Wojciech Waglewski

Bio

Wybitny gitarzysta, kompozytor, wokalista i producent muzyczny. Lider zespołu Voo Voo, z którym w 2022 roku świętuje 35-lecie działalności. Ojciec dwóch muzyków, znanych jako Fisz i Emade.

Wojciech Waglewski urodził się w 1953 roku w Nowym Sączu. Jest synem Jerzego Waglewskiego – polskiego reportażysty i dziennikarza. Studiował socjologię w Warszawie, gdzie poznał muzyczną scenę klubu studenckiego Alfa, a następnie klubu Medyk. Przez wiele lat występował z profesjonalnymi muzykami, m.in. z Darkiem Kozakiewiczem, z którym nagrał wspólną płytę pt. „Tribute to Eric Clapton”.

Podczas służby wojskowej zmienił swoje podejście do twórczości. Po powrocie postanowił skupić się na współpracy z amatorską grupą Osjan. W 1980 roku wystąpili na V Festiwalu Muzyki Jazzowej. Koncert został nagrany, a następnie wydany w formie płyty „Ossian”. Przez kolejne lata artysta wydał z grupą 8 albumów. Po raz ostatni Osjan wystąpił na żywo w 2018 roku w Muzycznym Klubie TVP3.

W 1982–1983, za namową Zbigniewa Hołdysa, wziął udział w nagraniach do projektu „I Ching”, w którym po raz pierwszy zaśpiewał w utworze „Ja płonę”. To był kolejny przełom, który popchnął Waglewskiego do stworzenia w 1985 roku autorskiego projektu Voo Voo. Przez następne dekady nagrał z grupą Voo Voo 28 albumów studyjnych i 9 albumów koncertowych. Waglewski jest równocześnie liderem, wokalistą, kompozytorem i gitarzystą grupy.

Wojciech Waglewski ma dwóch synów: Bartosza i Piotra, którzy również są muzykami, znanymi jako Fisz i Emade. Wraz z nimi Wojciech Waglewski założył grupę „Waglewski Fisz Emade”, z którą nagrał dotychczas trzy albumy.

35-lecie grupy Voo Voo oraz „Duchy ludzi i zwierząt”

W 2022 roku Wojciech Waglewski kontynuuje podróż Voo Voo z materiałem podsumowującym 35-lecie grupy. To selektywnie wybrane przez lidera grupy utwory o różnorodnej stylistyce. Sprawdź repertuar i wybierz się na koncert z okazji 35-lecia Voo Voo.

Jesienią 2022 wokalista wystąpi z Voo Voo podczas koncertów "Anawa 2020", gdzie wystąpi z gośćmi, m.in. Kasią Nosowską, Krzysztofem Zalewskim i Kasią Lins. Największe przeboje zespołu Anawa w uniknalnej odsłonie.

W 2023 artysta planuje z formacją Waglewski Fisz Emade koncerty promujące trzeci, studyjny album zatytułowany „Duchy Ludzi i zwierząt”.

Wojciech Waglewski - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.