Anawa

Bio

Anawa to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Przez dziesięciolecia formacja Anawa występowała z wieloma artystami. Największe przeboje napisane z Markiem Grechutą na płycie „Marek Grechuta & Anawa” wybrzmią ponownie na żywo na koncertach „Anawa 2020”.

Zespół Anawa rozpoczął swoją działalność w 1966 roku w Krakowie jako kabaret. W tym samym czasie powstał zespół muzyczny, do którego należeli Marek Grechuta, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Wodecki, Anna Wójtowicz i Tadeusz Dziedzic. Grupa bardzo szybko zaczęła odnosić sukcesy. Otrzymała między innymi grand prix na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie oraz nagrody w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Chociaż muzycy rozpoczynali swoją karierę od poezji śpiewanej, nie stronili od awangardy, jazzu i rocka. Od 1973 roku wokalistą grupy był Andrzej Zaucha, z którym zespół nagrał jeden album.

Anawa dużą część swojej twórczości opierała na klasycznych utworach czołowych przedstawicieli poszczególnych nurtów literackich. Muzycy czerpali między innymi z Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Juliana Przybosia, Stanisława Witkiewicza i Stanisława Wyspiańskiego. Do najpopularniejszych utworów Anawy należą „Niepewność”, „Korowód”, „Nie dokazuj”, „Będzie moją panią”, „Wiosna – ach to ty”, „Serce”, „Dni, których jeszcze nie znamy”. Aktywność zespołu podzielić można na trzy okresy: 1966–1973, 1976–1989, 1994–2003. Obecnie po twórczość Marka Grechuty i Anawy sięgają kolejne pokolenia polskich artystów.

Voo Voo z albumem „Anawa 2020” – najnowsze interpretacje Grechuty, koncerty i bilety!

W 2020 roku na zlecenie Narodowego Centrum Kultury zespół Voo Voo zrealizował projekt z okazji 50-lecia albumu „Marek Grechuta & Anawa”. Piosenki z legendarnej płyty wybrzmiały w innej formule, z udziałem takich gwiazd jak lider Voo VooWojciech Waglewski, Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Kasai i „Spięty” z Lao Che. W 2022 będziemy mieli okazje posłuchać ich na żywo! Kup bilety na koncert Anawa 2020 i odkryj kultowe piosenki Anawy na nowo!

Anawa - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.