w Polsce pod koniec lat ’80. Szansą na przetrwanie zespołu okazało się być zaproszenie na trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych – fani zza oceanu postanowili zorganizować tournée Budki Suflera z pierwszym koncertem na Broadwayu w Beacon Theatre. W latach 1988-1992 Budka Suflera koncertowała w USA i dzięki temu przetrwała trudny czas transformacji ustrojowej w Polsce. W 1992 roku wypuszczono kompilację „Greatest Hits”, a dobry odbiór płyty zachęcił zespół do wydania nowego krążka. Wypuszczona w 1993 roku „Cisza” odniosła ogromny sukces i przez wielu fanów jest uważana za najlepszą płytę w historii zespołu.
Budka Suflera rozwijała się i koncertowała przez kolejnych 20 lat – skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, jednak wokalistą pozostawał Cugowski. W międzyczasie piosenkarz postanowił wydać także solową płytę „Integralnie”, co stało się jednym z powodów konfliktu między muzykami w zespole i doprowadziło do ostatecznego rozpadu grupy w 2014 roku.
Cugowscy i Zespół Mistrzów
Rok 2014 był dla Krzysztofa Cugowskiego wyjątkowy – otrzymał wtedy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, a także wraz z synami – Piotrem i Wojciechem Cugowskimi założył formację „Cugowscy”, z którą koncertował przez kolejne 4 lata. W 2017 roku piosenkarz rozpoczął współpracę z Zespołem Mistrzów – grupą złożoną z najwybitniejszych polskich artystów sceny rockowej i jazzowej. W skład zespołu wchodzą: Jacek Królik – gitara, Robert Kubiszyn – gitara basowa, Tomasz Kałwak – instrumenty klawiszowe oraz Cezary Konrad – perkusja.
Zespół Mistrzów wydał w 2020 roku dwupłytowy album „50/70” z okazji 50-lecia pracy zawodowej Cugowskiego i jego 70 urodzin. Na pierwszej płycie znalazły się solowe utwory piosenkarza oraz największe hity Budki Suflera w nowej, akustycznej aranżacji. Drugi krążek to zapis koncertu z 2018 roku, który odbył się w studiu Polskiego Radia w Lublinie. Krzysztof Cugowski świętuje 50-lecie swojej kariery muzycznej podczas trasy koncertowej „Moje Najważniejsze”. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele koncertowych planów, jednak Zespołowi Mistrzów udało się wystąpić m.in. na kameralnym koncercie organizowanym przez Adria Art. Trasa „Moje Najważniejsze” dalej trwa i w 2023 roku możemy spodziewać się niezwykłych wrażeń na występach zespołu.
Krzysztof Cugowski – niezapomniane utwory
W ciągu 50 lat kariery muzycznej Cugowski nagrał tak wiele wspaniałych utworów, że próba stworzenia rankingu czy listy najlepszych jest z góry skazana na niepowodzenie. Wesprzemy się więc osobistym wyborem artysty, który na jubileuszowej płycie „50/70” umieścił swoje ulubione piosenki.
Jednym z największych hitów artysty jest „Sen o Dolinie” zaczynający się od niezapomnianych słów „Znowu w życiu mi nie wyszło”. Na płycie piosenkarz umieścił też „Jest taki samotny dom” z kultowym organowym wstępem do ballady.
Dzięki nowym aranżacjom możemy powrócić także do „Nocy nad Norwidem”, „Memu Miastu na Do Widzenia” czy „Pieśni Niepokornej”. Koncerty w 2023 roku z trasy „Moje Najważniejsze” będą prawdziwą muzyczną ucztą. Zarezerwuj bilety na koncerty Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów.
Komentarze