SPIS TREŚCI:
- Czym musi wyróżniać się aktor? Jakie cechy powinien mieć reżyser?
- Jeden projekt, dwie role. Jak radzą sobie Artur Barciś i Tomasz Sapryk?
- Nad czym pracuje Wojciech Malajkat? Co przygotował Marcin Hycnar?
Czym musi wyróżniać się aktor? Jakie cechy powinien mieć reżyser?
Aktor musi przede wszystkim wczuć się w postać, którą gra, oddać jej emocje, intencje i charakter. Wymaga to zdolności do przeobrażania się oraz umiejętności pracy z tekstem i pozostałymi członkami zespołu aktorskiego. Musi być elastyczny, szybko reagować na zmieniające się elementy. Ważne są także zdolności improwizacyjne, gdy będzie trzeba wejść z widownią w dialog lub zareagować na pomyłkę kolegów ze sceny.
Z kolei reżyser musi mieć szerszy ogląd na całe przedstawienie. To on odpowiada za interpretację tekstu, koncepcję inscenizacji, kierowanie pracą grupy i dopasowanie wszystkich elementów widowiska w spójną całość. Reżyser musi być nie tylko kreatywny, ale także zdyscyplinowany, umieć zarządzać zespołem i podejmować decyzje pod presją czasu. Gdy reżyser pracujący nad koncepcją spektaklu jest także aktorem, sprawa wydaje się łatwa. Taki artysta doskonale wie, co przeżywa zespół aktorski pracując nad swoimi rolami. Zna techniki i narzędzia aktorskie, więc może służyć kolegom i koleżankom wchodzącym na scenę świetnymi radami!
Jeden projekt, dwie role. Jak radzą sobie Artur Barciś i Tomasz Sapryk?
Dla tego artysty pracować na jednym stanowisku przy projekcie to za mało! Artur Barciś nie boi się nadmiaru pracy, co udowodnił przy tworzeniu kilku spektakli. W przedstawieniu „Nerwica Natręctw” występuje na scenie jako człowiek zmagający się z manią liczenia wszystkiego. Jest również odpowiedzialny za opracowanie scenariusza, który w oryginale napisał Laurent Baffie. Do twórczości francuskiego autora Artur Barciś powrócił także w nowym projekcie „Bez hamulców” jednocześnie kierując zespołem doświadczonych aktorów i sam wcielając się w jednego z bohaterów!
Jako aktor i reżyser Artur Barciś pracował również nad teatralną komedią kryminalną „Porwanie”. Raz w scenicznym kostiumie, raz z reżyserskimi notatkami pod pachą, łączył kolejne akty w jedną fenomenalną całość!
Kolejny wszechstronny twórca przed nami! Tomasz Sapryk jako artysta najczęściej daje się poznać jako odtwórca jednej z ról i reżyser konkretnego projektu. Oto krótka lista! W komedii „Lekko nie będzie” Tomasz Sapryk zabiera widzów w podróż przez skomplikowane życie miłosne bohaterów. „Czarna komedia” to lawina dziwnych przypadków, grupa kłopotliwych gości i niepowodzeń życiowo-zawodowych. W realizacji „Wyjątkowy prezent” aktor nie pojawia się na scenie. Pozostaje w kulisach trzymając w dłoniach scenariusz reżyserski z wszystkimi uwagami.
Nad czym pracuje Wojciech Malajkat? Co przygotował Marcin Hycnar?
Aktor, reżyser, pedagog, dyrektor. Wojciech Malajkat to artysta, który grafik musi mieć doskonale ułożony. Jako aktor teatralny pracujący nad rolami wybiera bohaterów skomplikowanych i intrygujących. Znacie go dobrze dzięki przedstawieniu „Imię”, w którym odegrał błyskotliwego przedsiębiorcę. Jako aktor filmowy pozwala sobie na więcej zabawy występując w takich produkcjach jak „Listy do M.”.
Gdy Wojciech Malajkat staje na scenie teatralnej jako reżyser wybiera sztuki, które jednocześnie bawią i skłaniają do refleksji. W spektaklu „Prawda” wraz z obsadą rozpracowuje pojęcie kłamstwa, szczerości, budując osobiste historie postaci na niedopowiedzeniach. W realizacji „Inteligenci” spełnił się w dwóch rolach – aktora i reżysera.
O kłamstwie ma również wiele do powiedzenia Marcin Hycnar, reżyser spektaklu „Dobrze się kłamie”. Jednak artysta nie tylko stanął na wysokości zadania jako realizator scenariusza, który powstał na bazie włoskiego filmu. Marcin Hycnar w niektórych setach przedstawienia występuje w jednej z ról! Na zmianę z Wojciechem Zielińskim i Maciejem Maciejewskim.
Komentarze