Blog

Marek Grechuta & Anawa – historia płyty i koncerty Voo Voo ANAWA 2020

Weronika Horoszczuk-Jacyna
Ile to razy zdarzyło nam się zastanawiać razem z Markiem Grechutą, „czy to jest przyjaźń czy to jest kochanie”? Jak często nuciliśmy razem z nim refren piosenki „Będziesz moją panią”? Z czym kojarzy nam się słynne „Nie dokazuj”? Chociaż od premiery płyty Marek Grechuta & Anawa minęło już ponad 50 lat, znajdujące się na niej piosenki są nieśmiertelne. Jaka jest historia jednej z najważniejszych polskich płyt wszech czasów? Poznajmy bliżej projekt Anawa 2020.

Anawa – grupa muzyczna czy studencki kabaret?

Początki formacji Anawa sięgają 1966 roku, w którym grupa studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej postanowiła utworzyć kabaret. Wówczas w jego skład wchodzili Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marek Czuryło, Adam Pasternakiewicz, Ziemowit Pawluśkiewicz i Tadeusz Kalinowski. Po dołączeniu do grupy Marka Grechuty powstały pierwsze utwory kabaretowe, w tym słynne „Tango Anawa”. Krakowscy studenci postanowili założyć równolegle do kabaretu zespół muzyczny pod tą samą nazwą. Tworzyli go Marek Grechuta (związany w latach 1976-1986 z Piwnicą pod Baranami), Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Wodecki, Anna Wójtowicz i Tadeusz Dziedzic.

Anawa – pierwsze sukcesy, koncerty i nagrody

Na pierwsze rezultaty współpracy wybitnych muzyków nie trzeba było długo czekać. Już w 1967 roku Anawa otrzymała nagrodę Grand Prix na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. W kolejnych latach zespół nagradzany był podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W zespole często dochodziło do rotacji składu, ale nie wpłynęło to negatywnie na jego aktywność. W 1970 roku powstał pierwszy album studyjny Marka Grechuty i Anawy, który przez wielu uważany jest za arcydzieło poezji śpiewanej.

Marek Grechuta & Anawa – neoromantyzm i poezja dźwięku

Na albumie wydanym w 1970 roku artyści przywołują między innymi fragmenty utworów Adama Mickiewicza („Niepewność”), Juliana Przybosia („Piosenka”), Juliana Tuwima („Zadymka”) i Stanisława Wyspiańskiego („Wesele”). Twórczość Józefa Czechowicza przeplata się z wizją Tadeusza Micińskiego („Twoja postać”). Wokalowi Marka Grechuty towarzyszy kompozycja muzyczna wzbogacona o instrumenty smyczkowe i akordeon. Anawa zastosowała nowatorskie zabiegi artystyczne wywołując tym samym poruszenie wśród zaintrygowanych słuchaczy. Nastrojowa muzyka skomponowana została przez Pawluśkiewicza. Wyjątkiem są utwory „Wesele”, „Twoja postać” i „Będziesz moją panią”, do których muzykę napisał Grechuta. Na album nagrany w studio Polskich Nagrań w Warszawie składa się 10 ponadczasowych utworów. Rok później wydany został drugi album Marka Grechuty i Anawy, zatytułowany „Korowód”.

„Niepewność” i „Nie dokazuj” – covery piosenek z płyty Marek Grechuta & Anawa

Utwory z płyty Marek Grechuta & Anawa są chętnie interpretowane przez znanych artystów. Piosenkę „Niepewność” wykonali wspólnie Michał Żebrowski i Kasia Stankiewicz, a także Katarzyna Groniec, Ewa Bem i grupa Enej. Raper Mezo wraz Asią Kwaśnik stworzyli hip-hopową wersję piosenki „Nie dokazuj”, śpiewała ją również Margaret i Krzysztof Zalewski. Album Marek Grechuta & Anawa bez wątpienia należy do klasyki gatunku, po który coraz częściej sięgają przedstawiciele młodego pokolenia.

Voo Voo i „Anawa 2020” – bilety na koncerty

W 2020 roku powstał wyjątkowy projekt Narodowego Centrum Kultury, w ramach którego zespół Voo Voo wraz z gośćmi przygotował interpretacje utworów z kultowej płyty Anawy. Za nowe aranżacje odpowiedzialny jest Wojciech Waglewski. W utworze „Zadymka” usłyszeć można Katarzynę Nosowską z kolei „Niepewność” Wojciech Waglewski wykonuje z Kasai. W piosenkach „W dzikie wino zaplątani” i „Nie dokazuj” pojawia się Krzysztof Zalewski. Z kolei „Twoja postać” i Będziesz moją panią” zyskały nową wrażliwość dzięki Hubertowi „Spiętemu” Dobaczewskiemu z zespołu Lao Che. W 2023 zespół Voo Voo zagra koncerty, na których wraz z gośćmi wykonają utwory z płyty „Anawa 2020”.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.