Blog

Roksana Węgiel – ile ma lat? Skąd pochodzi?

Martyna Nitek
Roxie to jedna z najmłodszych gwiazd polskiej sceny. Ma za sobą wygraną w programie „The Voice Kids” oraz historyczne dla Polski zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Wydała swój własny album oraz kilkanaście singli. Jest również laureatką Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy – a to wszystko w wieku zaledwie szesnastu lat! Poznajcie Roksanę Węgiel.

Gdzie mieszka Roksana Węgiel?

Piosenkarka pochodzi z Jasła, małej miejscowości w województwie podkarpackim. To tam stawiała swoje pierwsze kroki w świecie muzyki. Uczęszczała do Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Pobierała też lekcje śpiewu w lokalnym domu kultury. Pieczę nad nią sprawowała Ewa Grzebień, trenerka wokalna, która kształciła też takie osobowości jak Ralph Kaminski czy Michał Szpak.

W Jaśle ukończyła również szkołę podstawową oraz rozpoczęła naukę w liceum. Przez ścieżkę edukacji idzie tym razem indywidualnym tokiem nauczania. Dlaczego?

Roksana Węgiel spędza większość czasu w trasie lub w Warszawie. Jej dni wypełniają wywiady, nagrania, koncerty, programy rozrywkowe i inne aktywności z szeroko pojętego show-biznesu. Szkolne podręczniki towarzyszą jej nieustannie w tych podróżach. Gdy Roxie ma chwilę wytchnienia, wraca do swojego rodzinnego miasta i wolnego od reflektorów życia nastolatki.

Jednak zawsze, nawet w domowym zaciszu, utrzymuje kontakt ze swoimi fankami i fanami. Na swoim Instagramie dzieli się nie tylko wszelkimi newsami i przebiegiem swojej kariery, ale również informacji zza kulis i z codziennego życia.

Znajdziemy tam zdjęcia z jej rodzeństwem i rodzicami, życzenia urodzinowe oraz świąteczne. Uważni obserwatorzy konta Węgiel dostrzegą też, że wiara jest dla piosenkarki bardzo ważna.

Roksana Węgiel i jej rodzice

W wywiadach wokalistka wspomina swoich rodziców, Edytę i Rafała, jako niezwykle wspierających. Są częścią jej sukcesu od samego początku. To wspólnie z mamą zdecydowała o rozpoczęciu nauki śpiewu. Edyta Węgiel zrezygnowała z pracy zawodowej, by towarzyszyć córce we wszystkich podróżach i występach. Gdy na świat przyszedł mały braciszek Roksany, jej nowym towarzyszem został tata.

Roksana zwyciężyła pierwszą edycję programu „The Voice Kids” w wieku trzynastu lat i wtedy też zaczęła cieszyć się szczególną uwagą mediów.

W ramach nagrody Roxie podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska i tak ruszyło artystyczne domino. Sława, rozłąka z rodziną i przyjaciółmi, pełne oczekiwań życie sceniczne czy hejt poruszyłyby każdego, a co dopiero dziecko! Rodzice – chcąc pogodzić marzenia swojej córki z jej dobrobytem – od lat współpracują z zawodowcami i zajmują się wszelkimi formalnościami i konfliktami. Monitorują i angażują się w karierę Roksany oraz aktywnie chronią przed ciemnymi stronami show-biznesu.

Roksana Węgiel na Eurowizji

W 2018 roku Roxie zachwyciła mińską publiczność i wygrała Eurowizję Junior. Wykonała wtedy popowy utwór „Anyone I Want to Be”. Jego teledysk ma obecnie prawie czterdzieści milionów wyświetleń! Młoda wokalistka przyniosła Polsce pierwsze w historii zwycięstwo w Eurowizji.

Piosenkę skomponowali zagraniczni producenci, a tekst napisali Małgorzata Uściłowska, czyli Lanberry, oraz Patryk Kumór. Piosenkarka czuje, że to jeszcze nie czas na pisanie własnych piosenek. Dlatego współpracuje z innymi autorami. Zapewne stąd też biorą się uwagi, że teksty jej piosenek wydają się na nią „zbyt dorosłe”. Roksana prezentuje swoją interpretację utworów, ale pozostawia innym wolną drogę do znajdowania w nich własnego znaczenia.

Teksty piosenek Roxie napisane są po polsku i angielsku, w różnych proporcjach. Za singiel „Żyj” Roksana Węgiel otrzymała złotą płytę, a za trzy kolejne – „Anyone I Want to Be”, „Lay Low” i „Dobrze jest, jak jest” – platynowe.

Wokalistka ma na koncie duet ze swoją mentorką Edytą Górniak, zatytułowany „Zatrzymać chwilę”. Promował on film animowany „Hotel Transylwania 3”, w którym Roksana podkładała głos. Kolejnym filmem, reklamowanym przez jej piosenkę „Tajemnica” wykonaną razem z Pawbeatsem, jest „Tajemniczy Ogród”.

Przygoda Roksany z Eurowizją nie zakończyła się na zwycięstwie w szesnastej edycji. Rok później wystąpiła gościnnie na półfinałach Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel-Awiwie. Kilka miesięcy później, razem z Idą Nowakowską i Aleksandrem Sikorą, prowadziła siedemnastą edycję Eurowizji Junior organizowaną w Polsce, którą wygrała zresztą Viki Gabor – dobra koleżanka Roksany.

Kariera międzynarodowa jest wielkim marzeniem młodej piosenkarki, a ogólnoeuropejski rozgłos jest jej spektakularnym początkiem.

Roksana Węgiel – koncerty

Scena to dla Roksany drugi dom. Jeszcze przed swoim telewizyjnym debiutem brała udział w wielu konkursach i festiwalach piosenki. Po występach w „The Voice” i na Eurowizji prezentowała się też na „Sylwestrze Marzeń z Dwójką”, na gali „Bestsellery Empiku” oraz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 2019 roku wyruszyła na swoją pierwszą trasę koncertową, „The X Tour Roxie”, która promowała jej debiutancki album. Odwiedziła osiem miast: Poznań, Katowice, Kraków, Opole, Wrocław, Warszawę, Rzeszów i Gdańsk. Fanki i fani mogli w jej trakcie nabyć specjalny bilet i osobiście poznać piosenkarkę, a nawet przebywać na backstage’u przez cały dzień!

Nadchodzi lato, które będzie czasem powrotu do żywej kultury i oddechem od pandemicznej rzeczywistości. Coraz więcej artystów i artystek ogłasza kolejne daty swoich koncertów.

Jeśli lubicie twórczość Roxie, trzymajcie rękę na pulsie! Wkrótce młoda wokalistka rusza w kolejną trasę! Odwiedzi Warszawę i Bydgoszcz.

Komentarze

wiktor
zakochalem sie w roksanie wegiel

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.